1. 100.
  kızgınlık kolay geçer, çünkü görünürdür, gürültülüdür. bağırır çağırırsın, öfkeni yeterince kustuğunda sakinleşirsin geçer. çabuk unutulur, affetmesi kolaydır.

  kırılmak ise görünmez ve sessizdir. yapabildiğin tek şey susmaktır. böyle sanki tüm dünya üzerine yıkılmış da elini kolunu kaldıramayacakmışsın gibi gelir, sözcüklere dökemezsin hissettiklerini, halin kalmamıştır çünkü.
  kırıldıkların geçti zannetsen de bir köşende durur hep, ne zaman aklına gelse aynı şekilde acıtır. kırılmak sevdiklerine, değer verdiklerine özel bir şeydir. o yüzden de anlaşılmayı bekler.

  özetle, kırılmak tehlikelidir. sevdiklerinizi kırmayın.
  1 ... akisina biraktim akmadi
 2. 102.
  benim için iki kavram arasındaki en temel fark şu ki;
  ortamda bir haksızlık görmüşümdür ya da biri beni çok sinir etmiş de olabilir, belki de birine karşı hiç tahammülüm kalmamıştır. bu ve benzer durumlar karşısında öfkeme yenik düşüp kızabilirim, yani demek istiyorum ki; ben herkese kızabilirim. ama herkes beni kıramaz, herkese kırılmam. yalnızca sevdiğim, değer verdiğim birisi beni kırabilir.
  3 ... fiore darancio
 3. 103.
  Herkese kızabilirsin ama sevdiğine kırılırsın.
  1 ... somethingmore
 4. 104.
  insan değerli, değersiz herşeye kızabilir.

  trafikte sinyal vermediği için hiç tanımadığın elin adamına, tv'De sevmediğin bir siyasetçinin demecini gördüğünde kızar tepki gösterirsin.

  ama insan sadece sevdiği kişiye kızdığı zaman, bağırıp çağırmaz sessiz kalır. bu kırılmaktır.
  3 -1 ... modeste
 5. 105.
  Kızmak anliktir. Sizin kizginliginiz karşıdakinin kalbini kırar. O yüzden o anlık kizginliklariniza hakim olun. En azından karşınızdakine kıymet veriyorsanız.
  1 -1 ... domestik ev hanimi
 6. 106.
  Kızarsın kendiliğinden geçer ve öznesi hiç tanımadığınız biri bile olabilir. Kırılırsınız kendiliğinden geçmez öznesi ise değer verilen biridir.
  2 -1 ... somethingmore
 7. 107.
  Kızarsam ana avrat söverim diğer yapacaklarımı söylemiyorum ama kırılırsam sadece susarım.
  ... birzamanlarinserserisi