1. 1.
  Erkeklerin üzerlerinde pek hissetmedikleri ama kızları fena halde huzursuz eden baskıdır.

  Ben erkeğim ve seneye otuz olacağım ama evlilik denen şey hiç aklımda, gündemimde yok. Bana ne abi ne evlenicem deyip geçebiliyorum. Ha sanmayın ki kızlarla günümü gün ediyor veya gönül eğlendiriyorum öyle bir şey de yok. Ama keyfimi kaçırmıyor yani evlenmemiş olmak. Hatta hiç evlenmesem de kimsenin pek umrunda olmaz. En başta benim umrumda olmaz. Evlilik, sıcak yuva, huzur, evlat gibi bir beklentim, özlemlerim, hayalim yok. Bunlar daha ziyade kadınsı arzu ve hayallerdir.

  Ne var yani? Ben tekken de mutlu olamam mı? Olurum. Hem de çok mutlu ve huzurlu olurum. Evlilerden daha mutlu...

  Kızlara tavsiyem şudur. Zaten Herkes evleniyor bir de siz eksik kalın ne olmuş?
  Dünyanın sonu mu? Yani hanım efendi evlenmeyince kıyamet kopacak öyle mi? Ya bi sittirin gidin. Elalemin diline düşmekten korkuyorsunuz en çok da... almanyada yaşayan bir helga olsaydınız bu kadar üzüntü hissetmezdiniz fakat kabul ediniz ki siz bir türk kızısınız. Az çok kezbanlıklarınız var işte. Kezbanlar evliliği çok mühim bir şey sanır. Her neyse,

  Herkesin yaptığı şeylerden eksik kalmak bir eksiklik değil tam tersi artı katar insans Değerli zamanlarınız size kalacaktır. Kafası çalışan biriyseniz bunu bir nimet olarak görürsünüz.
  7 -6 ... yalnizca deli yalnizca sair
 2. 2.
  Malesef gerçek olan baskıdır.
  22den sonra Türk kızlarına evde kalmış muamelesi yapılıyor.

  Ne kadar cahilce bir yaklaşım.

  Komşu, akraba bunlar zaten insanların sinir sistemini bozmak için yaratılmıştır.

  Görülen her yerde " eee winx yavaş yavaş çeyiz al" derler.

  Yahu sana ne?
  Neden şimdi çeyiz alayım?
  Aday mı var?

  Varsa bile belki nikaha 10 gün kala alıcam.

  Sana ne?
  7 -4 ... winxperisi
 3. 3.
  kızı erkeği yok baskının her türlüsü kötüdür. ne gerek var baskıya aga sen torun seveceksin diye ben o kadar borca mı gireyim şimdi işin diğer yüzü bu baskı ile olur olmadık siktiribok kişiler ile beraber olmaya zorlanıyor bir sürü insan yazık gerçekten. ha bu arada akejjedjkd üzerinde evlilik baskısı olan qıslar eqlesin.
  1 ... insan beser sasar
 4. 4.
  çalıya çırpıya sürtüneceğine evlen demek istiyorlar. çok şey yapmayın.
  3 -2 ... serefsizimbenmaklimagelmisti
 5. 5.
  O baskı kız, erkek bütün gençlerin üstünde var. Bayram ziyaretleri bu yüzden kabus olmaktadır. Söyleyene de sanane diyemiyorsun tabi, hayırlısı deyip geçiyorsun.
  6 ... b0rtecine
 6. 7.
  Erkeklerin üstünde de var la obaskı biraz dolaylı olarak ama. Sana azgın bir abaza muamelesi yapıyorlar. iş yerine diyelim birinin karısı geldi bekarlarla mümkün mertebe tanıştırmıyorlar. Ne var sanki insan gibi selamlaşacaz halbuki .
  1 ... bogey
 7. 7.
  Yeni Türkiye ile birlikte yeni sorunlarımız çıkıyor/çoğalıyor. Mesela işsizlik..

  Ne evlenmesi arkadaşım, adam işsiz, çaresiz.

  Kolay değil.
  3 ... kaynarcali
 8. 8.
  Yeni Türkiye ile birlikte yeni sorunlarımız çıkıyor/çoğalıyor. Mesela işsizlik..

  Ne evlenmesi arkadaşım, adam işsiz ya da çaresiz.

  Kolay değil.
  1 ... kaynarcali
 9. 9.
  Cahil cühela bir çevreye düşmek gibi makus talihi olanlarda görülen baskı.
  Bana hiç yapılmadı mesela. Annem babam dahi "kızım kendi ayakların üzerinde duruyorsun, önemli olan o. Ne zaman istersen, kendine layık gördüğün biri denk gelirse o zaman evlen. istersen hiç evlenme, hayat senin." diyorlar. Canlarım, şanslarım benim.

  Evlenmiş olmak için, ay aman evde kalmayayım vah tüh elalem ne der birine kapak atayım düşüncesiyle evlenenlerin aile mahkemeleri kapılarında kuyruk oluşturduklarına ve sayılarının günbegün arttığına yakından şahit oluyoruz.

  Ha şahsen ben ve meslektaşlarım onların durumlarından şikayetçi değiliz, neticede hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz.
  9 ... venus im pelz
 10. 10.
  insanları sırf evlenmiş olmak için evlenmeye yönelten, toplumsal baskının en saçmalarından biridir. seri, bir şekilde evlenmeniz durumunda bile "eee, çocuk düşünmüyor musunuz!?" şeklinde episode II versiyonuyla hızlı ve maceralı şekilde devam eder, bakalım kahramanlarımızı daha ne "aslında kimseyi o kadar da ilgilendirmeyen tarzda saçma beklentiler" beklemektedir dedirtir.
  1 ... kurgusal