1. 1.
  ypg ve pkk, cem toker'in ne kadar haklı olduğunu gösteren insanlık dışı bir planı hayata geçirmekle meşgul. hiçbiri ab'nin mülteci krizini çözen türkiye'nin batı tarafından durdurulacağına inanmıyor.

  kürtçüler için hepimiz işgalciyiz. bizi engelleyebilecek tek güç de rusya. fakat rusya türkiye'nin suriye'deki pozisyonundan rahatsız değil. bunun sebebi de idlib'teki ışid'çileri öttürmemiz.

  rusya ve türkiye arasındaki uzlaşmayı bozmak için en iyi yol, bizim kontrolümüze geçen bölgelerde isyancı cihatçıları yeniden harekete geçirmekmiş.

  "The only power that could still prevent the Turkish invasion is Russia. But Russia has an interest in letting Turkey consolidate its position in northern Syria, because it can then implement the two countries’ September 2018 agreement for disarming and dispersing tens of thousands of armed Syrian rebels in the Idlib district.

  A Syrian region under Turkish control could, at least theoretically, let Turkey offer these rebels – some of whom are supported by it – a quiet departure from Idlib. That would prevent a major offensive against them by Syrian and Russian forces that could drive a new wave of refugees into Turkey. The question is whether the rebels would agree to disarm rather than fight back against the Syrian forces, which have already begun retaking parts of Idlib. "
  kürtçü radikallerin türkiye ye karşı şeytani planı
  https://www.haaretz.com/m...ds-turkey-syria-1.7957443
  1 ... uc boyutlu dusunen kare