1. 1.
  üniversite mezunu şahısların yüzde 70den * fazlasının gidip geldikleri askerlik türüdür. izin kullanılmayınca 5 ay 10 gün veya 5 ay 7 gün falan arasında değişir.* * özellikle ağustos-ocak arası denetleme pek olmadığı için, bol bol yan gelip yatılır. *
  2 ... sengitbalikgelsin
 2. 2.
  parası olup olmayla uzaktan yakından alakası olmayan askerlik türü. ordunun ihtiyacına göre * bir kısım üniversite mezunu asteğmen olarak alınır, kalan kısmı da izin kullanmadığı takdirde 157 gün orduya hizmet verir.
  1 ... wolfshade
 3. 3.
  paşalar gibi askerlik yapmaktır. *
  sabahları koğuş kalk değilde günaydın beyler diye uyandırılan, tekme tokat dövülmeyen, üniversite okumayan askerler gibi komutanlar tarafından ezilmeyen askerlerdir.
  5 -4 ... morfin
 4. 4.
  Komutanlar tarafından ezilmezler.
  Tuvalet veya mıntıka temizliği gibi aktivitelere katılmazlar.
  Genelde idari tarz görev yerlerinde mesai yapıp, askerliği yerler.
  2 ... timsah48
 5. 5.
  bir zamanlarda * tüfek ve atış eğitimi toplam iki gün olan, silah verilmeyen askerlerdi.
  2 ... serander
 6. 6.
  uzun dönem askerler tarafından "mehmet bey" de denir bu tür askerlik yapanlara. kendileri mehmetçik, asteğmenler de mehmet ağa oluyormuş.*
  6 -1 ... redwinemania
 7. 7.
  ifa edenlerin zamaninda camur olmasin diye bot uzerine poset gecirdiklerinden dolayi poset yakistirmasi yaparak dalga gecildigi bir askerlik cesidi.
  5 -2 ... judas
 8. 8.
  uzun dönem askerler tarafından poşet olarak adlandırılan kitle.
  2 -5 ... free zone
 9. 9.
  5 ay boyunca günde 4 saat uyumak suretiyle yapılırsa nerdeyse uzun dönem askerlige eşit sayılacak olan askerliktir.
  6 ... unexpected paradox
 10. 10.
  askere gidecek fakülte mezunlarının önünde iki yol vardır: ya yedeksubaylık yani asteğmenlik veya kısa dönem erbaşlık. şimdi 6 ay olarak yapılıyor biz yaparken 8 aydı. izinler falan çıkınca tam 7 ay askerlik yapılıyordu (ben tam 213 gün yapmıştım mesela). hayata atıldıktan sonra gideceksen, askerlik yapacağın gün yaklaştıkça gece rüyalarına girer. yedek subay sınavına girdikten birkaç gün sonra sonuçlar açıklanır ve kısa dönem çıktığına şükrettikten sonra gittiğin yerde seni neyin beklediğini bilmeden binersin bir otobüse, bitmeyen yollarda gece boyu gözüne uyku girmeden gidersin birliğinin bulunduğu yere... büyük ihtimal inzibatlar otobüsün kapısında karşılar sizi, akşama kadar gezer tozarsın son kez sivil olarak, akşam 5 gibi gider teslim olursun, bir sürü senin gibi ürkek, çekingen adamla aynı koğuşa doldururlar, kayıt vs. bir sürü prosedür vardır ilk gece, sonra acemi eğitimine başlarsın, yanından paşa bile geçse tanımadığın için eller cepte gezersin (birkaç günde öğrenirsin ama), sonra dağıtım olursun, gittiğin bölükte özellikle uzun dönem çavuşlar hiç sevmez seni, yazıcılarla nöbet yüzünden kavga edersin, eğer kolay bir görev kaparsan şafağı daha kolay sayarsın. askerlik bittiğinde de bir müddet sonra herşeyi unutur, anlatılan askerlik anılarına gülüp geçersin.
  9 ... art ist