1. 1.
  matematiğin nobeli olarak bilinen ödülün rojhılat'ın merivan kenti doğumlu "koçer birkar" adlı, cambridge üniversitesi'nin kürt profesörüne verilmesidir.

  "umarım bu ödül ile 40 milyon kürdü mutlu etmişimdir" demiş.
  valla makarnacı-tirşikçi kürtleri bilmem ama ben mutlu oldum.

  -----------spoiler--------------------------

  Uluslararası Matematikçiler Birliği, 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2, 3 ya da 4 matematikçiye Fields Madalyası veriyor.

  Uluslararası Matematikçiler Birliği, bu yılki Fields Madalyası’nın Cambridge Üniversitesi’nden Koçer Birkar, ETH Zürih’ten Alessio Figalli, Bonn Üniversitesi’nden Peter Scholze ve Stanford Üniversitesi’nden Akshay Venkatesh’e verilmesine karar verdi.

  Bilim dergisi Quanta’ya konuşan Koçer, “Matematik bölümününe gittiğim zaman Fields Madalyası’nı kazananların fotoğraları duvarda asılıydı. Onlara bakarak acaba, ‘kendi kendime ben de bir gün onlardan bir olabilir miyim diye’ konuşuyordum. iran’dayken bir gün Avrupa’ya gideceğimi bilmiyordum” dedi.

  Birkar ödüle ilişkin olarak da, “Umarım bu ödül ile 40 milyon Kürt’ü mutlu etmişimdir” diye konuştu

  Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in adını taşıyan ödül 1932 yılından itibaren veriliyor ve bilim dünyasında matematiğin Nobel’i olarak biliniyor.

  Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan 40 yaşındaki Koçer Birkar, Rojhılat’ın Merivan kentinde dünyaya geldi ve 2000 yılından bu yana ingiltere’de yaşıyor.

  -------------spoiler----------------------------------

  https://m.nerinaazad.org/...tigin-nobel-odulu-verildi
  2 -2 ... once upon a time in cizre