1. 1.
  latife hanım'ın atatürk'ün yanında kara çarşaflı resimlerini görünce uygulama noktasında bazılarının ısrarla ata'ya muhalefet olduğunu görebilirsiniz.

  (bkz: kaliteyi uzaklarda aramak)
  (bkz: atatürk ü anlayamamak)
  3 ... palta
 2. 0.
  anlamsız olduğunu düşündüğüm, zaten zamanla değişecek olan kıyafetlerin, yaptırımla değiştirilmesini gereksiz bulduğum devrim. sanki 20 yıl öncesinin kıyafetlerini giyiyoruz..
  4 -10 ... beratulanberat
 3. 1.
  moda ile karıştırılmaması gereken devrimdir. 20 sene oncesinin kıyafetlerini giymeyiz cunku moda değildir.
  (#217266)
  3 ... darkerway
 4. 2.
  insanların ne giyeceğini bile devletin karar verdiği dönemin zihniyeti.
  6 -5 ... bilgehan
 5. 3.
  kesinlikle gerekli olan, laiklik çerçevesinde gerçekleştirilmiş devrimdir. mustafa kemal atatürk'ün ülkeyi din etkisinden çıkarıp, çağdaş medeniyetler seviyesine götürmesi yolundaki ilk adımlardan biridir. bu derece gerekli bir devrime gereksiz demek ise sadece üzücüdür.
  4 -3 ... uieat
 6. 4.
  cumhuriyet'in en büyük yanlışlarından biri. kravatlı mehmet ali erbil'lerin, çok modern giyinmiş(!) seda sayan'ların devrimi, ne kadar ilerledik, çağ atladık, atatürk'ün amacı bu devrimle yeni zihni altyapıyı hazırlamaktı, bunu anlıyoruz, gerzek değiliz ama cami imamlarına kadar karışılması, avrupa özentisi bir kıyafet tarzının benimsenmesi bana göre yanlış, sen avrupa'ya kafa tutuyorsun, sonra gidip aynen onlar gibi giyinmeye çalışıyorsun, üstelik bunu kanunla yapıyorsun, olmaz, halka rağmen kanun tutmaz, tutmadı, bu dönüşüm olacaksa kendiliğinden olacak, başörtülü gördüğü her yerde işte şeriat geliyor diye cumhuriyet gazetesinin bağırması bu yüzden, öyle şartlanmış, al sana kravatlı ahmet türk, al sana başı açık leyla zana, hepsi süper insanlar, olmaz, olamaz..
  6 -5 ... kisinin degeri aradigi seydir
 7. 5.
  gerekli olan bir devrimdir. zira bırak 20 yılı yüz yıl öncesinin kıyafetlerini giyenler olduğu bir gerçektir.
  (bkz: kara çarşaf)
  3 -4 ... unwanted
 8. 6.
  hayatımın hic bir döneminde desteklemediğim ve desteklemeyeceğim devrimdir.insanlar ne giyeceğinde özgür olmalıdır isteyen batılı gibi giyinip isteyen doğulu gibi giyinebilmelidir.Kimse kimsenin mini eteğinede başörtüsünede karışmamalıdır. Nitekim yapılan devrimden sonra batılı gibi giyinmeye başlayan türkiyede ne oldu hic bir şey sadece batılı gibi giyindik çünkü o devirde batı ilerideydi. Eğer söz konusu avrupa ülkeleri değilde çin olsaydı çinliler gibi mi giyinecektik yani. Bugün dünyaca ünlü armani kapalı çarşıdan türk motifleri ve kumaşları almakta ve modernize ettiği bu ürünleri kendi etiketiyle satmaktadır. Bunca yıllık tarihi olan bir millet batılılar gibi giyinmek yerine kendi 3000 yıllık tarihinin motiflerini modernize etse çok daha iyi olmaz mıydı? Her gencin altında amerikan kotu her kadının üstünde fransız esintileri görmekten daha iyi olurdu diye düşünüyorum. tabii herşeyin başı özgürlük. kimse kimseye zorla bir şey giydiremez elbette ; ama kendi tarhimizi yaşatmamıza olanak verilseydi daha şık giyinebilirdi bu ülkenin insanları zannımca.
  2 -2 ... ronin5
 9. 7.
  kaynak http://www.ataturkiye.com

  atatürk, 23 Ağustos 1925 te Kastamonu ve ineboluya yaptığı seyahatlerde şapkayı halka göstererek giysi devriminin ilk işaretini verdi. Biz her nokta-i nazardan medeni insan olmalıyız. Fikrimiz, zihniyetimiz, tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır. Medeni ve beynelmilel kıyafet milletimiz için layık bir kıyafettir onu giyeceğiz diyen Atatürk, 27 Ağustos 1925te de ineboluda Turan kıyafetini araştırıp ihya eylemeye mahal yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir diyerek, medeni yaşayışa uyan kıyafetin kabulü gerekliliğini belirtmiştir.
  Atatürkün uyarması üzerine daha 25 Kasım 1925 tarih ve 671 Sayılı Şapka Kanunu çıkmadan önce vatandaşlar şapkayı giymiş ve bu yenilik, medeni kıyafet değişimi olarak halk arasında iyi karşılanmıştı. Bundan sonra, cüppe ve sarık giymek yasaklanmış, bu kıyafetleri giyme hakkı yalnız din adamlarına tanınmıştı.
  2 ... leblebi tozunun hastasiydim
 10. 8.
  yer yüzünün en komik devrimidir. devletin halk üzerindeki en büyük dayatması olmuştur kanımca.
  1 -5 ... bayermuhen