1. 1.
  baciyan-i rum teşkilatı'nın kurucusu olan ve anadolu'nun türkleşmesinde önemli rol oynayan bir rivayete göre ismi "fatma" olan bektaşi türk kadını.

  (bkz: bacılar/@protest sanayici)
  ... protest sanayici
 2. 2.
  alevi toplumunda bilinen kadın önderlerdendir.

  bazı kaynaklarda hacı bektaş veli'nin eşi olduğundan bahsedilir. bazılarında ise manevi kızı olduğundan ve başka bir erkekle evli olduğundan. Belirsizlik...

  çocuğu olmamaktadır. birgün rüyasında hacı bektaş veli'yi görür ve çocuk sahip olduğunu da. hacı bektaş veli, sulucakarahöyük'e geldiğinde çamaşır yıkayan kadınlar görür ve onlardan biraz yiyecek ister. kadıncık ana eve gider bir ekmek arasına biraz yağ koyup getirir. hacı bektaş veli bunun üzerine şöyle der "artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin" ve boş küp yağla dolar. kadıncık ana bu dervişin hikmetini ve rüyasında gördüğü kişinin de aynı kişi olduğunu anlar. eşiyle birlikte hacı bektaş veli'nin huzuruna çıkarlar. onu evlerinde misafir olarak görmek istediklerini söylerler. ilk başta kabul etmez bu isteği hacı bektaş veli. Bu istek 40 gün boyunca devam eder. sonunda istediklerini kabul eder hacı bektaş veli.

  kadıncık ana hacı bektaş veli'nin abdest suyunu atmaz ve içer. birgün hacı bektaş veli'nin abdest alırken burnu kanar ve kadıncık ana bu suyu da içer. ve gebe kalır. bunun doğru olma ihtimali biraz mantıksız geliyor insana. bu sadece anadolu insanın mucize sevmesiyle bağdaştırılabilir. ve bu hikaye anlaşıldığı üzere meryem ana durumuna çok benzemektedir. buna inanmak yerine doğal yollardan evlat sahibi olduğuna ve kadıncık ana'nın da hacı bektaş veli'nin eşi olduğuna inanmak daha mantıklıdır. çünkü islam dininde kan içmek diye bir şey yoktur. kan eski osmanlı inanışlarında kutsal olarak bilinir. bu da durumun hurafe olması ihtimalini güçlendiriyor.

  kadıncık ana ve eşi, hacı bektaş veli'yi ilk görmeye gittiklerinde, Kadıncık ana huzura çıkmadan önce eşine "önce sen buyur, sen erkeksin" diyor. bunun üstüne eşi "onu rüyanda gören ilk kişi de sensin" diyor ve kadıncık anayı buyur ediyor. Görüldüğü üzere, kadın erkeğin gölgesinde değil.
  1 ... ngark