Advertisement

 1. 1.
  Hiç hazetmem ama apo piçinin de dediği gibi feodalite.Bu tespit doğru. Yani aşiret yapılanmaları bu da onlara millet ulus olma bilincini kazandırmamıştır. Aslında klasik ortadoğu halkı işte. Tamam bizde de vardı boylar yani feodalite ama kürt feodalitesi başka. Bi de bulundukları coğrafya çok geçişken. 50 tane millet uğruyo amqumun yerine.
  4 -1 ... derinyapi
 2. 2.
  Geçmişi olmayanın devleti olmazmış yeğenler. Türkler geçmişte de devletliydi şimdi de.
  3 -1 ... roobin scherbatsky
 3. 3.
  (bkz: Bölücü olmak bunu gerektirir) nokta. Sembolik olarka.
  ... oblomo
 4. 4.
  O muhitlerde birlik beraberlik hat safhadadır. “Ula mıho onamı sikiyolar yetişin ho” diye böğüren bir kürdün etrafında bir anda 10 tane kürt toplanabilir fakat tek olduklarında cesaretleri yoktur.

  Muhalif kesimin genellikle yaptığı şey olan bok atma, kötüleme huyları bunlarda da vardır fakat farklı versiyondur. Mesela kaçak elektriğe yarına kadar izin verildi diyelim. Devlet iyi demi? Yarın kaçak elektrik kullananların hepsini yakalayıp ceza kesseniz o devlet ne olur? “Foşik töce” olur. Ekmeği yiyip çanağını polise atan tayfa kürtlerde çoktur. Dhkp-c gibi örgütler de kürtler olmasa kepenkleri kapatır diye düşünüyorum. Neden kürtler? Ülkeleri yok ya hani... “sizin neden ülkeniz yok? Gelin hep birlikte barışı getirelim, kürdistanı kuralım” diye gazı verdiğinizde emin olun çok destek alırsınız. Değişik bir toplum. Ayrıca kullanıldıklarını düşünüyorum.

  iyi kürtler davar. Şaka şaka. iyi kürtler de var gerçekten. “iyi” ayrımını ise hdp ye oy verip vermemelerinden, dağ tayfasını desteklememelerinden yapıyorum.
  1 ... gethere
 5. 5.
  genel olarak aşiretler halinde yaşanıyor ve aşiretlerin başındaki insanlar kendi çıkarlarını daha ön planda tutuyor, birleşme olduğu zaman diğer liderler ile arasında güç mücadelesi olacağını biliyor.neredeyse tüm aşiret liderleri önce kendisini düşünür.rekabet onlar için gereksizdir.çünkü istediklerini yapacak bir çok insan sorgulamadan istekleri yerine getirecek türdedir.eğer birleşme olursa insanlar sorgular.sorguladıkça aşiret liderleri önemini kaybeder.liderler için birleşmek değil isteklerinin yerine getirilmesi önemlidir.
  ... efendi hazretleri