1. 1.
    t: bir sürü meşhur yemekleri vardır.

selamün aleyküm. ben e devlete göre de tam bir tescilli kütahya Hanımefendisi olarak bugün size kütahyamızın meşhur sıkıcık çorbasını tanıtacağım.

ama öncelikle hikayesini okuyun;

bir kadının oğlu askerden gelmiştir. ancak ekonomik yönden sıkıntıda olduklarından kadın, oğluna her gün başka isimler altında bu yemekten yapar. oğlu akşam ana ne yiyeceğiz dediğinde ilk gün bali guli köftesi, ikini gün ense patlatan damak şaklatan, üçüncü gün deve dolması, dördüncü gün sıkıcık, beşinci gün garip köftesi der. işte bu çorbanın isminin hikayesi budur.

şimdi size tarifini vereyim;

2 su bardağı ince bulgur
    1 su bardağı tarhana
    3 orta boy soğan
    sıvı yağ
    margarin
    nane, karabiber, pul biber(birer çay kaşığı)
    salça (1 dolu yemek kaşığı)
    üzeri için:

sarımsaklı yoğurt
    tereyağı
    kırmızı biber
    maydanoz

Sıkıcık Çorbası Tarifi Yapılışı

Önce bulgur 2.5-3 bardak sıcak su ile ıslatılır üstü kapalı olarak. Sonra içine tarhana ve az tuz atılır. iyice yoğurularak misket büyüklüğünde yuvarlanır. Tencerede ufak doğranmış soğanlar margarin ve sıvı yağ ile kavrulur, salça atılır. Baharatlar ve tuz atılır ve 6-7 bardak sıcak su konulur..kaynarken köfteler atılır. 10 dk kadar kaynatılır(çok dağılmasın).
    Biraz dinlendirilir ki hafif koyulaşsın tarhana sayesinde..
    Tabağa alınca önve yoğurt, sonra yağ gezdirilir..üzerine de birkaç maydanoz..Afiyet olsun.

kütahyamızın meşhur yemekleri
    saydım ortalama 145 top oldu. sininin içine nickimin baş harfini bile yazdım ben yaptığım için *

bu da yemeğin pişmiş hali;

kütahyamızın meşhur yemekleri

inşallah fotoğraflar yüklenir amin.

aslında az malzemeli ama zahmetli gerçekten. sırf size tanıtayım diye yaptım bu meşhur yemeğimizi.
    4 -5 ... hislibiri
  2. 2.
    not: porselen tabakta *
    4 ... oyle kolaysa
  3. 3.
    Başlıkta tam belediye başkanlarının üslubundan.
    1 ... ibn khaldun