bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Çaresiz bir annenin yaşadığı sorunsal.
  Bu kadının iki erkek çocuğu var. Biri 4 yaşında diğeri henüz 1 yaşında. 4 yaşında olan kardeşini kıskanıyor. Anne babası ve başka insanların yanında kardeşini seviyormuş gibi görünüyor, savunuyor, kimseye sevdirmiyor. Sahipleniyor. Ancak yalnız kaldığında onu boğmaya çalışıyor. Annesi birçok kez onu gerek elleriyle gerek sert cisimlerle kardeşine ölümüne vurduğunu yakalıyor. Oğluyla güzelce konuşuyor, pedagog, psikolog uzmanlarla konuşup çözüm arıyor. Ama çocuk bir süre sonra kendisine daha fazla ilgi gösterilmesine, daha çok hediye alınmasına rağmen yine de bir süre sonra kardeşini acımasızca dövmeye devam ediyor. Hem de artık gizli gizli değil herkesin yanında. Çok öfkeleniyor.
  Annesi de son çare olarak dayanamıyor ve o da küçük çocuğuna vuruyor, tokat atıyor. Dayak yiyince bu sefer kardeşine vurmuyor. Her kardeşine karıştığında tokat yiyor annesinden ve tepki görüyor. Bu sayede kardeşine şiddet uygulamıyor artık çocuk.
  5 -1 ... dertler derya olmus
 2. 2.
  Dünyanın en zor işi çocuk eğitimi. Çok yorulur, zorlanirsak şiddete yonelebiliyoruz. Ama hiç bir çocuk Dovulmemelidir.
  Dayak veaya psikolojik şiddet kısa süreli çözüm olsa da ilerleyen zamanlarda olumsuz etkileri ortaya çıkar.
  Kardeş kıskançligini biz de yaşadık ve Bir çok aile yasiyor. Anneye düşen küçük çocuğun ihtiyaçlarını giderip büyük çocukla kaliteli zaman geçirmek. Küçük çocuğun ihtiyaçları konusunda büyük çocuktan yardım istemek. Beraber hareket etmek ve anlayacağı dilde onunla muhabbet etmek ve her zman konuşmak. Çocuk deyip geçmemek lazım.
  Kardeş sahibi olmak bir çocuk için büyük bir sarsıntı. Psikolojileri değişebilir ve farklı şeyler hissedebilirler.
  Bu duygu değişimlerini kelimelere dokemedikleri için, farklı şekillerde ifade ederler.
  Çocuğu bir fert olarak kabul edip, anlayışlı ve yumuşak davranmak gerekir.
  Unutmamak gerekir ki çocuklar kötü davranışları bilerek dogmazlar. Bu davranışları öğrenirler. Bir çocuğu döverek ona dövmeyi, çocuğa yalan söyleyip kandırmakla da çocuğa yalan söylemeyi öğretmis oluruz...
  6 ... cerf volant
 3. 3.
  Çocuğu döverek susturmak sadece geçici bir çözümdür. Sonra o bastırılan duygular dolar dolar, kendini artık kuvvetli hissettiği bir anda kötü patlar.
  Çocukları dövmeyin. Neyin ne olduğunu, nerede yanlış yaptığını yüzlerce kez gereksede, farklı farklı şekillerde anlatın.
  Ne yaparsanız yapın, ama dövmeyin. Unutmayın ki büyük ihtimalle sizi anlamayan çocukta değil, çocuğa anlatmayı beceremeyen sizde problem.
  3 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
 4. 4.
  O kadar küçüğü dövülmez tabii ama belli bir yaşı aşınca dövülür. 2 kardeş büyüttüm, kız kardeşime pek kıyamazdım ama erkeğin yeri ayrı. Misal, erkek çocuklarda en güzel dövülecek yaş aralığı 7-9 yaştır, erkek kardeşim 10 yaşına girmek üzere, bundan sonra dövemem diye bu aralar zaman ayırıp biraz daha fazla dövmeye özen gösteriyorum.
  10 -4 ... kedilerinbabasi57
 5. 5.
  Dayak sadece geçici bir çözümdür. Belirli bir yaşa geldikten sonra çok fazla ağır olmadan dövülebilir ancak psikolojisini bozmayacak şekilde.
  4 -1 ... dirilis yarinlara kaldi
 6. 6.
  tatlı tatlı konuşarak dövülmesinden yanayım, biraz konuşup iki tane ağzına çarpılırsa daha etkili olabileceği kanısındayım.
  2 ... sorun bende
 7. 7.
  valla biz sopa da yedik, yeri geldi süpürge sapı da. yine de taş gibi psikolojimiz var.

  çocuğu çok şımartan yavşak ebeveynler var. onlardan olmayın yeter. şiddetin ölçüsünü verecek değiliz.
  7 -1 ... jarrus
 8. 8.
  ben söyliyim dövülmez.
  -1 ... mucizelerzamanalir
 9. 9.
  kendimi bildim bileli sol gözümün şekli diğerinden farklıydı. biraz daha ufak, odaksızdı. yani bir yere bakınca sol gözüm hafif kayık oluyordu. fotoğraflarda bunu çok fark ediyordum. lisede sol gözümde miyop ve az miktarda şaşılık ortaya çıktı. doktora gittim. küçükken travma geçirmişsin o zamandan kalmış bunlar dedi. evi gelince annem doktordan habersiz anlatmaya başladı. babam küçükken sinirlenip bana tokat atmış. o tokat da gözümün tam üstüne gelmiş. gözüm 1 hafta hep sulu ve kayık olmuş. sonra düzeldi deyip doktora götürmemişler. şu an sol gözümle 5 metre önümü zor ayırt ediyorum.
  ... 7777777
 10. 10.
  Dövülmez.
  Zekasını etkiler, dar düşünceli bir insan olarak büyür.
  1 ... alpps