1. 17.
  her türlü toplu kıyım.
  1 -1 ... karin
 2. 16.
  - recep tayyip erdoğan'ın futbolu bırakması. hem futbol, hem siyaset zarar görmüştür bu hadiseden.
  -1 ... el cordobeslerin yedincisi
 3. 15.
  türklerin tüm avrupayı ellemesi.
  ... eternal moonlight of autumn
 4. 14.
  viyana kusatmasi dir. bir uckur ugruna belki de tum insanligin kaderi ile oynandi. bir gecebilseydik o kapidan, islami bir anlatabilseydik daha ilerilere, belki de her sey daha iyi olurdu simdi. kim bilir?
  -1 ... fewzi1907
 5. 13.
  Kanuni Sultan Süleyman ın hazineyi boşaltması ve çöküşü hızlandırması.
  ... getirmebenioraya
 6. 12.
  türklerin yaptıkları herşeyin iyi, düşmanların yaptığı herşeyin kötü olması.*
  2 -2 ... asksihpbi
 7. 11.
  1915 olayları. adı soykırım mıdır, katliam mıdır, cinayet midir hiç ilgilenmiyorum, sadece ermenilere büyük bir haksızlık yapıldığını biliyorum. bugün pkk'dan dolayı bütün kürtlerin yollara dökülmesi ne kadar mantıksız ve insanlıkdışıysa o zaman da 1 milyondan fazla ermeni'ye yapılan büyük bir ayıptır. vatanına ihanet eden 3-5 ermeni'nin yaptığını o kadar insana mal etmenin mantıklı bir açıklaması olabilir mi? ne terör örgütleriyle ne de başka pis işlerle alakaları vardı, sadece ermeni oldukları için suriye'ye, çöle, yani ölüme tehcir ettirildiler. kimse hastalıktan öldüler demesin, 1 milyon kişinin aynı hastalıktan ölebileceğine inanan varsa "ismail yk türkiye'nin en iyi rock şarkıcısıdır" gibi bir iddia bile fazlasıyla anlamlı ve doğru bir iddia demektir.
  6 -3 ... oneqeno
 8. 10.
  bosna katliamı'na avrupa'nın seyirci kalması..
  bush'un ırak'a özgürlük(!) vermek için girmesi, avrupa birliğinin bunu kınadığını(!) açıklaması..
  4 -1 ... tren istasyonu
 9. 9.
  öncelikle kişisel tarihimize baktiğimizda her daim yenilgilerimize alamanlar 5 yedi ondan biz de kabak oyulduk tarzi bahaneler uydurup matematiksel kesinliklere öteleme yapariz.

  coktur kafama takılan kelamlar var. zeki alasya metin akpinar'in oynamış oldugu deliler oyununda boncuklu deli ibrahim'in dedikleri.

  orda söyle diyordu;

  'ne tarihi siz tarih mi yaziyorsunuz, sizin yazdiğiniz VUKU'-i HÂL, dedikodu, muzir nesriyat'

  gerçekten ne kadar kişisel tarihimize objektif yaklasabiliyoruz?

  bu suretle daha kişisel tarihlerine eğriye eğri doğruya doğru bir yargı oluşturamayan, daha oluşturmaktan kaçanların vucuda getirdiği bir toplum elbette ya tarihi olaylari bir efsane haline sokar yahut yerin dibine sokup pas gecerler.

  siz hala bireylerin kalitesizliğinin toplamının toplumu sekillendirdiğini pas mı geciyorsunuz?

  peki diyelim ki boncuklu deli ibrahim dediğiniz kişi karsınıza aslanlar gibi cıkıp sizi ayar manyaği yaparsa o vakit ne hal yiyeceksiniz?

  yahut yedi kule zindanlarında irzina gecilip bogulan genç osman ciksa?

  intihar mı etti yoksa öldürüldü mü diye senelerce süren tartışmanın odak noktasi olan matrakliğin en başat örneği olan sultan abdülaziz ciksa karsiniza ne olur?

  hadi bunlar hükümdar sömürücü diyelim, peki enver paşanın hiyarliği yüzünden sarıkamış'ta kursun atmadan donarak can veren askerler karsınıza ciksa ne yapacaksiniz?

  vatan millet sakaryaciliğa tam gaz mı vereceksiniz? yoksa kuyrugunuzu kıcınıza sıkıstırıp iki büklüm kalacak mısınız?

  hadi zor değil bunlari itiraf etmek, ama elbette gerçek hayatta bunlarin olmasi zor.

  elbette siz de kitleleri acimasizca dolandirmaktan hicran duymayiniz, duymayiniz ki ezberiniz bir milim sasirtildığinda kozmos size kahkaha gülsün...
  ... mulayim
 10. 8.
  sosyalizmin başarılı olamadığı, hiçbir zaman da olamayacağı. iş bu entry yukarıdaki entrylerden birinden ilham alınarak yazılmıştır.
  2 -2 ... ifrit