1. 1.
  "hahahah bu böcüğün ayakkabı masrafı çok olur" diye berbat espirilerin konusu olan masum bir böcek türü
  1 -2 ... nobetciekipleramiri
 2. 2.
  Kahverengi veya siyah renklerde görülebilen böcekler,Genellikle 5cm veya daha küçük olabilirler.Islak bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları ölü organik maddelerle beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar.rutubetsiz ortamda kısa sürede ölürler. Koşullar uygun olduğunda ve yeterli gıda olduğunda, kırkayaklar binlerce sayıya ulaşabilirler. Ortam koşulları değiştiğinde veya nüfusları çok arttığında, birlikte göç etmeleriyle tanınırlar.
  1 ... brksbc
 3. 3.
  ordan oraya koşuşturan çakal insanlar içinde kullanılır.
  ... cnnturk
 4. 4.
  değişik bir kırkayak görmek isteyenlere: http://www.fotokritik.com/509521
  ... arsmagna
 5. 5.
  eklem bacaklılardan,karşılıklı birçok ayakları olan sürüngen bir böcek.
  ... nicksevmezinsan
 6. 6.
  gaziantep'in merkezinde bir park ismi. değişik yerlerinde kırk (saymadım ama öyle denir) taş sütun olduğu için bu ismi almıştır.
  ... orsidorsi
 7. 7.
  Scolopendra subspinipes türünün en zehirli örneklerinden biridir. Büyük Okyanus'un güneyinde bulunan Solomon Adaları'nda yaşar. zehrini çenesiyle değil değişikliğe uğramış ön ayaklarıyla kurbanına zerkeder.
  1 ... iremim
 8. 8.
  ne biliosun saydınmı derim adama ben. ilginç bi hayvan böceğidir zanlımca ama 40'tan fazla gibi geliyor ayakalrı bana. birtanesine denk gelirsem ilk işim ayaklarını saymak olacak sözlük.
  ... billiejean
 9. 9.
  iğrenç bir böcek. çok kalın bir cildi vardır. üzerine basmakla kolay kolay öldürülemez.bir odada olduğunu kokusundan anlayabilirsiniz çok iğrenç kokmaktadır. eğer ezerseniz kokusu yerlere ve ayakkabınıza bulaşacaktır. muğla'da çok bulunur, kaya aralarında yaşarlar, evlere girerler. eğer ısırırsa, davul gibi şişirir. kuyruksuz olarak da bilinir.
  (bkz: çıyan)
  ... wiccawitta
 10. 10.
  böcek değildir. Altıdan fazla ayağı olan haşerat böcek sınıfına dahil değildir. Şimdi tam adını bilemiyorum ama bu, örümcek, akrep felan; böceklerden ayrı takılıyorlardı. ''eklembacaklı'' diyecem, olmayacak galiba...
  ... murat ch