Advertisement

 1. 1.
  insanın stresle tanıştığı andan beri olan bir dışa vurum, rahatlama kültürüdür. sürekli gelişen ve canlı edebiyattır.
  ... zippoooo
 2. 2.
  dolmus soförlerinin yazari oldugu ve hüküm sürdügü edebiyattir, hic bir dilde türkcede oldugu kadar kelime dagarcigi yoktur.
  ... aufwiedersehen
 3. 3.
  **
  küfürün tarihi karanlık çağlara kadar uzanır. insanoğlu konuşmayı öğrenmeden önceki dönemde gerek diğer insanlara gerekse avlanmakta zorlandığı hayvanlara el hareketleri çekerdi. daha sonra mağara duvarlarına cinsel organlar çizilerek birilerine mesajlar verilip küfrün doğuşuna ortam hazırlandı. ve nihayet ademoğlu dile geldiğinde ilk küfür de ortaya çıktı. yazılı kaynaklarda geçen ilk küfür sümerli bir bakkal olan uraragukana'nın veresiye defterinde epeyce birikmiş borcu olan müşterisinin sayfasına aldığı nottur.*tabii ki bu küfürün yazılı ilk örneğidir. yazıya geçirilmemiş, dilden dile, nesilden nesile anlatılarak gelmiş bazı küfürlere çin halk destanlarında rastlanmıştır ki bunlar ilk sözlü küfürler olarak kabul edilir.

  küfrün yazıya geçmesiyle küfür edebiyatı da başlamış oldu. ilk olarak ilk çağ yunan edebiyatında yaraklis "al bunu alamaz mısın" adlı eserinde sokrates ve platon'a feci giydirmiştir. büyük iskender döneminde küfür edebiyatında büyük gelişmeler olmuş ve helen bölgelerinin tamamına bu edebiyat yayılmıştır. doğuda islamiyete geçişle beraber bu tür eserler bir süre terk edilmişse de gabari gibi bazı alimler batıdaki eserleri arapça ve farsça'ya çevirerek bu edebiyatı tekrar canlandırmışlardır.

  orta çağ'da avrupa'da kiliseye karşı gizli gizli yayınlanan bazı eserlerde bu edebiyatın kapsamına girer. rönesans hareketleriyle beraber hümanizm ön plana çıkmış ve bu yazarlar da insan sevgisiyle rahat rahat sövebilmişlerdir. reform hareketlerinin başlamasının temel kaynağı bu eserlerle halkın bilinçlenmesidir.

  sanayi devrimi'yle küfür edebiyatı çok farklı bir hal almış, aristokrat kesimler tarafından bile sevilmiştir. aşağı bavyera lordu hans göteller öperim, yalarım, yutarım adlı kitaplarından oluşan üçlemesiyle dönemde küfür edebiyatının saygı duyulan isimlerinden biri olmuştur.

  osmanlı devleti'nde matbaa geç kurulduğu için uzun süre sözlü eserlere rastlanmıştır. hatta sözlü eserlerin en güzellerinin bu topraklarda verildiği iddia edilir. kim tarafından yazıldığı bilinmeyen

  köprüaltı camcam
  seni s.ken amcam

  o laflar yokuş aşşa
  sana girsin dinozor t.şşa

  gibi eserlerin beyit şeklinde yazılmasından da anlaşılacağı gibi saray çevresi yani divan edebiyatıyla ilgilenen kişiler de bu edebiyattan etkilenmişlerdir.

  fransız ihtilali ve sonrasındaki dönemde ise bu edebi akım zirve yapmış, en güzel eserlerini vermiştir. fransa'da dönem aydınlarının manifestosu sayılabilecek "kodum mu inersin o saraydan" adlı esere karşı kral bilmem kaçıncı henry "al sarayı sok dötüne" adlı deneme kitabını yazmıştır. bunun sonucunda ihtilal patlak vermiş, kral idam edilmiştir.

  milenyum çağını yaşadığımız şu günlerde bu edebiyat akımı toplumun her kesimi tarafından gerek sözlü gerekse yazılı olarak bolca işlenmektedir. bu akımın ünlü türk yazar ve şairleri arasında sümbülzade vehbi efendi, neyzen tevfik, aşık memo, can yücel yer alır. **
  1 ... somut
 4. 4.
  kökleri adana ya dayanan edebiyattır, tarihin ilk yazılı küfürlü eserleri adana da yapılan kazılarda bulunmuştur..
  2 ... pablo escobar
 5. 5.
  en tanınmış şiirlerinden örnekler vermek yeterli olacaktır:
  mahlası: anemi şiirin adı: ta a.q
  buyrun:

  Geldik o malum şarkıya arkadaşlar.
  Bilmeyenler varsa bilenlerden ögrensinler.
  Bu şarkıyı söylemeyi çok seviyorsunuz biliyoruz.
  Hepimizin kuyruk acısı var onu da biliyoruz.
  Dün programdayken bir şey söylemiştim arkadaşlar.
  Köpekler için üzülmeye değmez.
  Köpekler burunlarının dibinde bile olsa.
  Renk körü olduklarından gökkuşağını göremezler.
  Biz de zamanında bir köpeğe gökkuşağının renklerini gördüğümüz anlatmaya çalıştık ama
  Hiçbir köpeği inanadıramadık arkadaşlar.
  Sizi üzenin sizi üzenin taaa a..na ko....m

  Dumansız sigaranın
  Köpüksüz biranın
  Sensiz şu hayatın
  Ta a..na koyayım

  Sigara bırakılır
  Bira bırakılır
  Ama sen var ya sen gülüm bırakılmazsın

  Sözlerin bıçak gibi
  Deldi geçti ciğerimi
  Sana verdim yüreğimi
  Tüh a..na koyayım

  Seni gördüm bir kafede
  Yanında beş lavuk ile
  Selam verdim s.kt.r çektin
  Yuh a..na koyayim

  Göz yaşlarımla birlikte yağan yağmur damlaları meğer aşkımızmış bilemedim ben
  Ben seni sevdim ya o da bana yeter köpek
  Sen de beni terk edip s.kt.r olup gittin ya
  Ben de senin gibilerin
  Ta a..na koyayım
  ... pnar
 6. 6.
  (bkz: neyzen tevfik)*
  ... gore gori chapa tipa rota hey