1. 1.
  Kıraç'ın ben vatanseverim ingilizce eğitim kaldırılsın demesidir evet.
  -2 ... saban filmindeki gulyabani
 2. 2.
  boş beleş açıklama.
  1 ... flat head
 3. 3.
  Demiş mi dememiş mi bilmem ama dediyse mal beyanı.

  Vatanseverlik öyle olmuyor.
  2 ... consigliere
 4. 4.
  (bkz: eşşeği saldım çayıra)
  ... insan beser sasar
 5. 5.
  Öğretiliyor da ne oluyor diye sorduran haklı istek. Memlekette ingilizce seviyesi are you sex? are you cola? seviyesinde bence de kaldırılsın.
  ... orgazm kazim
 6. 6.
  Herkes kızacak ama bence Doğru bir açıklama. ingilizce eğitim kalkmalı. ingilizceyi sadece öğrenmek isteyenler öğrenmeli Ki bir şeyi zorla öğretmeye çalışırsan kimse öğrenmez. Bunun büyük örneğidir Türkiye'de dil öğrenimi. Dil gönüllü bir şekilde öğrenilir. Gönlün olmadı zorla kafanın içine soksalar da bir şey anlayamazsın.

  Zaten farklı dillerdeki konuşmaları anında çeviren sistemler gelecek yıllarda yaygınlaşacak. O yüzden ileride bu yeteneğe de pek ihtiyacımız da olmayacak. Tabi bizim tüm halka dil öğretmekten çok tercüme çalışmalarına eğilmemiz lazım. Türk halkını Emperyalizme değil, Dünya kültürü'ne entegre etmek için düzgün çeviri çalışmaları yapmamız lazım. Geçmişte olduğu gibi Tercüme odalarımız olmalı. Kurumsal bir şekilde yalnızca roman, hikaye değil; başka alanlarda da çeviriler yapabilmeliyiz. Günümüzde yapılan çevirilerin çoğunun pek iyi çeviriler olmadığı; uydur kaydır çeviriler olduğunu da kaydetmek istiyorum.
  ... lesley mateas