bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    adından da anlaşılacağı gibi senin var olan değerlerini emerek kendilerine ait olan kavramları sana sunmaları senin de bunu alıp çok iyiymiş gibi kullanman , kullanmak istemeyenleri de terbiyesizce eleştirmeni sağlatan olay.
    en fazla dil üzerinden yapılır.
    1 ... waldorf
  2. 2.
    (bkz: kültür emperyalizmi)
    3 ... insomniac
  3. 3.
    dünyamız üzerinde şiddetle hüküm süren ve sadece ülkemizi değil gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin hemen hepsine yayılmaya çalışan emperyalizm çeşididir..kapitalizm, ürettiği her malı satabilmek için ve global anlamda tüm tüketicilerin alışkanlıklarını kontrol edebilmek ve onlara yön verebilmek için kültürel emperyalizmi kullanmaktadır..bu konuda birçok örnek verilebilir..ancak, kavramın teorik açıklaması bu aşamada yeterli gelecektir sanırım..
    2 ... insomniac
  4. 4.
    emperyalizmin her dalinda olduğu gibi amerikanın önderlik ettiği ve bizi her geçen gün kimliksizleştirip kendi kültürüne hayranlıkla bakan birer özenti aptal haline getiren sömürme çeşidi.
    1 ... nebula
  5. 5.
    emperyalizmin kültür alanındaki halidir. emperyalizm kısaca gelişmiş devletlerin sahip olduğu sermaye ile gelişmemiş devletleri kültürel, siyasal ve ekonomik anlamda sömürmesidir. kapitalizm çağının gelişmiş evresidir.

emperyalizm güç kaybetmeye başlaması ile kültür anlamında daha çok ğrpğagandaya başlamıştır. bu nedenden dolayı kendisini renkli bir şekilde pazarlamıştır. amaç tüketim toplumunu canlandırmak ve emperyalizme eski gücünü kazandırmaktı. çünkü çelişkileri artan büyük sermye gruplarının yeni bir çıkış noktasına ihtiyacı vardı. sahip oldukları sermayeyi medya kuruluşlarına aktararak yeni bir fenomen yarattılar ve adını "medya" koydular. 4. güç haline gelen medya demokrasi(!) ve tüketim savunuculuğunu yaparak kültürel emperyalizme kolaylık sağlayacaktı. bu sayede gelişen kültürel emperyalizm emperyalist devletleri "cici" şeklinde göstermeye çalışmaktadır günümüzde.

(bkz: halkların yeni afyonu medya)
    1 ... kisil
  6. 6.
    en derinden etkileyen emperyalizm türü.
    ... free zone
  7. 7.
    (bkz: bye bye türkçe)
    ... paradigma
  8. 8.
    genelde dil ve adetler üzerinden giderek sahip olduğun değerlerin köreltilmesi olayı. bizim yapamayıp ta el oğlunun güzeeeelce hallettiği olaydır. böyle kolay kandırılabilecek cehalet yüklü bir toplumumuz olduğu sürece de devam eder bu olaylar. kışkırtılmaya hazırız efenim. tamam hadi öz türkçemizi kullanamıyoruz fazla anlarım da bari yabancı kelimelere takılmasak. eğitim gerçekten şart!
    ... boltfire
  9. 9.
    sözlük ahalisinin tikkyleri sevmemesi nedenini kısa ama öz açıklayan kavram kanımca.
    ... tyro
  10. 10.
    aslında hiç var olmayan,sanrıdan,paranoyadan ibaret olgu. bana göre değil tabii,
    baskın oran hocaya göre öyle. hımmm,o zaman doğrudur her halde!
    ... argiris