1. 1.
  40 çerisiyle birlikte Çin imparatorluğuna karşı savaşan cengaver, kanı deli akan yiğit...
  25 -2 ... farabi
 2. 2.
  gözü pek, güçlü, hırslı 40 çerisiyle birlikte Türkleri özgürlüğüne kavuşturmayı isteyen yüce insan.Türkiye'nin bugün burada olması o ve onun askerleri sayesindedir. oğlu urungu da II. Göktürk devletinin kurulmasında büyük rol oynamıştır.
  13 -2 ... d@rth v@der
 3. 3.
  helal olsun denilen yiğit. yaptığının sonucunu biliyordu elbet, ama verdiği mesaj bu zamana kadar ulaştı.
  12 ... paradigma
 4. 4.
  bir şarkıcı. leyla adlı şarkısıyla çıkış yapmış ve yanlış hatırlamıyorsam o şimdi asker filminde de boy göstermiştir.
  -2 ... çakan adam
 5. 5.
  kendisi başaramadıysa da onun ateşlediği fitil sayesinde Türkler yeniden bağımsızlıklarına kavuşmuştur.
  12 ... turcomen
 6. 6.
  Orjinal ismi aslında Kür Şad olan kahramandır. ismi Kür ok manasına gelmektedir, Şad ise Göktürklerde hanedan soyundan gelen valilere verilen ünvandır. Göktürklerde hanedan soyundan gelen prensler, yöneticilik vasıfları kazansınlar diye, bazı bölgelere vali olarak tayin edilirlerdi. 630 yılında Göktürk devleti yıkıldıktan sonra, Türkler esir olarak Çin'e götürüldükleri zaman o kafilenin içinde henüz çocuk yaşında olan Kür Şad da vardı. Kür Şad'ın hanedan soyunda olduğu Türklerce saklandı ve Kür Şad Çinliler tarafından saraya götürüldü. Burada başarı ile vazifesini yürüten Kür Şad imparatorun hassa ordusunda üst rütbeler elde etti. Ancak bütün bu aşamaları geçerken, Türk olduğunu unutmamıştı.

  639 yılında, yani esaretten 9 yıl sonra Kür Şad ve etrafında topladığı 40 askeri, Türklerin artık bağımsızlıklarını elde etmeleri gerektiğini düşünürler. Bu sebeple ani bir gece baskını ile imparatorluk sarayını basmayı ve imparatoru alıkoymayı planlarlar. Ancak işleri istedikleri gibi yürümez ve imparatoru kaçıramazlar, daha sonra saraya yetişen askerlerce yiğitçe çarpışan bu kahramanların hepsi teker teker ölürler.

  Ne yazık ki, bu kahraman da bazı siyasi çevreler tarafından simgeleştirilmiş ve sadece onlarınmış gibi sahiplenilmiştir, bu kesimin dışında kalan çevreler ise, bu kahramanın kim olduğunu ne için savaştığını bile önemsemeden onu 'tü kaka' diyerek dışlamıştır. Halbuki unutulmamalıdır ki, Kür Şad ve benzerinde olduğu gibi bu kahramanlar ne bir kesmin ne de bir ideolojinin kahramanlarıdır, onlar tüm Türk milletinin kahramanlarıdır.
  20 ... istemihan
 7. 7.
  bir erkek adıdır ancak bu isme sahip erkeklerin çok şanssız olduğu söylenebilir.**
  1 -6 ... olimbera
 8. 8.
  hüseyin nihal atsız, bozkurtların ölümü
  en anlamlı ölüme sahip tarih karakterlerinden biri, onun için çok dua edilmeli.
  10 ... borcu
 9. 9.
  dişisine dilşad denilen tarihsel kökeni olan isim. (bkz: dilşad hatun) (bkz: ipar hanım)

  he-man vs she-ra gibi düşünün.
  5 -2 ... moooooon
 10. 10.
  hayali çizgi roman 300 ıspartalıya izlediğimizde g.tümüzle gülmemize sebep olan, 40 cengaverin komutanı. Onun adına ölümsüzleşecek bir film dünyaya güzel bir tokat olurdu.
  *
  13 ... borcu