bugün

Türkiyedeki problemli anlayış biçimini gösterir
Ortaya çıkan detaylara göre kadir,
cebinden çıkardığı kendi bıçağını, sevgilisine şiddet uyguladığı iddia edilen gencin kalbine saplıyor.
Şiddeti önlemeye çalışırken yeni bir şiddet vakası, bir. Cinayet ortaya çıkıyor.
Şiddeti kadın, erkek diye ayırıp bu şekilde davrandıkça hiçbir problem çözülmeyecek

Eğer olayda bıçaklanan kadın olsaydı, hangi sebeple olursa olsun kadiri hiçkimse savunmazdı. Ancak bıçaklanan erkek olunca herkes cinayete göz yumuyor.

dha’ya konuşan ayşe d., özgür duran için üç çocuğunu bıraktığını, kendisiyle severek birlikte olduğunu belirterek şunları söyledi:

"boğuşma esnasında özgür yere düştü. özgür'den kan geliyordu. ortada bıçaklamayı gerektirecek bir durum yoktu. karı-koca arasında yaşanabilecek bir tartışmaydı bizim ki. olaydan sonra polis eşliğinde hastaneden darp raporu aldım. ancak vücudumda herhangi bir darp söz konusu değil. dayak yemiş olsam, özgür bana vurmuş olsa, illaki darp izi olurdu. kadir özgür'ün kendisini darp ettiğini söylüyor ama özgür de de darp izleri var. görünen o ki o da özgür'e vurmuş. özgür'ün yüzünde darp izleri vardı. ortada bıçak çekecek bir durum kesinlikle yoktu. üniversiteye hazırlanan bir çocuğun üzerinde bıçağın ne işi var? "
yanlış anlaşılmış olaydır. olayı gerçekleştiren adamın suratına baktınız mı hiç ? gözlerinin altı boynu falan yara idi hep.

https://odatv.com/images/...i-gelisme-12022011_l2.jpg

https://haber.sol.org.tr/...410/public/kadirseker.png

muhtemelen ayırmaya çalıştığında o ölen adam kendisine de saldırmıştır. başıma geldi biliyorum. kadına güç gösterisinde bulunan onu cezalandırdığını düşünen bu gavatlar kendisine müdahale edilirse güçsüz gözükmemek adına müdahale edene de saldırıyorlar. muhtemelen darp etti kadir şekeri kavga büyüyünce de malum olay gerçekleşti. ben şahsen zannetmiyorum ki direkt bıçağı çekip adama saplamış olsun.
Bıçağı kendisi cebinde taşıyor ve adama saplıyor
Hangi sebeple olursa olsun öldürülen bir kadın olsaydı aynı tutumu sergileyip öldürenin arkasında durur muydunuz?
Tabi ki hayır. Öldürülen erkek olduğu için canı kıymetsiz
Ayrıca şiddet gördüğü iddia edilen kız halinden memnun ve çocuğun olaya karışmasından taraf değil.
Feministlerin dediği gibi alan razı veren razı size ne?

Ayrıca feminist medya kadiri savunmak için haberleri kendi penceresinden ele alıyor. Çünkü istedikleri düzen bu. Kendini kadınlar için feda eden erkek sürüleri istiyorlar.
Adama yazık olmuş kahramanlık yapim dedi katil oldu,birde kadın öleni tutunca adam ortada kaldı.allah butür şeylerden uzak etsin.
"başkasının" cebinde taşıdığı bıçağı saplayamayağına göre normal olanı yapmıştır. sakin ol biz de erkeğiz..

sap ile samanı ayırın artık. yarın bir gün ablanızın kız kardeşinizin sevgilisi, kocası böyle sokak ortasında onu öldüresiye döverse içinizden dersiniz "keşke birileri kurtarsaydı" diye. hoş kadın hak etmemiş kurtarılmayı ama neyse..
Arkadaşlar kadının ifadesini okuyun. Bu durumda tek suçlu sokakta gördüğü insanların hayatlarına müdahale edip adam bıçaklayan kadir olmaktadır. Kadın şiddet görmüyor. Sanki adam kadını tekme tokat dövmüş gibi feminist medya bize algılatıyor
Kadında darp izi yok! Kadın sevgilisinden korksa, ölü bir adamın arkasından bu ifadeyi vermezdi öyle değil mi.

DHA’ya konuşan Ayşe D., Özgür Duran için üç çocuğunu bıraktığını, kendisiyle severek birlikte olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Boğuşma esnasında Özgür yere düştü. Özgür'den kan geliyordu. Ortada bıçaklamayı gerektirecek bir durum yoktu. Karı-koca arasında yaşanabilecek bir tartışmaydı bizim ki. Olaydan sonra polis eşliğinde hastaneden darp raporu aldım. Ancak vücudumda herhangi bir darp söz konusu değil. Dayak yemiş olsam, Özgür bana vurmuş olsa, illaki darp izi olurdu. Kadir Özgür'ün kendisini darp ettiğini söylüyor ama Özgür de de darp izleri var. Görünen o ki o da Özgür'e vurmuş. Özgür'ün yüzünde darp izleri vardı. Ortada bıçak çekecek bir durum kesinlikle yoktu. Üniversiteye hazırlanan bir çocuğun üzerinde bıçağın ne işi var? "
kim kimi yerse yesin alemden bize kadınların avukatı falan değiliz hukuk ceza verir. sosyal medya kurtaramaz.
Mahkeme en adaletli kararı verecektir.
dha’ya konuşan ayşe d., özgür duran için üç çocuğunu bıraktığını, kendisiyle severek birlikte olduğunu belirterek şunları söyledi:

"boğuşma esnasında özgür yere düştü. özgür'den kan geliyordu. ortada bıçaklamayı gerektirecek bir durum yoktu. karı-koca arasında yaşanabilecek bir tartışmaydı bizim ki. olaydan sonra polis eşliğinde hastaneden darp raporu aldım. ancak vücudumda herhangi bir darp söz konusu değil. dayak yemiş olsam, özgür bana vurmuş olsa, illaki darp izi olurdu. kadir özgür'ün kendisini darp ettiğini söylüyor ama özgür de de darp izleri var. görünen o ki o da özgür'e vurmuş. özgür'ün yüzünde darp izleri vardı. ortada bıçak çekecek bir durum kesinlikle yoktu. üniversiteye hazırlanan bir çocuğun üzerinde bıçağın ne işi var? "
feminik sevicisi meriçlerin olduğu ülkemizde şaşırtmayandır. kadın terörüdür bu. kadınlara mağdur edebiyatı erkek mağdur olunca hadi oradan demek bu. bu millet bunları yutmaz. kadınlar mağdur falan değil o kadar.
bu olayla ilgili son sözü ben söylemek istiyorum şimdi bu çocuğun suratına bakın herhangi bir pişkinlik ifadesi yok belli ki adam öldürmek gibi bir amacı da yok bu çocuk zaten hayatı boyunca bunun pişmanlığı ile yaşayacak belkide intihar edecek sizin orada burada ''oğronconon cobondo boçok nodon vor'' diye linç etmeniz boş keşke o kadını da bıçaklasaymış öyle katil diye anılsaymış insan canının artık bir önemi kalmadı çünkü.
Boş konuşuyorsunuz. Normalde bu tip durumlarda somut olaya göre tck 27/2 nin uygulama alanı bulması lazım. Ama kadına şiddeti haklı ve meşru gören bir zihniyet var muktedir.

O yüzden bu elemana öyle bir ceza verecekler ki ağzınız açık kalacak. Olaydaki kadının falan da ifade değiştirmesi hep bu yüzden.
Öncelikle Türkiye'de nefsi müdafa ile ilgili kanun hükümlerinin artık gözden geçirilmesinin şart olduğunu net bir şekilde gösteren olaydır. Zira bizde suçun niteliği ve buna bağlı olarak kasta bakılıyor yani insani ve psikolojik dinamikler yok sayılıyor. Bu yüzde bu tek taraflı bakış açısından çoklu bir bakış açısına göre bu hükümler değiştirilmeli.

ikinci olarak bu olay öyle ya da böyle sosyolojik bir simgeye dönüşmüştür ve özellikle kadın örgütleri dikkatli hareket etmezlerse bu olayın sonucunda yanınızda kadını boğsalar kimse dönüp bakmaz hale gelir. Ki özellikle türkiye gibi kalıp yargıların çok güçlü olduğu bir ülkede...

Ve fiili olay... Biri yoluna giderken, bir kavga görüyor. Müdehale etmeye kalkıyor. Amaç öldürmek mi hayır. Yani kimse bu çocuk bu adamı direkt öldürmeye gittti diyemez. Müdehalesini yapıyor sonra da kadın dışındaki şahitlerin ifadesine göre dönüp gitmeye yönelik hareket ederken saldırıya uğruyor. Bir boğuşma başlıyor ve çocuk bıçağı sallıyor. O bıçak başka bir yere de denk gelebilirdi ama kalbine denk geliyor. Olay üç aşağı bu arkadaşlar. Kadının ifadesi mevzusu var. Bakın kadın savcılıkta ne ifade vermiş, sonra basına ne ifade vermiş:

SAVCILIKTAKi iFADESi: Özgür yumrukla benim sağ omuz arka kısmıma doğru sert bir şekilde vurdu. Hatta bundan dolayı morarma olmuş olabilir. Bana vurduktan sonra Özgür evden çıkarak gitti.

BASIN AÇIKLAMASI: Polis eşliğinde hastaneden darp raporu aldım. Ancak vücudumda herhangi bir darp söz konusu değil. Dayak yemiş olsam, Özgür bana vurmuş olsa darp izi olurdu.

SAVCILIKTAKi iFADESi: Özgür bağırarak cevap vermekteydi. Kadir elinde bıçakla duruyordu. Kadir gideceği yöne yürümeye başladı. Bu esnada itekleşmeye başladılar.

BASIN AÇIKLAMASI: Kadir’in elinde siyah renkli bıçak vardı. Elindeki bıçakla yanımıza geldi. Karşılıklı bir şeyler söylerken, aralarında boğuşma yaşandı.

Görüldüğü üzere çelişki çelişki...
sokakta dayak yiyen türk kadını görünce neden müdahale etmemeliyiz sorusunun cevabı olmuştur. bunların kafası "kocam döver de, sever de" mantığıyla çalışıyor. hemen satarlar sizi o yüzden.
Bir şeyi durdurmaya çalışırken, dünyadan bir pisliği temizlemektir. Cinsiyetçilik yapılmayacak bir konu, çünkü şiddete sessiz kalamayıp atılan çığlıkların eyleme dönüşmüş halidir bu. Ama bir de bu yüzden “oha bana şiddet gösteren kocamı öldürdün, canım kocam” diyecek bir kadın için hayatını feda etmektir. Yazık olmuştur. Böyle basit kurtarılmayı istemeyen bir kadın için değmezdi. Ama nerden bilsin? Umarım o kadını o sözlerinden sonra, kadınlara güçsüzlük algısı yaptığı için içeri tıkarlar ve o gencecik, masum insanı dışarı çıkarırlar. Ayrıca bıçak niye taşıyormuş diyenler var, ben de taşıyorum. Bir gavat üstüme saldırsa beni buna mecbur bıraksa acımam saplarım. Ama adalet beni bu yüzden içeri tıkabilir tabii.
Kadir şeker olayıdır.

Yani tamam kadir haklı falan ama, ben hayatım boyunca cebimde çakı, bıçak taşımadım. Taşımam, çünkü; bir arbede anında ona güvenebilirim. Bu suni bir özgüven olur. insanı katil eder.

Bazen şartlar ne olursa olsun ardına bakmadan yürümesini de bileceksin.