bugün

kabenin etrafında dönmek, şeytan taşlamak, hacerül esvet öpmek paganlığa(putperestliğe) savaş açan ve tevhid dışı her türlü unsuru reddeden islam dinine sokulmuş biat anlayışlardır.

yüce dinimiz islam'a göre değil yeryüzündeki ve gökyüzündeki, bütün evrendeki her yer allahındır. allah'a özel mülk biçilemez. kabeyi allah'ın evi gibi görüp kutsamak putperestliktir. hele ki duvarlarını öpmek ve hacerül esvet'e yüz sürmek düpedüz şirk kokan hareketlerdir. oysaki islam allahtan başka hiçbir şeyin kutsanmasını istemez. allah'ın evi her yerdir. sembolik de olsa ona ev biçmek tevhid anlayışını zedeler.
temsili bir ibadettir.

herhangi bir sakınca yoktur. niyette zikir ve dua söz konusudur.
hz. muhammed'in sakalı şerifini öpmeye, yüz sürmeye çalışmak; türbelerden yardım istemek ve yüz, göz sürmek de sapkın anlayışlardır. bunlar adamı şirke sokar.

her ramazan ayında hırka-i şerifi öpüp, dokunmak isteyenlerin yaptığı izdihamları biliyoruz. islam ne yazık ki niteliksiz şirk yığınlarıyla doldu. adam hz. peygamberin sakalını öpüp başına koyuyor, kutsal olarak görüyor. kimse kusura bakmasın, bunlar modern çağ putperestliğidir. ışid'e kızıyoruz belki ama adamlar şirk yuvası türbeleri patlatmakla iyi yapıyorlar. adamların tek doğrusu da belki bu hatta.
vahhabi, selefi itikadıdır, yanlıştır,

kabeyi kaldır aradan, aslında herkes birbirinin etrafında dönmektedir ve birbirine yönelmektedir,

islam adına konuşan zındıklar, kabenin önemini de peygamberimiz(sav) den aktarıldığı ile bildiğimizi bilir ve kendi kafasından yorum yapmaz diye umuyorum,

nasıl zındıklıksa, tek dertleri inanmadıkları din ve dindarlar olmuş, çok garip.
Eğer kabeyi yaratıcı kabul ediyorsan doğru diyebileceğim tespittir. Ama kabeyi tavaf etmek Müslümanların yöneldiği, islamın merkezi olan, peygamber mirası olan o kutsal yapıyı selamlamak ve hem atomdan galaksilere tüm evrende var olan yapıyı temsili canlandırmaktır. Önemli olan niyettir. Düşünce bozuk olduktan sonra kabeye secde etmek de şirktir denebilir. Veya cemaatle kılınan namazda herkes önündeki kişiye secde ettiği için şirk diyebilirsin. Ancak gerçekte olayın bu olmadığını biliyoruz. Asıl niyet ve amacın ne olduğunu biliyoruz. O yüzden sıkıntı yok.
elbette kabe'ye put gibi muamele edilmemelidir de, zaten islam'daki yaklaşım da bu değildir. ayrıca kabe'yi tavaf hac ibadetinin farzları arasındadır.

(#2737108)
Bakara 125
Hani, biz Kâbe'yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı ibrahim'den kendinize bir namaz yeri edinin. ibrahim ve ismail'e şöyle emretmiştik: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe'yi) tertemiz tutun."

Al-i imran 96-97
96. Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke'de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ'be'dir.
97. Onda apaçık deliller, Makam-ı ibrahim vardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O'na muhtaçtır.)

Maide 97
Allah; Ka'be'yi, o saygıdeğer evi, haram ayı hac kurbanını ve (bu kurbanlara takılı) gerdanlıkları insanlar(ın din ve dünyaları) için ayakta kalma (ve canlanma) sebebi kıldı. Bunlar, göklerde ve yerde ne varsa hepsini Allah'ın bildiğini ve Allah'ın (zaten) her şeyi hakkıyla bilmekte olduğunu bilmeniz içindir.

ibrahim 37
"Rabbimiz! Ben çocuklarımdan bazısını, senin kutsal evinin (Kâbe'nin) yanında ekin bitmez bir vadiye yerleştirdim. Rabbimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için (böyle yaptım). Sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meylettir, onları ürünlerden rızıklandır, umulur ki şükrederler."

Hac 26
Hani biz ibrahim'e, Kâbe'nin yerini, "Bana hiçbir şeyi ortak koşma; evimi, tavaf edenler, namaz kılanlar, rükû ve secde edenler için temizle" diye belirlemiştik.

Kureyş 4

Kureyş'i ısındırıp alıştırdığı; onları kışın (Yemen'e) ve yazın (Şam'a) yaptıkları yolculuğa ısındırıp alıştırdığı için, Kureyş de, kendilerini besleyip açlıklarını gideren ve onları korkudan emin kılan bu evin (Kâbe'nin) Rabbine kulluk etsin.

Kur'an'ın ifadesine göre Kabe Allah'ın evidir ve tavaf edileceği söylenmiştir. ( bakara 125'e göre tavaf edileceğini söylenmiş fakat farz kılınmamıştır )
Dikkat edin. Tavaf'a putperestlik demek irtida'ya ( dinden çıkmaya ) sebep olabilir.
Haccın farz olması için , hac masraflarından arta kalan varlığın aile efradının nafakasını kesmemesi veya dara düşermemesi gerekmektedir. Yani çoluk çocuğun rızkından kesip hacca gidilmez. Hacca gidenlerin tamamının tavafına putperestlik nitelemesi yapmak sizi küfre kadar götürebilir. Dikkat edin. ikidir uyarıyorum.
Aslina bakilirsa dogru bir taş netice, ama orada olay taşa inanmak mi uoksa allahIn evi adiyla sadece sembollestirimis alanda seremoni yapilmasi mi ? Inege tapar gibi, tasa caliya cirpiya tapar gibi bir tapmak degil bu.
güncel Önemli Başlıklar