1. 1.
  anlam veremediğim soru. petrolünüz var toprağınız var. kültürünüz var. ne bekliyorsunuz. kimse gelip size devlet kurmaz.
  1 -2 ... orantisiz zeka 4
 2. 2.
  Kürtler devlet kurma ve yönetmede çok düşük bir profil çizmektedirler
  Yüz yıllarca zagros dağlarından bu bölgelere uzanan toprakların yerli halkı olmasına rağmen uzun soluklu bir devlet kuramamış olmaları bunun en somut göstergesi
  Hem selçuklu döneminde hem de ondan önceki dönemlerde de çeşitli siyasi boşluklar bulmuşlar hatta çevrelerindeki siyasi güçler tarafından desteklendikleri bile olmuştur
  Kürt halkı ise bütün bu fırsatları geri çevirmiş aşiret zihniyeti ile yaşamaya devam etmeyi tercih etmiş
  Ki aşiret zihniyeti ortak bir yönetimin önündeki en büyük engeldir.
  şimdi ıraktaki kürt bölgesinde bile bu aşiret zihniyeti aşılmış değil.
  1 ... kelagerm
 3. 3.
  elektriği beleş verecek enayi sponsor arıyorlar...
  ... dinsiz kitapsiz kafir
 4. 4.
  ciddi olarak konuya yaklaşmak gerekir ise devlet kültürleri yok.
  halen kabile kültüründeler.

  defalarca kez özerk yönetim içinde dahi iç çatışmalara giriştiler.
  kaç kez dış müdahaleler ile durdu o iç çatışmalar.

  daha iran ile ırak kürtleri aynı sınırları paylaşsa önce bu iki kitle çatışır, sonra kazanan kutbun içindeki sülaleler çatışır, o kutup zayıflayınca öteki kutup yeniden dahil olur.

  türkiye'nin çabalarıyla her ne kadar asimilasyonu destekleyen bir durum olsa da türkiye'de yaşayan kürt vatandaşlar bir nebze olsun kabile kültüründen kurtulabilmiştir. bu ise büyükşehirlere göçen kürtlerin birkaç nesil sonra türkleşmeye başlamasına ve kürtçenin anadil düzeyinde konuşulmasının büyük oranda aşağıya inmesine neden olmuştur.

  velhasıl bugün barzani'nin sadece ırak topraklarında bir devlet kurması durumunda dahi bir büyük garantör devlet olmadığı sürece iç savaş ile eski günlerini arayacak bir konuma geleceği aşikardır.

  bunu objektif bir şekilde bakan çoğu kürt de kabul etmektedir.
  3 ... eylulsabahi
 5. 5.
  Geçmişten gelme devlet kültürleri yok aşiret aşiret yaşarlar. Kuruldu diyelim aşiretler üstün gelmek için bir birini keser federal bir devlet oldu diyelim hiç bir aşiret sınırlarını kabul etmez.
  1 ... vexillarius