1. 1.
  bu sözü söylemek bir insanın yapabileceği en büyük nankörlüktür denilesi ifadedir. biz türkler ve kürtler omuz omuza savaştık bu savaşta ve birlikten kuvvet doğurduk.

  editoloji: başlık başa
  7 -11 ... chtlqyvz
 2. 2.
  ahmet muhtar paşa'nın savaş günlüklerinde,

  --spoiler--
  ruslar kars'ı ele geçirdi, erzuruma doğru çekiliyorum fakat kürtlerin şehri yağmalamasından korktuğum için askerin bir kısmını doğubeyazıt'a bir kısmını da ikmal yollarına bıraktım

  ve

  savaştan önce 5bin atlı asker göndereceğiz demelerine rağman 5 kişi dahi gelmediler
  --spoiler--

  şeklinde anlatılan olaydır. bahsi geçen savaş 93 harbidir, örnek olarak yazılmıştır.
  13 -7 ... ifrit
 3. 3.
  karayılan lakaplı molla mehmet'ten haberi olmayan kişi söylemidir.
  6 -4 ... kayikcinin hikayesi
 4. 4.
  (bkz: çanakkale savaşı ndan firar eden 60 bin asker)
  1 -1 ... balrog
 5. 5.
  Kısmen gerçektir.
  3 -1 ... rserit
 6. 6.
  bütün milletimiz kürtler de dahil olmak üzere kurtuluş savaşında savaşmıştır. kürtler olmasa bu savaşın kazanılması imkansızdı kürtler anadoluda nufusun %20 sine tekabül ediyordu, bizzat dedesi fransızlar tarafından şehid edilen arkdaşım var.

  (bkz: nereye bok atacağını şaşırmış galoş faşist)
  10 -15 ... en zayif halka
 7. 7.
  kurtuluş savaşına eleman aranırken kişinin ırkına,cinsine,kilosuna yada bilmem nesine bakılmadığına göre nasıl bir sayaç yöntemi uygulanmışsa(o da eğer sayılmışsa) 782 'şehit' vermiş bu güneyin doğusu. ulan, insanları köyüne kadar didik didik arayıp götürmüşler çok muhterem ve çok kutsal savaşa. sen hangi sayıdan bahsediyosun.
  Bir de şunu sormakta yarar var.hadi diyelim ki 782 kelle vermiş bu güneydoğu. acaba bu 782 ile neler yapılabilinir? örneğin ben kürtçe konuşmak,öğrenmek istiyorum desem yeter mi bu sayı? eğer yetmez ise kaç gerekli? varsa elinizde bu hesapları yapan bir formülasyon gönderebilir misiniz? teşekkür ederim.
  3 -5 ... fromeskitoyeni
 8. 8.
  normal değil mi kimse nedense kurtuluş savaşındaki asker kaçaklarndan bahsetmez oranın ne kadar yüksek olduğunu kimse bilmez. şimdi bende uğraşıp rakamlar bulmayacağım rakamlarla ilgili ama biraz araştırırsanız bunu bulmak zor değil hazreti gugıl yeterli olur. istiklal mahkemelerinin bir işlevide bu asker kaçaklarını cezalandırmaktı. neyse asıl konuya dönersek yıllardır savaşan bir halkın savaşmak istememesi normaldir. doğuda yapılan savaşı düzenli orduyla yapıldığını sanırım herkesler biliyordur. kazım karabekirin başında bulunduğu 15. kolorduyla. savaşın büyük bir kısmı da anadolunun batısında yürütüldüğü için haliyle doğudan katılım az olmuştur. ama bir ayrıntıyı da es geçmeden belirtmek isterim. doğu anadolu ve günedoğu anadolu'da türk nüfusunun ağırlıklı olduğunu söyleyenlere az daha tarih okumalarını salık veririm. neyse velhasıl kelam kürtler savaşmamış olabilir bunun bir önemi yoktur kanımca.
  -1 ... golgeseldunyayagiris
 9. 9.
  emperyalizmin ulus devlet anlayışına düşman kesildiği, böl ve yönet politikasını benimsediği -yugoslavya, ırak- bir zaman diliminde, kesinlikle toplumsal birliğimize hizmet etmeyecek bir tartışma konusudur.
  1 -1 ... fikrimfirarda
 10. 10.
  (bkz: vatan sevdalısı kürtler/#6653202)
  -1 ... reddiplomat