1. 1.
  kısa türkiye tarihi

  1

  selaleye
  düşmüştür
  zeytinin dalı;
  celaliyim
  celalisin
  celali.

  2

  uç anayasa
  ortasında büyüdün:

  biri akasya
  biri gül
  biri zakkum.

  3

  türkiye'nin adı,
  soyadı yasasından beri
  atatürk adından
  soyutlanamadı:

  1930'lu yıllarda
  etitürkiye;

  1940'lı yıllarda
  atetürkiye;

  1950'li yıllarda
  uditürkiye;

  1960'lı yıllarda
  ötetürkiye;

  1970'li yıllarda
  atatürkiye;

  1980'li yıllarda
  aditürkiye;

  mavi yolculuklar var bir de
  o yunani o güzel yolculuklarda,
  hemen her zaman:
  adatürkiye.

  4

  o yıllarda ülkemizde
  ceşitli hükümetlerle
  yetmiş iki dilden
  ikisi yasaklanmıştı:

  ikincisi türkçe.

  5

  kahvede subay yok,
  bu nasıl iştir.

  cemal sureya
  6 -1 ... hainorkinos
 2. 2.
  bir sina akşin eseridir.
  2 ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  kısa ve öz olarak türkiye tarihini anlatan şiirdir.
  ... mo ni fe
 4. 4.
  ilk baskısı bu ay gerçekleşmiş olan prof. dr. kemal karpat'ın kaleminden çıkan 352 sayfalık kitap. dün elime geçti, okuyup hep güncellerim buraları.

  --spoiler--
  Değişen dünyayla birlikte 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde başlayan; modernleşme, hareketinin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna, Cumhuriyet'in ilk yüzyılına, 2012'ye kadar uzanan hikâyesi...

  Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli tarihçilerden Prof. Dr. Kemal H. Karpat'ın kalemiyle 1800'den bu yana yaşanan olayların incelendiği Kısa Türkiye Tarihi, Tanzimat'tan Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine, Kurtuluş Savaşı'ndan Cumhuriyet'e, Cumhuriyet rejimiyle literatürümüze giren demokrasi ve laiklik kavramlarının sorgulandığı çalkantılı seçim dönemlerine, Atatürk Türkiyesi'nden AKP'ye kadar pek çok dönüm noktasını ele alıyor.

  Kısa Türkiye Tarihi, modernleşmenin ve demokratikleşmenin serüveniyle birlikte iki askerî darbe, üç muhtıra, yedi darbe girişimini de anlatıyor.

  Din, ırk, devlet, ulus, modernleşme ve gelenek gibi pek çok kavrama Osmanlı ve Türkiye bağlamında ışık tutan bu kitapla, Türkiye tarihini Prof. Dr. Kemal H. Karpat'tan dinleme imkânı bulacaksınız.

  --spoiler--
  ... kolormatik amca
 5. 5.
  sina akşin adlı değerli tarihçimizin eseridir.

  Herkesin okuması gereken bir kitap.
  ... scorpioraptor
 6. 6.
  kısa türkiye tarihi

  Sina akşin kitabı.

  Şöyle de enfes bir kapağı vardır.
  3 ... phileo sophia
 7. 7.
  oha kıza bak orman gibi kolu var.
  2 ... lan senin de nickinin de amk
 8. 8.
  (bkz: türkiye tarihinin özeti)

  Not: özet zaten kısaltmaktır. Kısa özet olmaz.
  1 ... alakasiz entry
 9. 9.
  Mesela harbin en kızışmış olduğu bir zamanda -son gün olması lazım hatırladığım kadarıyla- geri cephede bekleyen bütün ihtiyat kuvvetlerini de cepheye sürmüş vaziyette Türk ordusu. Ve savaş içinden çıkılmaz bir hale geliyor. 22 gün 22 gece sürüyor zaten. Geri çekilecek miyiz, devam mı edeceğiz? Buna karar vermek için herkes harbin komutanı Fevzi Paşa’yı arıyor. Fevzi Paşa’yı yerinde, çadırında bulamıyorlar. Herkes birbirine soruyor “Fevzi Paşa nerede?” yani “Savaşa devam mı edeceğiz, çekilecek miyiz?” Bulamıyorlar. Bir süre sonra “Fevzi Paşa burada” sesleri yayılmaya başlıyor. Oraya gittiklerinde gittiklerinde Fevzi Paşa elinde süngü, göğüs göğse süngü harbinde, en ön safta. Tümen komutanlarının yani bugünkü tabirle tümgenerallerin, albayların şehit olduğu bir muharebedir Sakarya Meydan Muharebesi.

  Bu hadiseden sonra biz bir Türkiye’den bahsedebildik. Ama bu ismi de gavurlar söyledi. Yani Türkiye, Türkçe bir isim değil. Gâvurların bizim topraklarımıza verdiği bir isim ve biz de maalmemnuniye kabul ettik. Evet burası bir Türk vatanı, burası Türk üreten topraklar manasında evet öyle olsun, dedik. Ülkemizin adı Türkiye olsun dedik. O cendereden kurtulan, istiklâl Harbi ile özellikle Sakarya Meydan Muharebesi ile cendereden kurtulan tavşanı, inkılap bıçaklarıyla kestik. Karnımızı doyurduk bir güzel.

  Cemal Süreyya’nın bir şiiri vardır: Kısa Türkiye Tarihi. Orada bu söylediğim şeyi daha mufassal hale getirir

  istiklalmarsidernegi.org.tr/Yazi.aspx?YID=1486&KID=2
  ... sertoksoz