1. 1.
  efendim kendisi kızılay binasıdır. hakkında bir yazı.

  Kızılay binası ilk yardım bekliyor!

  Ankara'nın en devasa binalarından biri olan Kızılay Binası adeta kaderine terk edildi. Bina, Beğendik Mağaza işletmeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi ile süren dava yüzünden hala faaliyete geçemedi.
  17 Kasım 2006 Cuma 15:16
  Kızılay'ın tam göbeğinde kapladığı alan ve farklı mimarisi ile dikkatleri üzerinde toplayan ve adeta kaderine terk edilen bir bina var "Hangi binadan söz ettiğimizi anlamışsınızdır; Kızılay Binası" Bina, yüklenici firmayla yaşanan ihtilaf nedeniyle yıllardır işlevsiz bir şekilde hiçbir işlem yapılmadan bekliyor. Yap-işlet-devret modeli ile Beğendik Mağazası işletmeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi tarafından 20 ay içerisinde inşaatı tamamlanması öngörülen Kızılay Binası, ekonomik kriz patlak verince zamanında tamamlanamadı. Kızılay, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yüklenici firmayla mahkemelik olunca inşaat durdu.

  Dava süreci kızışıyor

  iki tarafın karşılıklı açtığı davalar ile başlayan sürece, iş Bankası da, Beğendik Mağazaları işletmeleri'ne vermiş olduğu kredileri garanti altına almak için katıldı. Hem Kızılay Derneği'nin hem iş Bankası'nın açtığı davalarla uğraşmak zorunda kalan Beğendik Mağazaları işletmeleri dava sürecinin devam ettiğini ileri sürerek konu ile ilgili bilgi vermezken, Kızılay Derneği Hukuk Müşaviri Haluk Pekşen, var olan süreçte açılmış davaların pek çoğunun Kızılay lehine sonuçlandığını söyledi. Pekşen, Beğendik Mağazaları işletmeleri'nin istemiyle ertelenen kararlara ilişkin sürelerin tamamlanmasından sonra Kızılay'ın önünde bir engel kalmayacağını savundu.

  Bina çürüyor

  Dava süreci tarafların başını ağrıtırken, Kızılay binası olduğu yerde çürüyerek olaylardan nasibini alıyor. Türkiye Kızılay Derneği tarafından verilen bilgilere göre; Kızılay binasının dış cephesinde hiçbir problem yok, ancak kullanılmaması nedeniyle bina eskiyor. Binanın kaba inşaatı bitmiş ve elektrik tesisatı, yürüyen merdiven gibi iç fonksiyon özellikleri tamamlanmış olmasına rağmen mahkeme kararları nedeniyle bina faaliyete geçemiyor.

  Her yıl 7 milyon dolar zarar

  Anlaşma uyarınca, bina bittikten sonra, belli bir süre Beğendik Mağazası işletmeleri tarafından kira verilmeden, daha sonra da yaklaşık 500.000 dolar aylık kira ödenerek kullanılacaktı. Binanın zamanında yapılmaması nedeniyle Kızılay Derneği'nin yıllık 7 milyon dolar kaybı olduğu belirtiliyor.

  kaynak:http://www.ancyragazetesi.com/haber.asp?id=488
  2 ... teka
 2. 2.
  ankara nın yüzkarası bina.ankara nın en merkezi yerinde devasa bir yapı ve yıllardır orada öyle boş boş oturuyor,bir boka yaramadan.
  ... leblebi tozunun hastasiydim
 3. 3.
  adam gibi otoparka cevrilseydi su an devlet kasasina gire ytl ciklerin hesabini yapamazken her yil 10 milyon ytl zarar eden devlet binasi.
  ... vermilion
 4. 4.
  her gördüğümde canımı sıkan binadır adamakıllı yapıp bitirselerde o berlin duvarı gibi bariyerleri kaldırsınlar artık.
  ... saparmuradniyazov
 5. 5.
  ankaranin pizza kulesi olan bina.
  ... mulayim
 6. 6.
  mimar değilim ancak zevksizlik abidesi olduğuna emin olduğum bina. yazık paralara
  ... chucklet
 7. 7.
  http://www.ergir.com/gokdelenden.jpg
  ... arabaciarabayatasget
 8. 8.
  açılırsa buluşma yeri triosunu tamamlayacak binadır. *
  ... myosotis
 9. 9.
  cok onceleri hakkinda "begendik almis", "buyuk bir begendik acilacakmis" dedikodularinin girla gittigi bina. ama hala acilan bir sey yok.
  1 ... limon cicegi kolonyasi
 10. 10.
  1 ay'a kadar açılacağı söylenen kızılay alışveriş merkezidir.
  1 ... milyoner