1. 1.
  dünyada meydana gelen sera etkisi nedeniyle dünya sıcaklığının yükselmesi durumudur. kutuplarda bulunan buzulların erimesi, deniz sıcaklıklarını artması, buna bağlı olarak akıntıların değişmesi, deniz yaşamının dengesinin bozulması, iklimin değişmesi ve buna bağlı olarak da dünyadaki tüm yaşamın kökten bir değişime uğraması tehlikesi mevcuttur.
  4 ... devedikeni
 2. 2.
  (bkz: kyoto protokolü)
  (bkz: sera etkisi)
  2 ... devedikeni
 3. 3.
  tam yanma olayının gerçekleşmemesi sebebiyle başta karbondioksit olmak üzere bazı gazların atmosfere karışarak güneşten gelen kısa dalga boylu ışığı geçirip, yerden yansayan uzun dalga boylu ışığı hapsetmesi* sebebiyle atmosferde oluşan ısınmadır.
  2 ... koko
 4. 4.
  endüstriyel faaliyet ve kirlilik nedeniyle açığa çıkan karbondioksitin %55 ile en büyük katkıyı sağladığı sera etkisinin tahminen 3 nesil sonra gluteus maximusumuza girecek şekli. metan ve nitrojenoksit gibi gazlar da etkili.
  2 ... roy mustang
 5. 5.
  kıbrıs'ı rte'nin gözden çıkarmasının tek nedeni küresel ısınmadır. sular yükselecektir ve kıbrıs sular altında kalacaktır. aferindir rte'ye helal olsundur. nitekim şeyhler dervişler söylemişlerdir gördükleri rüyalarda.
  4 -1 ... ireland
 6. 3.
  yavaş yavaş havadaki garipliklerin başlamasıyla beraber bu olayın başladığını düşünüyorum.haberlerde gösterilen sinop'ta hortum olayı,oturduğum siteden anadolu yakasına baktığım vakit gördüğüm manzara(temmuz ayının başı)ki bu manzarayı çocukluğumda bile görmemiştim.yıldırım öyle bir düşüyordu ki sanki bir savaş çıkmış gibiydi.saat gece 12 idi bu sırada.birçok garip doğa olaylarının yaşandığı bu günlerde küresel ısınmanın yavaş yavaş harekete geçtiği söylenebilir.
  2 ... hakande84
 7. 4.
  "iklim değişikliği hakkında 10 gerçek:

  - atmosferdeki karbondioksit oranı son 60 yıldır artıyor ve bugün endüstrileşme öncesinden %35 daha fazla.
  - hiçbir önlem alınmadığı takdirde atmosferdeki karbondioksit düzeyi 2050 yılında endüstri-öncesi dönemin iki katına çıkacak. karbondioksit düzeylerinin ikiye katlanması dünyayı 1,4 ile 5,8 santigrat derece arasında ısıtacak ve bu insanlık tarihinde görülmüş en büyük ısı değişikliği olacak.
  - sıcaklık ölçüm kayıtlarına göre tüm dünyada son 150 yıldaki 20 en sıcak yılın 19'u 1980'den sonra ve bunların dördü de son 7 yılda gerçekleşti
  - birleşmiş milletler'e göre bu yüzyıl içinde deniz seviyesindeki yükselme 88 cm'yi bulabilir.
  - 2050 yılında gelindiğinde ortalama sıcaklık artışı 2 santigrat derece geçerse, 3 milyar insan susuzluk, 250 milyon insan da sıtma riskiyle karşı karşıya kalacak.
  - önümüzdeki on yıllar içinde, türleri tehlike altında olan memelilerin yüzde 25'i, kuşların yüzde 12'si küresel ısınma nedeniyle yol alabilir.
  - iklim değişikliği bitki ve hayvanların kutuplara ve yüksek yerlere doğru göç etmesine yol açıyor, göç ve çiftleşme zamanlarını değiştiriyor. son elli senedir, kurbağaların çiftleşmesi, çiçeklerin açması ve kuşların göçü her 10 yılda ortalama 2,3 gün erken başlıyor
  - gelişmiş ülkelerde sera gazlarının yaklaşık yüzde 67'si fosil yakıt kökenli enerji santrallerinden, yüzde 18'i ulaşımdan kaynaklanıyor.
  - ingiltere dışişleri bakanı jack straw, 2010 yılında gelindiğinde her yıl 265 milyar dolarlık küresel ısınma kaynaklı maddi zararın oluşacağını söyledi.
  - dünya üzerindeki buzulların toplam hacmi 1960'dan beri 4200 km³ azaldı."

  not: bu bilgiler makine mühendisleri odası tarafından basılan, küresel ısınma eylem günü çalışma grubu'nun hazırladığı broşürden alınmıştır.
  5 ... vernon sullivan
 8. 5.
  ing. global warming
  ... faati
 9. 6.
  alm. globales Wärmen
  1 ... expert16
 10. 7.
  (bkz: a$k)
  bütün nehirlerinizi kurutur.. buzdağlarınızı eritir..
  2 ... ceviz agaci