bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  300 Spartalı'yı gerçek sananlar, Çin Sarayı'nı 40 kişiyle basan "Türk Kahranlarını bilmezler...

  kürşad ve 40 çerisi
  4 -1 ... ertgrlgazi
 2. 1.
  adı kürşad değildir, o isim sonradan takılmıştır, değişik bir adı vardı zor telaffuz edilen.
  1 ... teistus
 3. 2.
  Gerçek adı Ashina Jiesheshuaidir.

  Kürşad sonradan takılan bir isim değil atsızın bozkurtların ölümü isimli kitabındaki karakterin ismidir.

  Ve hikaye doğrudur sayı tam olarak 40 olmasa bile yine de bir sarayı kuşatamayacak kadar azdır.
  4 -1 ... gok girsin kizil ciksin
 4. 3.
  Gerçek adı chieh-shih-shuai dır

  300 spartalı deyince vaavvv çeken buna yuh çeker.
  2 ... kama tarkan dondu
 5. 5.
  Nihal atsızın Chieh she shuai adli gerçek bir tarihi kişilikten etkilendiği fakat bol bol kicindan palavralar salladığı hayali karakter. Malesef tüpçüler tarafından bu kurgu gerçek zannediliyor fakat olay esasen çok farklı. Şöyle ki
  Chieh she shuai nin öyle kursat hikayesinde anlatılan gibi bir özGürlük mücadelesi falan soz konusu değildi. Şimdi atsizin mantık hatlarıyla kolu komik masaliyla herkes dalga geçiyor 'amk 40 kişiyle koca cin imparatorunun sarayını nasil basmislar' diye.
  Isin aslı Chieh she shuai amcasıyla ihtilafa düşüp Türklerden ayrılarak Çin ordusuna hizmet etmeye karar vermiş ve orada general olarak görev yapan biriydi. Tarihte onun gibi bir de an lu şan diye bir Türk komutan daha vardır ki onun isyanı tang hanedanini mahvetmistir.

  Neyse Chieh she shuaiye dönersek kendisi ve onunla beraber olan Çinli ve Türk diğer generaller Çin imparatorunu devirip yerine daha genç baska bir Çin prensini geçirmek üzere bir isyan tertip ettiler. bu olayın Türkleri Çin boyunduruğundan kurtarmakla 40 tane adamla saray basmakla falan alakası yok.
  Adamın gerçek hayatta koskoca bir general olduğunu zaten sarayda ve kralın yakınında görev aldığını ve kralı indirebilecek kadar da nüfuz sahibi olduğunu hesaba kattığınızda taşlar yerine oturur.
  1 ... eduardo elric