1. 1.
  bitmez.

  birincisi; bu hareketin nedenleri çözülmeden bu sorunun çözülmesi beklenemez. bu hareketi üzerine giderek, yoksayarak, görmezden gelerek bitiremezsiniz.
  öncelikle bu hareketin hangi koşullarda ortaya çıktığına, hangi koşullarda gelişip yoğunlaşldığına bakmak gerekir.

  ikincisi; bundan beslenen siyasi liderler olduğu sürece çözülemez. maalesef bunların kim olduğunu herkes çok iyi biliyor, bu kanlı pazarlık devam ettiği sürece bitiremezler hareketi, çünkü onların işine böyle geliyor.

  yanlış bir harekettir, haklı iken haksız duruma düşmüşlerdir, artık olay türk ve Kürt milliyetçiliği savaşına dönüşmüştür.
  3 -2 ... napesend
 2. 2.
  Nedeni sikilesi harekettir. Bıktırdı artık şu 'nedenleri çözülmezse bitmez' goygoyu. Amk ne nedeni var? Ne eksikleri var? Ya da bizim ne fazlamız var. Onlarda da fakir var bizde de, onlar da kaymakam oluyor biz de. Asıl sebep bu arkadaşlar otorite olgusunu sevmediklerinden baş kaldırmayı, kurallara uymamayı, sevdiklerinden, çoğu pis işler bunların uğraş alanına girmekte. Bunlardan biri de, devlet otoritesini kabullenmemek.
  7 -5 ... soylergecer
 3. 3.
  arkadaşa göre Kürtler ''canı istediği için dağa çıkmış''
  geçiniz.

  ''onlar da kaymakam oluyor biz de'' vs.
  çok doğru bir yaklaşımdır. neden Kürt silahlı hareketinin milliyetçilikten arınması ve Türk işçi hareketi ile birleşmesi gerektiğinin nedenidir.

  Kürtler bu ülkede daima ikincileştirilmiştir. günümüz koşullarında bunu söylemek bana doğrudan terörist denmesine bile neden olabilir, insanların çoğu ne dediğinden habersiz, benim için önemsiz yani. sadece Kürtler mi, hayır, en büyük çoğunluk onlardır.

  soru; Kürt silahlı hareketi en yoğun ne zaman kendisini göstermiştir?

  cevap; 1978'de başlayan hareket çok az üyeye sahip iken 1980 darbesi sonrası Kürt silahlı hareketine katılımın yüzlerce kat artmıştır.

  yani Kürtlere karşı alınan tavır 1980'lere kadar hafif iken 1980 darbesindeki kasıtlı devlet terörü, başka bir terörü doğurmuş ve Kürt silahlı hareketinin resmi olmasa da başlangıcı olmuştur.

  öncelikle seksen darbesinde yapılan işkenceleri ve ırkçılığı, faşizmi tanıyın, daha sonra milliyetçilik maskenizi delmek için sorun kendinize;
  ''bunların aynısını bugün çin doğu Türkistan'a karşı yapsa ve doğu Türkistan'daki Türkler ayrı bir devlet için silahlansa kim haklı olur?'' vereceğiniz cevap tutarlı olmalıdır.

  fakat bu tabii ki günümüz koşullarında doksanlı yıllardan sonra Amerika birleşik devletleri tarafından kullanışlı bulunmuş ve kukla haline getirilmiştir Kürt siyasi hareketi.

  artık haklı davasından vazgeçmiş ve Amerikan güdümündeki bir silahlı örgüt olarak yoluna devam etmiştir.
  bugün ise Kürt ulusu üzerindeki baskı hafiflemiş, ekonomik olarak Kürt işçi sınıfı üzerindeki baskı devam etmektedir.

  türk ve Kürt işçi sınıfı beraber mücadele etmelidir.
  1 -4 ... napesend
 4. 4.
  ve arkadaşlar bunları yazabilmek için terörist, hdpli, kürtçü vs. olmak gerekmiyor, tarafsız olarak tarihe bakmak yeterli.

  zira kendim kürt ulusal hareketine ve ortadoğu'da kendini marksist ilan eden silahlı örgütlere, hdp'ye tavır alan, karşı olan soldaki nadir partilerden birisine üyeyim.
  1 -1 ... napesend
 5. 5.
  Türklerle Kürtler asla bir değil. Kardeş de değil.
  3 -1 ... bay efendi
 6. 6.
  Cahil kürt halkını kullanmak isteyen iplerini abd nin tuttuğu ermeni terör hareketidir benim düğünümde kilolarlarca altın takılmıyor kullanılan kaçak elektiriğin faturası bana kesiliyor eli ayağı rahat dursun diye doğuya yapılan yatırımlar kürtçe kanallar ve ayrıcalıklar bana verilmiyor ve işin garip yanı bu yatırımların pkk ve hdp sayesinde yapıldığını düşünen kürtler var ve onları haklarını savunan bir kahraman gibi karşılıyor. Ama kıçınızı iyi örtün zira mart karı yağması çok yakın.
  2 -2 ... blindur mergen