1. .
    pas geçilen mevsimlere nanik yapmak.nerden bulacağım ben 4 mevsim yaprakları diri papatyayı.bazen kavak ağacının durumu bile içler acısıdır-boş geçilen mevsimlerde-,meşe ağacından yaprak dilenir hışırdamak için.7 yıllık ömre sahip sincaplar küfretse haksız mı 200 yıl yaşayan kargaya.antilop göçlerini savanların arasında bekleyen aslanların leşini çalmaya adanmış sırtlanların beklentisine benzer mevsimleri boş geçirmek.uyumayacaksın geceleri,nöbet bekleyeceksin yastığının yanı başında ''ya düşerse'' diye gözünü kırpmayacaksın.kış güneşi gözlerini oyacak uykusuzluktan ama serçenin yuvadan düşmesini bekleyen akbaba kadar alesta olacaksın.

''ağzımda taşıdığım peyniri düşürmedim çok şükür.'' tilkiye diye bahara tok gireceksin.taze papatyalarla barışıp,kırlarda sevişeceksin.belki kumsala kadar 2 kişi yürüyeceksin, ömrü 2 yıl dedik ya hani...
    2 -1 ... brell
  2. .
    doğadaki tüm güzellikler gibi, yüreğin ve ruhun bileşkesi olan aşk'IN ilkbaharla birlikte KIŞ UYKUSUNdan uyanmasıdır...

--spoiler--
    Bana aşktan söz eti" demişti kız.
    "Hep aşktan mı?"
    "Hep aşktan!"
    Adam bir çocuk masumiyetiyle içini çekmişti.
    "Aşk kolay değildir, tıpkı âşık olmak gibi."
    "Sen âşık olmadın mı?"
    Adam kızı duymazlıktan gelmişti.
    Kız yeniden sormuştu. O zaman adam alçak bir sesle,
    "Ben hiç âşık olmadım," demişti.
    "Hiç mi?"
    "Hiç!"
    "Benimle yalnızca sevişmek için mi birliktesin?"
    "Evet, sana sahip olmak için!"
    "Başka türlü sahip olmasını bilmez misin?"
    "Bilmem!"
    "Öğrenmelisin!" demişti kız.
    Adam sessizleşip susmuştu. Çünkü biliyordu tene dokunmadan da sahip olunabileceğini, yıllarca kimseye belli etmeden içinde gizlice yaşatabileceğini...
    Kız, yatakta melekler gibi uyuyordu.
    Çok güzeldi. Bu haksızlıktı. O denli güzel olması fazlalık, sorumluluktu Böyle bir güzellik, başka kızlara verilmeli, aralarında dağıtılmalıydı.

O akşam yağmur başlamıştı.
    Kız sessizce mutfağa gitmiş, tencereye makarna suyu koymuştu. Adama son kez spagetti yapacaktı ve son kez onunla şarap içecekti. Evde makarna ve şaraptan bol bir şey yoktu, bir de her yanda gezinen üç beş kedi yavrusu.
    O gece yağmur çoğalmış, kız yemekte ağzına tek lokma koymamıştı; yalnızca bol bol şarap içmiş, sonra da adamla ölümüne çılgın bir tutkuyla sevişmişti. Adam ondan yine uzaklaşıp içine kapandığında, kendini (aşkın) kış uykusuna bırakmıştı.
    Gerçekte sabaha karşı tipi yeniden başlamış, bahçe kapısının önündeki kar biraz daha yükselmişti...
    --spoiler--
    2 ... senyolcubenhanci
  3. .
    dostum bahar diyorsun ama burası antartika!
    2 -2 ... aribra