Advertisement

 1. 1.
  evet arkadaşlar görüyoruz ki devletimiz işçiye verdiği sosyal ve ekonomik hakları çok görmüş olsa gerek işçinin elindeki paraya da göz dikti. işçinin kıdem tazminatını yarıya indirmek için var güçleriyle çalıştılar. asgari ücretle çalışan bir işçinin yıllık kıdem tazminatı 1 aylık maaşı iken artık dik yarısına indirilerek bir fonda toplanmasına karar verildi. bu fondan tazminatınızı almak için ise en 15 yıllık birikiminiz olması gerekiyor. yeni yönetmelikle işveren 500 tl civarı kara geçiyor bir çalışanından, devlet ise aylık 2,5 milyar lira katkı sağlıyor hazinesine. bence işçilerimize para vermeye bile gerek yok onlar karın tokluğuna çalışsın aldıklarıda maaşlarını da devlet babaya versinler. helal olsun sizlere.
  25 ... kadirsinasmagrur
 2. 2.
  daha önceki kıdem tazminatında her yıl için bir maaş uygulaması yıllık %8,3 e tekabül ederken; yeni tasarı da fon için ayrılan yüzde sadece 3-4 civarındadır. yarısından bile azdır.
  4 ... ici elma disi vodka
 3. 3.
  Ustalık döneminde tamamen kendini kaybeden AKP nin son kepazeliği. Sanırsın ki patronlar yazmış ellerine vermiş alın bunu yapacaksınız diye. Tazminatı göz göre göre yarı yarıya çalıyorlar. Kimin 15 sene iş garantisi var özel sektörde ve kimin 15 seneden sonra ayrılıp iş bulup başka yerde 5 sene daha çalışma garantisi var. Allah çocuğunuzdan torununuzdan çıkarsın misliyle, verdiğim oy ve hakkım haram olsun.

  Hani siz sessiz çoğunluğun sesiydiniz kardeşim. içeri giren, hırsızlıkta, şikede yakalanan ne kadar kodaman varsa bize bu kanun lazım diye 15 günde kanun yaptırıyor. Bu muydu ustalık döneminiz sizin. Hakikaten bazı işlerde usta olmuşsunuz. Yazıklar olsun.

  Aşağıda sistemi anlatmışlar, son paragraftan anlayacağınız üzere devlet aslında kendisine bir fon yaratmaya çalışıyor ve her zamanki gibi gözü garibanın cebinde.


  15 yıl çekilemeyecek

  Örneğin asgari ücret alan işçiler, mevcut sistemde bir yıl çalıştıklarında brüt asgari ücret olan 940 lira 50 kuruş kıdem tazminatına hak kazanıyordu. Taslağa göre ise 940 lira 50 kuruşun yüzde 4’ü, yani 37 lira 62 kuruş her ay fondaki kişisel hesaba kıdem tazminatı olarak yatacak.

  Bir yılın sonunda asgari ücretlinin hesabında sadece 451 lira 44 kuruş birikecek. Dolayısıyla asgari ücretli bir çalışan, mevcut sisteme göre yıllık 489 lira kayba uğrayacak. Kıdem tazminatı 15 yıl çekilemeyeceği için, uğranılan zarar 7 bin 336 liraya ulaşacak.

  işveren 503 lira kârda

  Taslak, işverenin yüzde 8 olan kıdem yükünü yüzde 4’e indirirken aynı zamanda işsizlik sigortasına ödediği yüzde 2 primi de yüzde 0,5’e indiriyor.

  Yeni taslak işverenin kıdem yükünü net yüzde 2,5’e indirmiş olacak. işveren, çalıştırdığı her bir asgariücretli işçi için halen yıllık 940,5 lira kıdem tazminatı, 18,8 lira da işsizlik sigortası primi olmak üzere toplam 959,3 lira ödüyor.

  işverenin cebinden yeni sistemle birlikte 451,4 lira kıdem, 4,7 lira da işsizlik primi olmak üzere sadece 456,1 lira çıkacak. işverenin istihdam yükü işçi başına 503,2 lira azalacak.

  iŞTE YENi SiSTEM

  * işçinin kıdem tazminatı brüt ücretin her ay yüzde 4’ü oranında kesilip fon hesabına işveren tarafından yatırılacak. 

  * Ait olduğu ayda kıdemi yatıramayan işveren sonraki dönemlerde nemasıyla birlikte ödeme yapacak. 

  * Çalışanlar, işten atılsa dahi 15 yılı doldurmadan ve adlarına 3 bin 600 gün kıdem primi yatırılmadan kıdem tazminatına dokunamayacaklar. 

  * Bu şartları sağlayanlar ise tazminatının sadece yarısını çekebilecek. ikinci kez para çekimi içinse 1800 günlük prim ödenmesi gerekecek. 

  * Çalışanlar ev almaları halindeyse prim günü şartı aranmaksızın tazminatın yarısını çekebilecekler. 

  * Emeklilik halinde tazminatın tümü alınacak. Ölüm halinde ise tazminatın tümünü mirasçılar çekebilecek. 

  * Fon şirketini işveren seçecek, tazminatın ne şekilde değerlendirileceğine ise işçi karar verecek. 

  * Fonun nema geliri üzerinden Maliye ayrıca vergi alacak. 

  * Unutup 10 yıl boyunca kıdem tazminatını hesaptan çekmeyen çalışanın tazminat hakkı kaybolacak, biriken para Maliye’ye kalacak.

  DEVLETE 2,5 MiLYARLIK KATKI

  Yeni sistem Hazine’nin elini daha da rahatlatacak. işsizlik Sigortası Fonu ve yeni kurulan bireysel emeklilik fonunun yanı sıra kıdem tazminatı fonunda biriken paralar da Hazine’ye akacak. Çünkü bu fonda biriken paraların en az yüzde 40’ı Hazine’nin borçlanma kağıtlarında değerlendirilecek. Dolayısıyla Hazine, daha az borçlanacak. Bu da faizleri düşürecek.

  Yapılan hesaba göre, kıdem tazminatı fonunda yıllık 6,2 milyar lira para birikecek. Bu da Hazine’ye buradan her ay yaklaşık 2,5milyar lira kaynak akması demek. Fonun 15 yılda ulaşacağı büyüklüğün ise en az 93 milyar lira olması bekleniyor.
  4 ... otur da dinle
 4. 4.
  (bkz: kıdem tazminatı soygunu)
  2 ... otur da dinle
 5. 5.
  evet bir adet emek hırsızlığı daha, artık biz konuşmaktan bıktık, bunlar bıkmadı üstümüze üstümüze basmaktan. sabah sabah can sıktı iyice...

  verilen hakkın geri alınabildiği yegane ülke, memleketim türkiye'yi gözlerinden öperim, uyanmasın diye de çıt ses çıkarmam, usulca öperim.
  3 ... koministimam
 6. 6.
  (bkz: durmak yok yolmaya devam)
  1 ... pramit
 7. 7.
  sabah kahvaltı sırasında haberlerde denk geldiğim çatalıma peynirimi almış ağzıma keyifle götürürken ağzım açık şekilde çatalımın yere düşmesine neden olan inanılmaz haberdir.

  yani resmen patron işçiyi işten çıkartabilir diyor. yok evlenen bayanların yok askere giden erkeklerin tazminat hakkı yoktur. kimin var!

  tokiden ev alırsanız tazminatı peşinata sayabiliriz yada emekli olunca alacaksınız diyorlar.
  ''ya bu yarağı yiyeceksin! yada bu diyardan gideceksin! demektir.''

  eee bir işçiden aldığı vergiyle patrondan aldığı vergi bir değil. bu yüzden aysun kayacı haklıymış arkadaşlar.

  ''dağdaki çobanla benim oyum bir olamaz''

  edit: bu arada mezarda emekliliği hatırlatmak isterim zira tazminatı mezara götürecek değiliz.
  5 -1 ... gayim ama para bende
 8. 8.
  (bkz: kıdem tazminatının yarıya indirilmesi)
  2 ... koministimam
 9. 9.
  (bkz: kıdem tazminatının yarıya indirilmesi)
  ... kadirsinasmagrur
 10. 10.
  bu yasa girmeden önce kıdem tazminatlarını almanın yolunu bulmak gerekir yoksa tazminat yalan olur, bu yasa işçiyi değil tamamen işvereni koruma amaçlı, yaşı biraz ilerleyen işçiyi rahatça kovmanın önü açılmıştır, patron yaşı daha genç çalışma temposu daha yüksek ve ödeyeceği vergi ve maaşı az olacak gençlere yönelecek, genç işsiz oranında düşüş yaşansa bile orta yaşlarda olan ve emeklilik yaşı 60 olan işçiler yeni iş bulmada çok zorlanacaklardır, işsizlik ödeneği en fazla 1 yıl ve bir işçinin alabileceği ödenek en fazla asgari ücret kadar olacağından bu gruptaki insanları zor günler beklemektedir.
  1 -1 ... guneyk