1. 1.
  %0.0000001 falan olan katkıdır. dünyada insanlığın çağ atlamasını sağlamış olan binlerce buluşun tamamına yakını üstün erkek beyninin eseridir. bilim insanı tanımlaması son yıllardaki f*minist kezoların bilim adamı tanımını çekememesinden kaynaklıdır. neden bilim k*dını diye bi' tanımlama yok? basit çünkü k*dınlar bilim üretecek kadar yeterli bi' beyne sahip değildir. üstelik erkek cinsi beden gücü gerektiren tüm işleri yapmasının yanında bilim üretmiştir. k*dın ise mahalle yanarken anca saçını taramıştır. hadi eyv.
  7 -9 ... aklakara
 2. 2.
  bilim adamlarını doğurmak ve yetiştirmektir. Bu daha büyüktür.
  9 -7 ... selia
 3. 3.
  (bkz: Maria Curie) bu erkek bilim adamlarına çok bile .
  2 -10 ... bilgisiz zeki
 4. 4.
  (bkz: boş küme)
  -2 ... kivilive
 5. 5.
  malesef sayıları 3 basamaklı sayılara ulaşamaz. yanlış anlaşılmasın. elbette olmalıdır. geçmişte bir baskı şeysi olmuş evet ama şimdi sizi tutan ne ? birbirinizin arkasından dedikodu yapacağınıza ders çalışın veya avon kataloğu karıştıracağınıza açın bir kitap bir şeyler öğrenin kimse size sen kadınsın yapamazsın demez ki.
  2 -3 ... mumbarsever01
 6. 6.
  Bilim insan ayirmaz.
  Cinsiyet, din, dil, irk, genc yasli ve hatta bebeklerin bile her insanin ugras vermis oldugu ve verdigi bir ugrasidir.

  Bilimde; ögrenilenin üstüne eklemek vardir.
  Ilk ateste yemek pisirmek bir erkegin mi kadinin mi aklina geldigini bilmiyoruz. Bu yemege tuz eklemek de ayni sekilde. Belki de ilk tekerlegi de bir kadin bulmus olabilir.

  Erkeklerin teknige teknolojiye olan ilgisi kadar kadinlarin da ilgili oldugu alanlar bulunuyor. En basiti moda. Gecmiste hayvan postunu elbise olarak kullanmak bir kadinin aklina gelmis olabilir. Yine erkeklerin avci kadinlarin da toplayici oldugunu varsayarsak; tarimin gelisimini, botanigi kadinlardan ögrenmis olabiliriz.

  Ortacagda biz erkeklerin kurmus oldugu erkek egemen toplumlarin kadinlar üzerinde olusturmus oldugu baskilara esek baglasan duramaz.

  Günümüz dünyasinda hala bunun etkisinden kurtulamamis toplumlara sahibiz. Hatta cok gelismis dedigimiz ülkelerde bile gecerli. Yine de bircok cok degerli bilim kadini yetistirilmis ve hala yetismektedir.

  Kiz veya erkek farketmez insanlar dogustan meraklidir. Her insanin ilgi alani farklidir. Bu yüzden her insan kendi sevdigi meslegi yapmali, merak acligini gidermeli.

  Neyse konuya dönelim.
  Marie curie haricinde en basiti Grace Hopper'dir. O olmasaydi belki su an bilgisayar ve cep telefonu olmayacakti. Sadece bilgisayarin üzerine eklenen diger buluslari saymayalim bile.

  Bir baska isim rosalind Franklin. Sayesinde dna'yi tanidik ve bir cok hastaliga cözüm arayisina girildi. Dma analizleri, kriminal olaylari saymayalim.

  Bir erkek olarak sunu kabullenmeliyiz. Zeka sacin uzunlugu kisaliginda degildir.
  6 -2 ... kultursuz dinazor
 7. 7.
  istisnalar kaideyi bozmaz ama kaide katkılarının olmadığı yönündedir.
  1 ... kazangap
 8. 8.
  (bkz: ada lovelace)

  programcılığın anası olarak bilinir.
  1 -1 ... boracasli
 9. 8.
  (bkz: nobel ödülü alan kadınlar)
  -2 ... usualsuspects
 10. 9.
  laboratuvarları paspas yapmak suretiyle ciddi bir katkı sunmuş oluyorlar zira o adamların steril ortamlarda çalışmaları çok mühim.
  3 -4 ... gri sehrin adami