1. 1.
  cumhuriyetin ilk yıllarında kırsal kesimdeki eğitim sorununu halletmek amacı ile ismail hakkı tonguç tarafından hazırlanan ve uygulanan projeydi. genç cumhuriyetimiz açısından zamanında gayet değerli bir projedir. hedefi kırsal kesimde bulunan vatandaşlarımızın bazı konular üzerinde uzmanlaşmalırını sağlamak mezun olanlardan yurdun dört bir köşesine öğretmen atamak ve eğitim sorununa bir merhem sürmek.
  peki ne olmuştur. yobaz ve cahil toplumumuz tarafından kim zaman saçma sapan ithamlarla eleştirilmiş kimi zaman kimyasında yer olmayan oluşumların içine çekilmiş ve en nihayetinde kapatılmak zorunda kalınmıştır.
  keşke devam etseydi denilen projedir. eğer sağlıklı bir şekilde işlemesi sağlansaydı eminim ki bugün yurdumuzda özellikle doğu bölgemizde baş gösteren eğitimsizlik sorunu bu kadar büyük ve ciddi bir sorun haline gelmiyecekti.
  tabi neyi doğru yapmışızki bunu yapalım, orası ayrı!
  55 -12 ... msd
 2. 2.
  kapatılmasıyla türk egitim sistemine ve o donemden sonraki nesillere büyük bir darbe vurulan egitim kurumu
  32 -3 ... dopdop
 3. 3.
  amaç olarak çok faydalı bir oluşumdur.(köy teknisyeni yetiştirmek) bu teknisyenler, tarım bilgileri yanında, yöre şartlarına uygun sağlıklı ev yapımı, ilk yardım vb. bilgilerle donatılmaktadır.
  çok partili hayata gecişimizle, edindiğimiz, eğitime siyaset karıştırma, alışkanlığımızdan dolayı amacından sapmıştır.

  şu an doğudaki bazı köylerimizin durumu gözönüne alındığında,
  keşke devam ettirilebilseydi, diye düşündürmektedir.

  çünkü orda verilen eğitimlerin temelinde, kısıtlı imkanlarla ,bir şeyleri düzeltmek gibi, oldukça faydalı olabilecek bir hedef vardır.
  11 -1 ... pilotmont
 4. 4.
  2004 kpss tarih bölümü sorularında "aşagıdakilerden hangisi atatürk döneminde kurulmuştur" şeklinde sorulmustur. köy enstitüleri de atatürk zamanında kurulmayarak bizlerin soruyu yanlıs yapmalarına sebebiyet vermiştir.
  9 -1 ... martyns
 5. 5.
  tamamen bir Türkiye bulusudur. yabancı arastırmalarda bile örnek gösterilmiştir. 70 yıl oncesinde yapılan bir baş yapıttır.
  adnan menderes başbakanlığında 'kominist yetistiriyor buralar' diyerekten kapatılmıştır. Türkiye nin önünü kesme politikası başarıyla gerçekleşmiştir ve bu tip politikalar * hala devam etmektedir.
  (bkz: A B D)
  (bkz: Adnan Menderes)
  25 -8 ... jagatai
 6. 6.
  (bkz: 36 baharı)
  1 ... machados
 7. 7.
  çok güzel bir projedir ve uygulamanın ilk yıllarında başarılı olmuştur fakat gerçekten de ilerleyen yıllarda farklı bir şekilde sömürülmüş ve bazı ideolojik grupların oyuncağı haline gelmiştir ve malesef bu çok faydalı uygulama son bulmuştur ama zaten bu uygulama geçici bir çözümdür önemli olan devletin sosyal devletin oraya okul ve eğitim götürmesidir
  4 -4 ... city walk
 8. 8.
  turkiye'den japonya'nın örnek alıp uyguladığı uygulamadır. sonuç ortadadır. eğitimsiz büyükler tarafından zamanında iftiralarla kapattırılmıştır. dedemin bizzat son mezunlarından olması ve onun ağzından enstitulerdeki öğrenci hayatını anlattığı özlenen uygulama.
  13 -4 ... markasiz
 9. 9.
  (bkz: fakir baykurt)

  eger kapatılmamıs olsalardı;
  gidilmemiş köy, okulsuz çocuk, işlenmemiş toprak, kullanılmamış su, aç- açık insan, işçileri sokaklar da aç dolaşan insanlar, kapatılmış fabrikalar olmazdı. Eğer kapatılmasalardı işçilerimiz yabancı ülke kapılarında iş aramayacaklar, aileler bölünmüş olmayacaklardı. En önemlilerinden bir tanesi de, bugünkü töre cinayetleri işlenmeyecekti. Son yıllarda üzerinde en çok durulan köy boşalmaları yaşanmayacaktı. Çünkü insan için gerekli olan hizmetler köyde üretilir olacaktı. Kapatılmamış olsalardı bu günkü özgürlük kavgaları yapılmayacaktı. Çünkü Köy Enstitüleri bir özgürlük ve özgürleşme eylemi idi.
  Bir Köy Enstitülü olarak bu kurumların kuruluşunda ve yaşatılmasında emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum.

  http://www.cumok.org/html...k/istanbul/koyenstitu.htm
  20 -1 ... meleklerde aglar
 10. 10.
  ismail hakkı tonguç'un girişimleri ile hasan ali yücel'in milli eğitim bakanlığı yaptığı dönemde açılmasına karar verilen eğitim kurumlarıdır.
  5 -1 ... phantom