bugün

Erkek hayvan avlar, ot toplayıp hangisi nedir diye hafızasına atıp zekasını geliştirirken evde çocuk bakıp neden ağlıyor diye tahmin etmeye çalışan dişiliğin evrimidir. Binlerce yıldır hiçbir şey kesinlikle değişmemiş bilimsel gelişmelerin tamamı erkeklerden çıkarken kadınlar boş boş işlerle meşgul olmuştur yine. Burda ben kadınlığı iq gelişimimize takılmış bir çapa olarak görüyorum. Erkek ne kadar iQ geliştiren işlerle de meşgul olsa nüfusun yarısı inatla bilim yarışında suya sabuna dokunmamakta. Belki onlar olmasa zeka nesilden nesile uçacak ama... işte kısmet
kadınlar daha detaycıdır ve birçok işi aynı anda yapma özellikleri vardır. erkekler ise doğrusaldır ve basit düşünürler. erkekler birçok işi aynı anda yapamazlar genel olarak. mağaradayken erkeğin ava çıkması erkeğin plan yapma ve hedefe yönelme yeteneklerini geliştirmiştir. kadın da çocuğa bakarken sezgilerini, çocuk bakımı, empati gibi yeteneklerini geliştirmiştir. iki cinsiyetin de iyi olduğu yönler vardır. mesela erkekler teknik konulardan daha iyi anlarken kadınlar da iletişimde daha iyidir. biri birinden ne üstün ne de biri birinden gereksiz..

kadınların hakları verileli çatlasan 150 yıl oldu. eskiden kadınları cadı diye kazanlarda kaynatıyorlardı. o çağlara rağmen yazarlık yapan ve bilim insanı olan kadınlar vardır. marie curie dahi bilimsel kariyerinde çok zorluk çekmiştir. bugün bile japonya'da kadınların doktor olması engelleniyor mesela. hep ataerkil sistemin bokları bunlar. iki cinsiyete de uygun ortam verildiğinde ve onlar için şartlar iyileştirildiğinde kadın da erkek de başarılı olabiliyor.
Bütün bir teknolojik yükü çekerken düz olduk ya arkadaş. Ne işe yaradı o mental yetenekleriniz empatiniz? iletişimde iyisiniz sanki telepatiyle anlaşıyorsunuz amk! 150 yıl yeter süre değil mi? Hani nerede icatlarınız?
--spoiler--
bütün bir teknolojik yükü çekerken düz olduk ya arkadaş. ne işe yaradı o mental yetenekleriniz empatiniz? iletişimde iyisiniz sanki telepatiyle anlaşıyorsunuz amk! 150 yıl yeter süre değil mi? hani nerede icatlarınız?
--spoiler--

birader sen sıkıntılı mısın ya? erkeğim la ben. ben sana şartlardan, evrimden ve tarihten bahsediyorum, sen diyorsun ki nerede icatlarınız? elinin altında internet var, kadın bilim insanlarını araştırmak zor değil? mesela hypatia. ilk kadın matematikçi ve filozof. bu kadını sen ahlaksızsın diye iftira atan yobazlar linç ederek öldürdü. ada lovelace de var. erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Makine üzerindeki çalışmaları ile bilinir. daha bir sürü kadın bilim insanı var. erkeklerin bilimde daha baskın olmasının nedenleri kadınlara geç verilen haklar ve ataerkil sistem. ne vizyonsuz ne sabit görüşlü adamsın lan sen.

illa bir şeyler istiyorsan şuna bak,
(bkz: kadınların bilime ve insanlığa katkıları/#44265729)
Evren dişilere çok büyük kazık atmıştır.

Çocuk doğurma ve bakma.
Gene 3 bilim insanı kadın sayıp sjwliğini yapan yazarların hakaretlerinden başka bir şey yok başlıkta. Attığı linkte de on kadın var boşa bakmayın. Ben ne diyorum adam ıkına ıkına on kadın sayıyor kendini haklı görüyor. Dar görüşlü kimse artık(!)
--spoiler--
gene 3 bilim insanı kadın sayıp sjwliğini yapan yazarların hakaretlerinden başka bir şey yok başlıkta. attığı linkte de on kadın var boşa bakmayın. ben ne diyorum adam ıkına ıkına on kadın sayıyor kendini haklı görüyor. dar görüşlü kimse artık(!)
--spoiler--

emin ol, ondan daha fazla. sen vizyonsuz bir cahil olduğun için başarılı kadınları çekemiyorsun o kadar. sjw iğrenç bir akım. ne olduğunu öğren, ondan sonra cümle içinde kullan. kendimi haklı görmüyorum, gerçekler bunlar. sen ise cinsiyetçilik yapıyorsun. bu da seni vizyonsuz yapıyor. iki iki daha dört eder.
Dedi sjw... 10'dan fazlaymış dedi anlamamakta ısrar eden sjw. Ulan yüzdeye vursak %99.9 erkek diyorum bunun neyini anlamak zor? Hadi bunu da başka bir yöne çek, bunu da yalanla. icatlar buluşlar da ondan fazla emin ol sen. Cinsiyetçilik mi aklını gerçeklere kapamak mı derseler cinsiyetçiliği seçerim. Sen neyi seçmişsin ortada bro...
görsel

kadınlardan kurtuluş yok.
bi sussalar devam edecek ama olmuyo işte !..
şu avel cinsiyetçilerin ne kadar vizyonsuz olduğu bu başlıktan bile belli oluyor. neyseki biyoloji, tarih, sosyoloji gibi bilimler var da sizin zırvalıklarınızın bir önemi kalmıyor.

bilim insanlarının çoğunun erkek olması ve başarılı olmaları, kadınların da bilimde başarılı olabileceğini, adlarını duyurabileceği "gerçeğini" değiştirmiyor. az veya çok. tarihi şartlar ve toplumsal yapı bu konuda kesinlikle göz ardı edilemezken daha fazla daha fazla diye diretirsen senin şımarık bir çocuktan farkın kalmaz zaten.

kadına eğitim hakkını vermezsen nasıl bilim insanı, sanatçı, filozof olabilir? baba beni okula gönder kampanyası yapıldı la bu ülkede. kızların üniversiteye gitmesini fuhuş olarak gören mal oğlu mal dinciler var.

biri başarılıysa başarılıdır. cinsiyetin bir önemi yoktur. bir kadının veya bir erkeğin başarısını kabul etmemek, karşı tarafa laf atmak sizi daha erkek veya daha kadın yapmaz. sadece objektif olamayan ve aşağılık kompleksiyle hareket eden zavallı bir insan yapar.

daha fazla açıklama yapmama gerek yok bence. anlayan anlar. anlayamayana ne yapsan boştur.
Evet kadınların erkekler gibi başarılı olduğu bir paralel evrende haklısın. Çünkü gerçek olabildiğini gördük. Ancak bu paralel evrende onlar da başarılı olabilirler, biz engel olduk demek amiyane tabirle ağlamaktır. Tanrı falan görmediği için ateist olan milyarlar varken de bu saçmalıktır, zırvadır.
Kız arkadaşımı terketmiş bunu. Ne olmuş.
Ya ne tatlısınız, bir hıyara laf anlatmaya çalışıyorsunuz.
Evet Ataerkil sistem dünyada çok yaygın
Öyle bir yaygın ki Osmanlı'yı bile genellikle erkekler yönetir
O derece yaygın
Zaten bu kadar geride kaldıysak bu iki sistemden dolayı:
Ataerkillik ve Gerontokrasi
Bu ikisinden ne zaman kurtuluruz
O zaman bir şeyler değişebilir.
Osmanlıyı kadınlar yönetirken sıçıp sıvamasalar hak vereceğim...

Edit: bir de osmanlıyı erkekler yönetirken britanyayı Amazonlar yönetiyordu galiba puhahahaha
iphone 15 ile tamamlanmıştır. artık doğaya uyum sağlama konusunda her türlü donanıma sahipler.
Bunun hakkında güzel bir espri vardı. "Kadınlar eşitliği tam zamanında istedi. Erkekler yıllarca avlandı, savaştı, hayatta kaldı ve tuttu. Ne zaman ki ofislere klima geldi, kadınlar eşitlik için savaşmaya başladı.