1. 1.
  "Dünyanın küçük bir köy olarak düşünülmesi" ya da "dünyanın bir ucundaki olayın diğer ucuna yansıması"gibi basit tanımlamaları vardır.
  aslina bakilirsa dünyanin bütünlesmesi, sinirlarin silinmesi, insanlarin cesitli yollardan birbirine daha cok yakinlasmasi ve dünyanin giderek 'bir dünya' haline gelmesi anlamina gelen kavram. sosyal ve ekonomik bakimdan küresellesme 15. yy´da marx´in 'sermayenin ilk birikimi' dedigi olayla, yani yeni kitalarin kesfedilip 'mal üretimi'nin bütün dünyaya yayilmasiyla baslamistir. diger adiyla kapitalizm olarak bilinen bu yeni üretim bicimi, tarihte ilk defa evrenselligi tüm dünya sathina yaymistir. proletaryanin yapmasi gereken bu yaratilmis evrenselligi daha ileri tasimak ve iyice reaksiyonerlesmeye baslamis ve üretim biciminin önünde engel teskil etmeye baslayan burjuva üretim bicimini tasfiye edip sinifsiz toplumu kurmaya calismaktir.

  Başka bir açıdan baklıdığında ise;günümüzde edebiyattan siyasete,iş dünyasına kadar her alanda acayip bir "uyumluluk" hali hakim.sadece bizde değil,bütün dünyada...edebiyatta,sanatta eleştiri mekanizması devre dışı,siyasette muhalefet,iş hayatında sendika...Küresel köy dediğimiz işte bu:köpeksiz köy!
  Daha somutu:taşlar bağlı,köpekler serbest..!
  1 -1 ... endless
 2. 2.
  ''al bi tarafına bunu küreselleşme
  karşıyız işte sana..''*
  1 ... piano-forte
 3. 3.
  çağın vebası
  2 -1 ... firtina
 4. 4.
  (bkz: emperyalizm)
  1 ... steril mikrop
 5. 5.
  filipinli bir kizin malezyada yaptigi bir ayakkabinin almanyada satilmasidir.
  2 ... spiritualized
 6. 6.
  küreselleşmenin farklı boyutları vardır. doğumu fransız devrimiyle "insan hakları bildiresi" ile olmuştur. ingilterenin sömürgeci politikalarıyla büyümüş; günümüzde abd ile birlikte zirve yapmıştır. O kadar ki "küreselleşme" ve "amerikalılaşma" terimleri aynı anlama gelmiştir. bir kaç tip küreselleşme vardır. finansal küreselleşme, sosyo-kültürel küreselleşme, teknolojik küreselleşme, siyasal küreselleşme.
  finansal küreselleşme basit olarak "capital"in sınır tanımadan tüm dünyada etkili olmasıdır. paranın tüm yerkürede akımıdır.
  sosyo-kültürel küreselleşme; mc donaldslaştırmadır. kültürün diğer kültürü alt etmesidir. ülkemizde amerikan kültürünün türk kültürünü alt etmesi gibi. örnek olarak bugun türkiyede yaşayan bir insan gün içinde farkında olmadan amerikalının yaptıklarını yapar. blue jean giyer, fast-food yer, ve marlboro içer. burda enterasan olan mevcut kültürün yeni gelen kültür karşısında aciz kalması isteğidir. sokakda şalvar giyen hor görülür ama jean giyene modern denir. kebabçılar kapanır yerlerine hamburgerciler açılır. Çağdaşlığın, gelişmiş uygarlığın referansı yüzyıllardır batı olarak gösterilmiştir. Peki batı gerçektende çağdaşmıdır? Çağdaşlık uygarlığı getirir mi? bu sorunun cevabı evet ise Almanyanın modern yontemlerle yahudi soykırımı uygarmıdır?
  teknolojik küreselleşme bilgi akışının hızlanmasıdır. çindeki bilim adamları internet aracılığı ile oxford kütüphanesine ulaşabilir.
  siyasal küreselleşme ise ulus devletlerin ortadan kalkması ister. ulusal politikaların düşmanıdır. ancak her tez kendi anti-tezini içinden çıkarır. burda da birçok örnek var. abd nin iç politikada ulusal politikaları hareretle savunması. özelleştirmeler yapılırken amerikan şirketlerinin lehine karar verilmesi. yada canadanın amerikadan gelen bilimsel dergi-makalelere kota uygulaması, fransanın fransız dili milliyetçiliği, avusturyanın içine kapanık politikaları küreselleşme tezlerinin anti tezleridir.
  1 ... cavit
 7. 7.
  senin bir fransız kadınını çin lokantasından kaldırıp, bir alman arabasının içine atıp hollanda mimarisi tarzında yapılmış evine götürüp soğuk ingiliz birasını yudumlayarak iran halısı ürerinde çatır çatır zikmendir globalleşme.
  6 ... kurna
 8. 8.
  Küreselleşme, ya da yabancı terminoloji ile, "globalleşme" biri siyasal, biri ekonomik biri de kültürel olarak üç boyutu olan bir kavramdır.

  Kürselleşme'nin siyasal ayağı, Amerika Birleşik Devletlerinin siyasal egemenliği, ya da dünya üzerindeki siyasal jandarmalığı anlamına gelmektedir.

  Bu durum, bir anlamda Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, dünyanın tek kutuplu hale gelmesini de belirtmektedir.

  Küreselleşmenin ekonomik ayağı, uluslararası sermayenin egemenliğine işaret etmektedir.

  Bu egemenlik, bütün ülkeleri, örneğin, Birleşik Amerika'yı da aşan bir biçimde gelişmiştir. Kendi mantığı içinde, sermaye ve onun simgesi olan marka bazında dünyayı, tüketiciyi ve tüm insanları yönlendirmektedir.

  Ekonomik olarak uluslararası sermayenin egemenliği bir yandan, günlük yaşam açısından dünyayı "birörnekleştirirken" öte yandan, ekonomik verimliliğin, yani üretim verimliliğinin, dünya ekonomisindeki en belirleyici ölçüt olarak ortaya çıkmasına yol açmıştır.
  ... bahtsiz medeni
 9. 9.
  ve aynı zamanda senin;kıtlıktan çıkmışcana gözü dönmüş bir sekilde önündeki yemeğini yer iken televizyon kanallarından birinde afrika belgeseliyle karşılaşman ve dünyadaki adalet sistemine sövmeni sağlayandır küreselleşme.
  ... kurna
 10. 10.
  amarigan imparatorlugudur.*
  iran da genclerin mc donald s gitmesidir.*
  bunu lisedeyken bi dergide okumustum.* en sonunda da:
  "gir zincirlerini proleterya!!" yazmaktaydi.* *
  ... galaktik kovboy