bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Sözlükte hiç açılmamış olmasına şaşırdığım başlık.

  tanım; Irak'ın kuzeyinde erbil, süleymaniye, selahaddin, zaho gibi şehirleri barındıran yaklaşık 4 milyon nüfuslu bölge.

  kerkük'ün bu bölgeye dahil olup olmayacağı ise şu an şaibelidir.

  bölgede bolca türkmen de bulunur. kürtlerle içiçe geçmiş şekilde yaşarlar.

  konuşulan dil, soranice dir. kendi parlementosu, bayrağı, meclisi ve daha da önemlisi kendi vergi toplama ve bütçe yapma yetkisi vardır.

  kişi başına geliri 11 000 $ civarıdır.
  1 -3 ... malcolmriver
 2. 2.
  ülkeleştirme sözü almış bunlar usa'dan. ancak türkiye ve iran'dan planlanan toprak alınmazsa gerçekleşmeyecekmiş. barzani'nin koyunları kendini gelin ilan etmiş sanırım.
  1 ... kobayashe
 3. 3.
  buna ek olarak, gidip gördüğüm ve sahip olduğum izlenim kadarıyla söyleyebilirm ki, hemen her konuda türkiye'yi taklit etmeye çalışmakta olan bölgedir.

  laik yapısından, batı tarzı devlet yapısına, eğitim sisteminden, ulusal kültürlerini geliştirmek için tiyatro ve sanata önem vermeleri vs... ile, şu an itibariyle, türkiye'yi taklit etmektedirler efendim.
  ... malcolmriver
 4. 4.
  http://www.mail.com/intl/...rdish-Kingmakers?pageid=1
  ... malcolmriver
 5. 5.
  zavallı adamlar zavallılar zavallı bunlar... birgün gelecek sizi türkler bile kurtaramayacak...
  1 -2 ... ozan oyunbozan
 6. 6.
  (bkz: yok öyle birşey), varlığını tanımadığımız hayali oluşum.
  3 -4 ... nebuya
 7. 7.
  başta usa güdümüyle özerk olarak kurulan, fakat başkan mesut barzani'nin de her fırsatta savurduğu tehditlerinde belirttiği gibi bağımsızlık yolunda adım adım ilerleyen yönetim.

  pkk'nın pamuk tarlası gibi yetiştirildiği yerdir.

  yerli nüfusu türkmenler ve sorani lehçesi ile konuşan kürtler oluşturur.

  şırnak silopi'deki habur sınır kapısı'ndan çıktığınızda aslında doğrudan buraya varırsınız ve pasaportunuzda bu yönetim "güney kürdistan" diye tartışmalı bir ifade ile tanımlanır.
  ... teoska
 8. 8.
  insanların kurdistan algısını bilemem fakat kurdistan özerk bölgesi'nde türk silahlı kuvvetlerinin askeri üssünün olduğunu bilmeyenlerin bihaber olduğu konulardan birisidir. artık bu bir olgudur. çünkü böyle birşey somut olarak artık vardır. ırak yönetiminden bir nebze bağımsız özerk olarak yönetilmekte ve bu bölge yönetiminin başkentinde 2010 yılında açılan konsolosluğunda türkiye cumhuriyeti'ni temsilen büyükelçi sıfatında bir devlet görevlisi dahi vardır. sınır kapısından girenlerin bu bölge tarafından bastırılan mühürlerin pasaportlarına vurulduğu zaman bu olgunun varlığının ispatıdır. petrol anlaşmaları yapmakta, askeri birliklere sahip, ultra lüks evler, vilaların inşaatı devam etmekte... kısacası resmen yeni bir ülke kurulmaktadır. türkiye bunun önünde duracak güçte değildir. çünkü konjonktör olarak dünya siyasetini yönlendirici değil yön alıcı konumunda bir ülkenin vatandaşlarıyız o yüzden pek bir etkisi yoktur. o nedenle türkiye bu kurulum aşamasındaki enerjiyi kendi lehine çevirme çabasına girdi. en mantıklı olanı budur.
  -1 ... bin teselli kar etmez
 9. 9.
  saddam döneminde de olmasıa reğmen sindirilmiş, abd işgali sonrası kendilerine yeniden yer etmiş özerk yönetimdir. bağlarını büyük oranda bağdattan koparmıştır. ırak ordusu kürdistan yönetimine girememektedir bile. ülke barzani aşiretinin çiftliği gibidir.
  -1 ... whitelionarda
 10. 10.
  kuzey ırak dediğimiz sözde devletin resmi adıdır.
  Ordusu, polisi, parlamentosu, başkanı ve başbakanı var. Kağıt üzerinde ıraka bağlıdır. Hükümeti ayrılıkçıdır ve merkezi hükümetle arası bozukdur. Kendi kafasını göre hareket eder. 1970 de mustafa barzani kurdurtmuştur. Pkk barınağıdır.
  ... recomax