1. 1.
  Börklüce mustafa kızıl sancağı göndere çektiği zaman söylediği söz.
  4 ... bedreddin
 2. 2.
  anadolu'da kızıl bayrağın (aslında flama diyebiliriz ) çok önemli bir yeri vardır.

  bu bayrak Kül Tigin'in (bilge kaan'ın kardeşi) bayrağıdır.

  gök-türk ordusunun sağ kanat sancak bayrağıdır. kül tiğin'in durduğu yer. her ne kadar kül tigin ordu komutanı olsa da ordunun bayrağı göktürk devletinin bayrağı türk kavmini ve bilge kaan' ı temsil eden keçi başlı (mavi üzerine -koyu mavi) gök bayraktır.

  kızıl flama ise kül tigin'in adaletini temsil eder ,göktürk devleti bir yerde haksızlık yaptı ise kocaların arkasında kızıl flamalı birlikler yol alır o haksızlık çözülür ve sorunun çözüldüğü meclisin (çadır) kapısına ve ya kale suruna kızıl bayrak asılırdı. bu pazar yeri olabilir yada bir tarım yapılan tarla yada hayvan merası.
  eğer sorun çözümünde haksızlık hala sürüyorsa haksızlığa uğrayan kızıl flama'yı alır ötüken'e bilge kaan'ın meclisine yürür ve kapısına(çadır) bu bayrağı diker ..

  bu küçük bir olay içinde büyük bir haksızlık içinde aynıdır. kızil bayrağı taşıyan hak arayan kişi yada topluluk artık kül tigin'in koruması altındadır.

  meclis kesinlikle dinlemek zorundadır sorunu. bu olay göktürk devletinde bilge kaan ve kül tigin öldükten sonrada devam etmiştir.
  kızıl flama otağın önüne dikildiği anda artık kaa yani devletin başı sorunu dinlemek ve çözmek zorundadır.
  ayrıcalık yoktur. kadın ,erkek ,kabile,klan . devletin topraklarında yaşayan herkes gök türk yasası önünde eşittir. bu eşitlik lafta değildir.
  sorun çözülmezse isyan başkaldırma hakkı bakidir.

  bu gelenek çeşitli yollardan anadolu'ya gelmiş osmanlı'ya karşı baş kaldırmalarda kızıl bayrak ya da kızıl yemeni (başa sarılan kumaş) simge olmuştur.

  osmanlı idarecisinin önüne dikilen flama ve haksızlık devam ederse başkaldırma haktır türk töresinde.

  osmanlı onun için kızılı sevmezdi onun yerine yeşil ve siyah bayrakları tercih etti devleti aliyye.
  olay bu.

  bunun ''gök girsin kızıl çıksın ''sözü ile bir bağı var mı epeydir bakıyorum bazı kaynaklara ulaşamadım ama adaletle bir ilgisi var. tabi bu bir sav değil. tahmin. kesinlik yok.
  1 ... baris hemen simdi