1. 1.
  şehrin yüksek bir tepesi üzerine kuruludur. bizanslılar zamanından kalmıştır. 70 tane burcu vardır. yukarı kale, aşağı kale, iç kale olmak üzere 3 bölümden oluşur.
  ... adiinsan
 2. 2.
  bu kaleye aynı zamanda hisar da denilir . şehri buradan rahatlıkla izleyebilirsiniz .
  -1 ... sevdalinka
 3. 3.
  eskiden içmeye, şimdi ise çay içmeye gittiğimiz yerdir. zirve yapılasıdır. manzarası güzeldir.
  1 ... batuhanyedek
 4. 4.
  riyavet edilir ki; kütahyanın tavşanlı ilçesinin adı yıldırım beyazıtın bölgede geçirdiği bi günden sonra konmuştur. tavşanlı dağlarındaki tavşanlar yıldırımın dikkatini çeker ve buranın adı tavşanlı olsun der. tavşanlı olur. birkaç rivayet daha vardır ama şimdi konuyla alakalı olan bu.

  sonra 21. yüzyılın ilk çeyreğinde kütahyalı bir genç kpss ye hazırlanmak suretiyle ders çalışmaya abanır. tarih konularında yıldırımın kütahya merkezli anadolu beylerbeyliği oluşturduğunu okur. aklında kalır bu cin kardeşinizin. hemen altında da anadolu hisarını yaptırdığını okur. onun yanında nereye yapıldığı yazmıyordur ama o da aklında kalır.

  bir gün kültür kütlesi cin kardeşiniz arkadaşlarıyla yöre halkının hisar dediği kütahya kalesine gezmeye gider. senelerdir de gitmektedir aynı mekana.* o sıra tavşanlı adının konma hikayesi ve kpss kitaplarında okuduğu yıldırım zamanında beylerbeyliğinin oluşturduğu aklına gelir. hmm. yıldırım bu bölgelerde aktifmiş. sonra yıldırımın kpss kitabında nerede yapıldığı yazmayan anadolu hisarını yaptırdığı aklına gelir. gezindikleri yerin hisar adıyla maruf olduğunu belirttik önceden. kabala mistisizminden psikanalize kadar bir sürü başat olmayan konularda bilgi sahibi kardeşimiz buranın esas adının kütahya kalesi olduğunu bilmez. hisardır orası. parçalar kendiliğinden birleşir artık. burası anadolu hisarıdır...

  arkadaşlarla gezilirken boş durulmaz tabi. burayı yıldırımın yaptığından falan bahsedilir. konu açılmışken de öğrendiği az buz tarih bilgilerini vakur bir edayla satmaya başlar kardeşimiz. gezilir, gezilir, gezilir... yorgunluk çöker ve aynı yerdeki çay bahçesine oturmaya gitmeye karar verirler. girişte bir tabela vardır: kütahya kalesi.* mekanın geçmişi falan okunur. yapıldığında daha osmanlı bile yok.

  allah belamı versin.
  ... realdar
 5. 5.
  Ödev yapmak için öğrenciler mahsur kalmışlar.http://m.milliyet.com.tr/Local/Article?ID=1371903
  1 ... sessiz geveze
 6. 6.
  kütahya kalesi
  6 ... comat0se
 7. 7.
  içten genel bir kütahyanın pınarları türküsü. Memleketim be.
  5 ... cizgi kiz
 8. 8.
  geçtiğimiz yaz gittiğim ve kütahya fotoğrafları çektiğim kale. tüm kütahya şehri görünüyor bu kaleden. yanlış hatırlamıyorsam döner gazino diyede bir yeri var.
  5 ... templeton peck
 9. 9.
  memleketimin kalesidir tüm kütahyayı görebilirsiniz .
  4 ... heraklos10
 10. 10.
  * bana halel getirmeyin. Bu sözlüğün Kalesi benim...
  10 ... kale3112