bugün

mit'in eski dış istihbarat daire başkanı. aydınlık dergisinin, meşhur 3x3 fotoğrafını büyüterek kapak yaptığı kişi.
soner yalçın'ın bay pipo çalışmasında ismi zikredilen emekli istihbaratçı.

tabii istihbaratçının emeklisi nasıl oluyor orası ayrı konu...

gündemimize girmesinin asıl sebebi ise ergenekon tertibinden ötürü aranıyor olmasıdır. fethullahçı polis eski mitçiyi yakalayabilir mi? orası da ayrı konu...
bugün sabah saatlerinde ifade vermek üzere görev için gitmiş olduğu Afganistan'dan istanbul'a gelen mit personeli.
(bkz: ergenekon soruşturması)
Geçen perşembe günü Afganistan'dan getirilerek Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan , 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek' suçlamalarıyla tutuklanan , ifade vermeye gelene kadar şahsına ait net bir fotoğraf karesi bile olmayan, Kendini saklamayı çok iyi bilen, birden fazla pasaport kullanan ve ayrı ayrı banka hesapları olduğu ileri sürülen 'Kozmik' ve 'Hayalet' lakaplı MiT mensubudur.

suçu ise şu şekilde açıklanmıştır ;

Kozinoğlu 'nun Ergenekon' daki son operasyonda evinin aranması ve sonrasında tutuklanmasının ilk gerekçesinin, Oda TV'ye verdiği bazı bilgi, belge ve görüntü kasetleri olduğu söyleniyor. Elinde çok sayıda kişiye ait dinleme kayıtları, görüntüler ve devlete ait gizli belgeler olduğu tahmin ediliyor. Bunun ötesinde bazı vakıf ve derneklere yönelik raporlar hazırladığı ve bu raporları üstlerinin izni olmadan başka ülkelerin istihbarat birimleriyle paylaştığı belirtiliyor.

Kozinoğlu'nun bir özelliği de MiT'te 'Türkçü-kafatasçı' (bugünkü 'ulusalcı' kavramının karşılığı) olarak tabir edilen klikten olması. Bu nedenle Çerkez grubu ile sürekli bir yarış içinde oldu ve onları ekarte eden kim varsa onların yanında yer aldı. Mehmet Eymür, Şenkal Atasagun, Hiram Abbas gibi isimlerle ayrılıkları da bundan geliyor. Tabii onun asker tarafı da unutulmamalı. Ona göre, MiT'i en iyi, istihbaratı güçlü, askerî eğitim almış kişiler yönetebilir. Şu anki MiT Müsteşarı Hakan Fidan'ı yıpratma ve hükümeti güç durumda bırakma gibi planları olduğu söylenen Kozinoğlu'nun, aynı zamanda Ergenekon davasına karşı bir cephe oluşturulması gerektiğini yakın çevresine aktardığı belirtiliyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli istihbarat Teşkilatı' na ait '' 'gizli' ve 'hizmete özel' ibaresi '' olan belgeleri Oda TV' ye gönderdiği ortaya çıkan ergenekondan tutuklu eski mitçi.
ergenekon için zamanında çalışan lakin daha sonra kıçı tutuşunca soner yalçın ve yalçın küçük gibi sık görüştüğü kankalarını tanımadığını iddia eden eski mitçi.

düşünün bu adamlar ülkemize istihbarat sağlıyorlardı. kendileri terör örgütünün içindeyken!
sanırım bugün ölmüş olan eski mitçi.

edit: haber ajansı gibi arkadaşlarım var twitterda. yoksa epey geç öğrenecektik adamın öldüğünü.ha ne kattı erken öğrenince o ayrı mesele ama bu kadar önemli bir adam hayatını kaybediyor tek haber yok internet medyasında.

haber yok derken saat 21 civarı twitterda öldüğü yazılıyordu ama medyada yoktu. garip geldi açıkcası.
son haberlere göre, kalp krizinden öldüğü söylenen eski mit'çi.
kurtlar vadisi pusu'da kaşifoğlu adıyla canlandırılan kişidir kendisi bizzat. emekli istihbaratçı. tabi emeklilik lafta.
hayatını kaybetmiş. eski mitçi değil halen milli istihbarat teşkilatı mensubuydu. afganistan'da görevli olduğu sırada türkiye'ye geri çağrılmış ve gözaltına alınmıştı. Allah rahmet eylesin.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.