1. 60.
    ne kadar boş beleş yorum var. şurada duyan kasan insanlar gittikleri mekanlarda önlerine koyulan ekmekleri yemiyor, yeri geliyor yemeğini yarım bırakıyor.

israf konusunda herkes mükemmel olsa şu ülkede şu tepkiyi belki anlarım ama değil, hem de hiç değil.

bir de şöyle bir açıklama yapıldı. fırından zaten çöpe gidecek olan simitleri alıyoruz ve sonrasında toplayıp bunları martılara, ! gerçek martılara veriyoruz. eğer denildiği gibiyse ben israf ya da hata nerede anlayamıyorum?

hata sadece insanlarda kendi pisliklerine odaklanmamak için millette pislik arayan insanlarda.
    3 -4 ... modern zaman filozofu
  2. 61.
    Yobaz zihniyet ve ezik beyinsiz kafasinin bir kaşık suda firtinalar kopardigi okul.
    Ele geciremedikleri kalan simge okullardan ya.
    Kucuk cocuklara bunlarin yurtlarinda tecavuz edilir, hoca diye tapindiklari rezil adamlar muritlerini kadin erkek demeden siker giklari cikmaz.
    Ba ba ba neymis simit atmislar.
    Memleketi satan adamlar 5 tane simit icin cocuklari hapse atacak.
    Idam edin cocuklari allan yobaz beyinsizleri.
    9 -4 ... antik kilise sarapcisi
  3. 62.
    okulun başarısı yüksek diye yeni gelen öğrenciye el bombası atsınlar. nasılsa başarısı yüksek diye eleştirme hakkımız yok.
    7 -7 ... masklavi
  4. 63.
    millet aç aç.
    2 -1 ... jeem beam
  5. 64.
    simgesi martı olan türkiye’nin en köklü okullarından birisidir.

simit atma geleneği yoktu eskiden, yeni çıkmış olmalı. vapurda giderken martıya simit atan kişilerin nimet atılmaz diye çıkışması gerçekten çok saçma.

arkadaşlar kapitalist düzende yaşıyoruz. parasını verdiğim şeye ne yapacağım yalnızca beni ilgilendirir, ister yete atarım ister toprağa gömerim bundan sana ne? nimetse benim nimetim sana giren çıkan ne? ister kendimi, ister köpeği, ister seni, ister böcekleri, ister martıyı istersem de balıkları beslerim cidden bundan sana ne?

birileri de soruşturma falan diye zırvalamış, ulan yere simit attı diye hangi suça göre yargılayacaksınız çocukları, öyle bir suç mu var?

cidden ne kadar aptalsınız ya başka hiç mi problemleriniz yok?
    6 -7 ... confi
  6. 65.
    benim zamanımda olağanüstü seçkin bir okuldu.. son sınıflar olduğu gibi boğaziçinin mühendisliklerine ya da tıp fakültelerine girerdi..

sonraları bozulduğunu duydum.. bizzat mezunları yana yakıla okullarının ne kadar kalitesizleştiğini anlattılar..

bugün gördüğüm o "simit atma" törenini hiç beğenmedim..

anadolulu, köylü ya da dinci değilim.. ama türküm ve istanbulluyum. bize ekmeğe saygı öğretildi. yerde atılmış ekmek görsek alır öper anlımıza değdirir sonra insanların basamayacağı yüksek bir yere koyardık. ekmek ne kadar yenmeyecek durumda olursa olsun bunu yapardık.. dolayısıyla ekmeğin oyuncak olarak kullanıldığı görüntüleri çok yadırgadım..

beni rahatsız eden bir diğer şey ise bu tarz törenlerin çok "amerikanvari" olması. örneğin bazı amerikan üniversitelerinde öğrenci kulüplerine kabul edilebilmek için bir kaç gece klübün kapısında uyumak gerekir. bendeniz buz gibi havada klübün sokak kapısında uyku tulumunın içinde uyumaya çalışan amerikalı çocukları gözümle gördüm.. bu aslında --aynı kadıköy anadolu'da olduğu gibi-- büyük öğrencilerin küçükleri aşağılaması ve alay etmesiydi..

bu görüntüler bana tek bir şey anlatıyor: köylülük ve varoşluk türk kültürüne ait ne varsa sildi, ve ülkeye hakim oldu..

köylü sürekli olarak "yerli ve milli" olmakla övünür ama türk kültürünü bilmez. müslüman olmakla övünür ama islami kültürü bilmez. kültür dediği şey aslında folklorik bir kaç öğedir. dolayısıyla köylü ve varoş dışarıdan gelen kültür emperyalizmine karşı çok zayıftır.

varoşlardan leblebi çekirdek gibi arabeskçi (=arap müziği) ve rapçı (=amerikan alt sınıf müziği) çıkar ama türk sanat müziğinden ya da klasik batı müziğinden anlayan adam pek çıkmaz. kadıköy anadolu lisesindeki tören bu gerçeğin bir ileri versiyonu.. köylüleşmenin ve varoşlaşmanın nerelere kadar uzandığının göstergesi..

not: martıya simit atılır.. köpeğe ekmek verilir.. ekmek her hangi bir canlının açlığını dindirmek için kullanılabilir. ama ekmek çöpe atılmaz.. ekmekle oyun oynanmaz.. "..param var cicim, istedğimi yaparım.." diyebilirsin tabii, kanunen bir engel yok, ama ben de sana "köylü, varoş ve kültürsüz" derim, onda da kanunen bir engel yok.
    16 ... arbutus unedo
  7. 66.
    El bombasıyla simiti bir tutacaksan git zimbabwe'de yaşa. Türkiye de ülke orası da ülke sonuçta.
    3 -3 ... whatever it takes
  8. 67.
    Görüyorum ki bazı pembe götlüler hemen savunmaya geçmişler. Yapmayın arkadaşlar, yanlışı yanlışla kapatmaya çalışmayın.
    4 -5 ... benimnickimyirmibesharfli
  9. 68.
    burada eleştirilen simit atılması. yok öğretmenler öyle olmuş da, bir öğrenci bir grubu tanıtmaya kalkmış da falan filan.. konuyla ne alakası var kardeşim? yaptığınız davranış yanlış işte. daha ergen sayılacak yaştasınız. tamam bir şey dediğimiz de yok zaten. büyüdükçe kafanız basacak, daha iyi anlayacaksınız.
    1 -1 ... hodri meydan 89
  10. 69.
    simide nimet demiş birisi .
    vallahi bana göre nimet pirzoladır,biftektir .
    ezine koyun peynirdir,has tereyağdır.

armuttur,kara üzümdür ,kavak inciridir.

kuzu ciğeridir..
    bunları atsalar bende kızardım,nimet abla.
    1 -5 ... baris hemen simdi