1. 1.
  askere giden kısa dönem askerlere uzun dönem askerlerce poşet denilir. bununla ilgili türlü türlü hikaye mevcut olmasına rağmen uzun dönem askerlerin çekememezliğini belirgin olarak hissedersiniz bu poşet lafında.ne de olsa onların yaptığı askerliğin üç te birini yapıyorsunuz ve onlar kadar ezilmeniz pek mümkün değil kışlada. ilk günler fazlasıyla bu lakaba canınız sıkılsa da fazla takılacak bir durum değildir. öyle olur ki zamanla kendi devrenizle dalga gecersiniz poşet poşet diye .
  1 -1 ... orloff
 2. 2.
  askerliğini uzun dönem yapmakta olan, sizden yaklaşık olarak 7-8 yaş daha küçük, askerlik döneminin her türlü cefasını çekmekte olan askerlerin kısa dönem askerler üzerinde bir baskı oluşturabilmek ve küçümsemek amacıyla kullanmakta oldukları tabir. üst devrelerinden böyle görmüş olup alt devrelerine bunu aktaracaklardır.
  can sıkılmaması gereken bir durumdur, zira sizinle birlikte askere gelmiş olan ve siz terhis olurken askerliğinin bitmesine 10 ay kalmış olan bir askerin siz kışladan çıkarken arkanızdan poşet diye bağırması kulağa pek hoş gelmekte. hele arkanızdan bakarken girdikleri küçük emrah modundaki bakışlar yok mu, bir ömre bedeldir.
  1 -3 ... zabitkatibi
 3. 3.
  ayıptır, ibneliktir. yasaklıyorum bundan sonra. *
  ... tu kaka bana
 4. 4.
  Gittiğin şehrin askeri çevre ve yaşam koşullarına göre değişir o bahsettiğin davranış tarzı...
  ... subconscious
 5. 5.
  askerliğin o kadar badiresi, meşakkati arasında olsa olsa "çok da tın" denecek türden bir geyik hadise.

  (bkz: askerlikte karşılaşılan iğrençlikler)
  1 ... usualsuspects
 6. 6.
  abi demekten daha çok keyif veren, elinize geçen bir poşeti gazinoda yüksek konsantrasyon ile film izleyen bir kısa dönemin kulağının kökünde hışırdatma muhabbetinin de doğmasına sebep olmuş bir hadisedir.
  ... baruter
 7. 7.
  poşet yada sallama çaydan çıkan konudur. sallama çay gibi hızlı yapılan askerlik anlamındadır .

  adama önden arkadan boru yapmışsındır. 18 ay olduğu dönemde 6 ay sonra geldiğin adamdan 4 ay önce çıkardın. olur o kadar göt acısı.
  1 ... klauss
 8. 8.
  (bkz: seni çöpe atacağım poşete yazık) kızlar askerlik hedelerinden anlamıyormuş ya.
  ... vivienne
 9. 9.
  inci sözlük'te de değinilmiş bir lakap söyleme eylemi. sürekli biz askeriz, biz şöyleyiz, biz böyleyiz denilir. sonrasında da poşetler bilmez denilir.

  kısa dönem askerlere poşet denilmesi
  1 ... markasiz
 10. 10.
  kısa dönem askerlik yapan bir askerin, botlarının boyasının bozulmaması için ayağına poşet giymesi sonucu efsaneleşmesi kendisini bile şaşırtmıştır, bu kadar ünlü olacağını tahmin bile edememiştir.
  1 ... guneyk