bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  mersinde bulunan bir adanın ismidir. adanın üzerinde bir kale harabesi bulunmaktadır. kalenin hikayesi ise şu şekildedir;
  bir zamanlar bir kral varmış ve bu kralın da çok güzel bir kızı varmış. bir gün ülkeye çok ünlü bir falcı gelmiş. ünü o kadar yayılmış ki kral bile duymuş bu falcıyı. hemen huzuruna istetmiş. falcı gelmiş tabii ki emre karşı gelmek olmaz. Kral ondan falına bakmasını istemiş. falcı kabul etmemiş, eğer kötü bir şet çıkarsa falda, beni cezalandırırsınız demiş. kral cezalandırmayacağını söylemiş ve falcı falına bakmış kralın. falda prensesin saraya gelen bir üzüm sandığında saklanan bir yılan tarafından sokularak öldürüleceği çıkmış. Kral bunu duyunca çok korkmuş, hemen denizin ortasındaki adaya küçük bir kale yaptırmış ve kızını oraya yerleştirmiş. tüm giriş çıkışları kontrol ediliyormuş kaleye. her giren şey aranıyormuş didik didik. bir gün bir sandık üzüm gelmiş, gelen eşyaların arasından aranmadan geçmiş. prenses sandığın içerisindeki üzümü yemek için elini sokmuş ve içerideki yılan prensesi ısırmış ve prenses oracıkta ölmüş. o adaya ve üzerindeki kaleye daha sonra kızkalesi denmiş.

  aynı zamanda bu hikaye istanbul boğazında bulunan kızkulesi için de anlatılır.
  1 ... devedikeni
 2. 2.
  Mersin-Erdemli-Silifke karayolunun 60. km sinde olan yer ve aynı siimli kaledir.Kızkalesi beldesindedir. Roma ve Bizans dönemlerinde yoğun olmak üzere, Islami devirlerde de iskan görmüştür. Nekropol alanından çıkarılan eserlerden burada ilk yerleşimin MÖ 4. yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır. MÖ l. yüzyılda kendi adına sikke darbettirmiştir. Herodot bu kenti Gorges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Korykos, Kilikya bölgesinin bir liman kenti olduğundan çok el değiştirmiştir. MÖ 4. yüzyılın sonunda Seleukhos Nikator Silifke kentini kurduğunda, Korykos'u yönetimi altına almıştır. Kent, MS 72 yılında Roma egemenliğine girmiş ve 450 yıl Roma yönetimine bağlı kalmış, bu dönemde tarım alanında büyük bir gelişme göstererek zeytinyağı ihraç merkezi olmuştur. Bizanslılar zamanında Arap istilalarına karşı etrafı kuvvetli surlarla çevrilmiştir. 13. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallıkları döneminde önemli bir ticaret limanı olmuş, Ceneviz ve Venedik gemilerinin uğrak limanı durumuna gelmiştir. Korykos 1448 yılında Karamanoğlu ibrahim Bey tarafından ele geçirilerek, yeniden imar edilmiştir.
  Örenyerinde iç ve dış kale kiliseler, sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahitler ve taş döşemeli Roma yolları kısmen ayaktadır. Adını, adadaki kaleden almaktadır. Kare planlı kale, içiçe iki sıra surdan oluşmaktadır. Etrafı hendekle çevrilmiştir. Kaleye giriş bugün mevcut olmayan hareketli bir köprüyle sağlanmakta idi. Bugünkü, haliyle kale, tipik Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtmaktadır.
  Korykos kıyı kalesinin 200 m açığındaki küçük adacık üzerindeki kaleye Kızkalesi denilmektedir. Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi'nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 m dir. Kızkalesi ile kıyıdaki kale denizden bir yolla bağlanmış, denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmıştır. Karamanoğlu ibrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi bugün Mersin turizminin sembolü haline gelmiştir. Turistlerin yoğun ilgisini çeken kaleye, kıyıdan balıkçı motorları ile geçilmektedir.
  1 ... darwen
 3. 3.
  gördüğüm en temiz su ve en mükemmel kuma sahip sahilin açıklarındaki kaledir.
  1 ... fth
 4. 4.
  tantuni ile birlikte mersin in en bilinen simgesidir. adi ve hakkinda anlatilan efsaneler fena halde kiz kulesine benzer, yillarca kiz kulesinin gölgesinde kalmistir. mersin li arkadasiniz kizarak bu efsanenin orjinalinin kendilerinin kiz kalesine ait oldugunu anlatmaya calisir, falan filan. . yolumuz duserse gormeyi arzu ediyoruz..
  ... lazy pigeon
 5. 5.
  5 yaşında kıyıdan yüzerek gittiğim için benim tarihimde de onemli bir yeri olan ve son yıllarda daha iyi ışıklandırmaya sahip kale.
  1 ... snop
 6. 6.
  tantuni yapan bilimum işyerlernin duvarlarında tarihi yazılı olan tarihi eserimiz tantuninin başlangıç yeri olarak göze çarpar
  ... dustman
 7. 7.
  mersinin simgesi haline gelen kızkalesi ,kayalıklardan kurulu ve görkemli bir yapıya sahip.kıyıdan 150-200 metre uzaklıkta ve denizin ortasında bulunan kızkalesi 8 tane kuleyle güçlendirilmiştir.kızkalesi mersinin yazın en fazla turist çeken yerlerindendir.doğal yapısının büyük değişikliklere uğramaması dikkat çeken bir başka özelliğidir.
  1 ... balbassar
 8. 8.
  (bkz: korikos)
  ... pantalassa
 9. 9.
  mersine gelinince gidilesi harika bir yer..
  ... balta
 10. 10.
  deniz suyunun çok sıcak ve tuz oranının tansiyon yükseltecek kadar yüksek olduğu tatil beldesi. hayır insan denize girdiğini anlamıyor. yerleşim yeri olarak güzel olsa da, 'kızkalesi' denen kale neden ışıkla ya da yeşillendirmeyle daha görkemli hale getirilmiyor?
  2 ... ne desem inanirsin