bugün

Erkeklerin çoğunun, farkında olarak ya da olmadan
sık sık gerçekleştirdikleri eylem.

Ama onlardan daha çok,
kadınların farkında olmadan 24 saat
gerçekleştirdikleri eylem. *
yeni aldığım bilgilere göre erkekler severek beraber oldukları kadınlarla ilgili mahrem dakikalarını* anlatmaktan çekinmelerine rağmen; kadınlar bu olayın bokunu çıkartana kadar konuşuyorlarmış. konuşsunlar konuşmasına ama bu erkeğin saygısını aşağılamak değil de nedir? tamam; erkek sevmiyorsa biri bin yapar, kadınla yaşadıklarını anlatırken. şimdi bu durumda kadınlar erkeğin yaptıklarını hak etmiş mi oluyor?

kıssadan hisse: erkek ve kadına dair sorular hep olacak ama çözüm tanrı var mı sorusu kadar uzak. bunun farkına varıp sorular için ortaya çıkan sıkıntılara bir dur diyelim. *
erkeği aşağılamak durumunun 'bahane' olamadığı ve varlığını yadsıyamayacağı gerçek.
Örnekleri, diğerine göre çok daha fazla ve
'tanrı var mı' gibi feci soyut bir duruma nazaran da, taş gibi somut gerçekliktir.
mutlaka sözle küfürle olmaz bir kadını aşağılamak. Onu zorla istemediği bir hayata mahkum ederek, sevmeyerek, önemsemeyerek de aşağılanmış hisseder kadın kendini. El üstünde tutup aldatarak da başarabilirsiniz. Bazen de sebepsiz terkedersın bak bu da iyi bir yöntem. Yapmayın yazıktır, kadın da insan. Basmayın damarına şunun... Sonra zararlı çıkan siz oluyorsunuz, yazık oluyor . Size de acıyorum.
bunu yapan insancıklar genelde kadının elinde yoğrularak var olmuş ancak kadın herşeyini önüne sererken kendinden vazgeçtiği için onu kendinden değersiz görme gafletine düşmüşlerdir. en çok da çocuklar annelerini aşağılarlar. kendilerini onları doğuran ve yetiştiren annelerinden üstün görürler çünkü anneleri onların bir tanecik ve çok değerli olduklarını söylemişlerdir hep. bu memlekette askerliğini yapmış koca koca adamların ayakkabılarını annelerine sildirdiklerini görebilirsiniz. sonra da o hıyar canı sıkıldı mı acısını annesinden çıkarır. başka kimsenin onun kahrını çekmeyeceğini bilir, kendini yürekten seven kişiyi ise acınası bulur. bu nasıl bir aşağılık kompleksidir, nasıl bir iki yüzlülüktür... insanın midesini bulandırır. kadınların dikkat etmesi gereken şey bence kim olursa olsun karşısındaki insana gerekmeyen değerleri yüklememek ve bu sırada kendini hiç etmemektir.
kadın ya da erkek insanı aşağılamak acizliktir.
bir yerde şerefsiz olmak bağlamıdır. O aşağılağıdı kadın olmasa o erkek doğabilecekmiydi? Onun altını ilk temizleyen, hastayken sabahlara kadar başında nöbet tutan kimdi ? Okula giderken ayakkabının bacıklarını kim bağladı ? Seni kim emzirdi? 9 ay kim karnında taşıdı ? Şimdi bir yere gitsen sana 9 ay değil 9 gün dayanamaz kapıyı gösterirler. O bakımdan haddini bileceksin doğru dürüst bayanlarla uğraşmayacaksın; çünkü onlar olmazsa sen bir hiçsin dostum.

(bkz: cennet annelerimizin ayakları altındadır)
Yuzey alaninin kayganlastigi anlarda primer mudahale bicemi, yontem.
(bkz: bir kadını tecavüzcüsüyle evlendirmek)

aşağılamakla kalmayıp kadını yok saymak, öldürmeden toprağın altına sokmaktır.
(bkz: aşağılamaya yeltenmek)

birtakım kendini bilmezlikler silsilesidir. hepsinden öte; kadın-erkek şeklinde ayrımcılığa gidilmemeli, "insan"ın aşağılanmasından bahsedilmelidir.

dipnotgibidipnot: kadınlar çiçektir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.