1. 1.
  kıbrısta eoka-b örgütünün enosis i gerçekleştirmek amacı ile yaptığı darbenin ardından 20 Temmuz 1974 tarihinde türk silahlı kuvvetlerinin; türkiye cumhuriyetinin kıbrıs üzerindeki garantörlük yetkisine dayanarak gerçekleştirdiği askeri harekat. harekat sonucu adadaki nicos sampson iktidarı ve yunanistandaki cunta devrilmiştir.
  daha sonra rumların cenevre antlaşmasına uymamaları nedeniyle türk silahlı kuvvetleri 2. barış harekatını düzenlemiştir ve bu günkü sınırlar çizilmiştir.
  12 -1 ... bluto
 2. 2.
  dış dünya basınında 'attila operation' diye adlandırılan, sonuna kadar haklı nedenlerle başlattığımız ve keşke adanın hepsini alsaydık dedirten harekat.
  15 -1 ... trinfr
 3. 3.
  (bkz: ayşe tatile çıksın)
  8 ... devedikeni
 4. 4.
  Harekatı hazırlayan Ecevit'in barış heykelinde görünmemesi ironiktir. Belki arada kalmıştır falan diye birkaç defa heykelin etrafında döndüm ama yoktu.
  6 -2 ... lenada
 5. 5.
  1974 yılında kıbrısta çıkan karışıklık sonrası yapılan, türk silahlı kuvvetlerinin tarihinin en büyük operasyonu olan harekattır. harekat sırasında iktidar ecevittir. ordumuzun başarısıyla sonuçlanmıştır. savaşın hala yaşayan gazileri bulunmaktadır.
  6 -2 ... doktor sağbırakmayan
 6. 6.
  (bkz: ayse tatile ciksin)
  1 -1 ... vincent vega
 7. 7.
  ecevitin türkiye icin yaptıgı en hayırlı istir.
  7 -2 ... karpuzkabugu
 8. 8.
  harekat yapılmasaydı birkaç yıl sonra kıbrıs'ta enosis'in ilanı ile akdeniz'de türkiye'nin sıcak karnında bir yunan adası ve yunan üssü doğacaktı. orta ve güneydoğu anadolu yunan uçaklarının menziline girecekti.
  13 ... bohemian rhapsody
 9. 9.
  hükümet kanadı 50 yıldır savaşmamış bir ordunun ne yapabileceğinden emin değilken genelkurmay başkanı sancar biz hazırız ama acaba siz hazırmısınız? diye hükümete sorarken deniz kuvvetleri komutanı kayacan - beyler ben kayıkla dahi olsa çıkarım, önemli olan işin bu tarafı değil, siz siyasi olarak türkiye'nin haklılığını anlatacabilecekmisiniz ve bizi destekleyebilecekmisiniz diye soruyordu. silahlı kuvvetler tamamen hazırda olsa komutanların içlerinde yinede bir kuşku vardı. ecevit'in karşı taraftan ödün koparıp harekattan son dakikada vazgeçmesinden çekiniyorlardı. 1967'de ve daha önceki olaylarda yine gemilere binilmiş, ada'nın etrafında günlerce dolaşılmış ve geri dönülmüştü. yunanlıların " bekledimde gelmedin" şarkısını radyolarında günlerce çalmaları, dünya basınının alaycı yazıları ve kamuoyndaki tepkiler, silahlı kuvvetler içinde çok ters tepki yapmıştı. bu onur kırıcı durumun tekrarını istemiyorlardı. komutanlar ve ecevit'in toplantısı sırasında son sözü alan kayacan paşa ecevit'e, sayın başbakan; eğer gerçekten ada'ya çıkacaksak ordu'yu gemiye bindirelim, eğer son dakikada geri döneceksek, ne biz komutan olarak ne de siz başbakan olarak kalabiliriz, demiştir. daha önceki tecrübelerden ötürü harekatı yapabileceğimize inananda yoktu. bakış açıları şöyleydi, " onlar gemilere binerler ve inerler" o kadar rahatlardı ki merak edecek bir şey yok, türkler birkaç yılda bir böyle denize açılırlar ve akdeniz havası alıp geri dönerler diyorlardı.
  17 ... bohemian rhapsody
 10. 10.
  harekata karşı rusya'nın tutumu ise belliydi. enosis sonucu kıbrıs'ın nato üssü olması ihtimaline karşılık türkiye'nin yanında olduğunu cumhurbaşkanı korutürk'e gönderdikleri sovvet büyükelçisi grubyakov'un mesajı ile iletilmişti. bu esnada tüm dünya'da darbeye karşı bir tepki oluşurken amerika beklemede kalıyor ve türk hükümeti abd ne yapacak diye merakla bekliyordu. hatta bazı hükümet üyeleri müdahale edersek amerika bizi mahveder diye korkakca demeclerde bulunuyorlardı. kıbrıs harekatına 1967'de aynı deneyimleri yaşamış demirel şiddetle karşıydı. böyle bir harekatın sonucunun türk-yunan savaşı olacağından emindi. sonuçta o günkü şartlarda başbakan demirel olsaydı, ada belki bugün tamamen bir yunan adası olacaktı. yunanlılar 24 saatte costantinapolis'teyiz diye yaygara yapıyorlardı. ama savaşmak cesaret işiydi. bununda onlarda ne kadar olduğu, düzenli bir ordu'ya karşı neler yapabildikleri, tarihin sayfalarında gizliydi.
  16 ... bohemian rhapsody