1. 1.
  Köy Enstitüleri köyün ve köylünün köyde kalıp orada kalkınması için düşünülmüş bir çalışmadır.bunun kapatılmasına bir çok sebep gösterilmiştir fakat hiçbiri beni tatmin etmemiştir.ülkenin faydasına olabilecek bu yapılanmanın kapanmasındaki temel faktör nedir.

  kapatılma gerekçesi :

  --spoiler--
  Uygulama, hem öğretmen, hem de ziraatçı veya sanatkâr yetiştirmenin mümkün olamayacağını ve öğretmenin çalışmasını bu şekilde bölmenin okulun zararına olduğunu gösterdi. Böylece ;üretici ve sanatkâr; yani devlete fazla mali yük getirmeyecek öğretmen yetiştirme isteğinin gerçekleşmediği görüldü ve vazgeçildi.

  --spoiler-- * * * *
  2 ... lambanin cini
 2. 2.
  gerçek sebep şudur: ülkemizin ilerlememesi , gelişmemesi için amerikanın (yada avrupanın) yani dışardan birilerinin engel koymasıdır. biz gelişip kalkınmayalım, ilerleyemeyelim diye.
  3 -3 ... umutsuz mutlu adam
 3. 3.
  neden kapatıldı? bir çok iddaa var. benim söyleyebileceğim şudurki bu işi dp ve chp el birliğiyle yaptı beraber kaldırdılar.
  1 ... kalemtras
 4. 4.
  Köy Enstitüsü yasasının kabülü sırasında, bunun uzun ömürlu olmayacağı belliydi. TBMM nde 426 kayıtlı Milletvekili vardı. Oylama gününde, başta Celal Bayar, Adnan Menderes olmak üzere, sonradan Demokrat Partiyi kurup katılacak olan 148 Milletvekili meclise gelmediler. Yasa, gelenlerin oybirliği ile, 278 oyla kabul edildi.. Cumhurbaşkanı ismet inönü de, yasayı destekliyor ve ''Kitap mermi gibidir'' veciz ifadesiyle taraf olduğunu belirtiyordu.
  Bazı güçler yasanın çıkmasını istemiyordu. Çıktıktan sonra da aleyhine propoganda yapmaya devam ettiler. Daha çocuk yaştaki Köy Enstitüleri boy hedefi olmaya başlanmıştı. Büyük toprak ağası, Eskişehir Milletvekili Abidin Fotuoğlu, bir konuşmasında , henüz mezun dahi vermeyen Köy Enstitüler için 1943 de, ''Bunlar yetiştiklerinde bizim kafamızı keserler'' söylemiştir. Yetiştiler ama kafa da kesmediler.
  3 ... jimmy vivino
 5. 5.
  Sözde komünizm propagandası yüzünden zincirlenen oluşum. Kangren olmayan kolu, kökünden kesen zihniyetin kıydığı oluşum. Kangren yapan unsurları dezenfekte etmek yerine canına kıyılan oluşum.
  ... pavel nedved
 6. 6.
  Son zamanlarında komünist propaganda yüzünden kapatılması kaçınılmazdı.
  -2 ... mandira feylozofu
 7. 7.
  (bkz: kinyas kartal)
  1 ... turkmen begi
 8. 8.
  Köylülerin kokması.
  ... sozleriyle alkis alan yazar
 9. 9.
  milletin dinini imanını ahlakını edebini tahrip etmeleri.

  çok şükür başaramadılar.
  4 -24 ... telefoncu ekrem ii
 10. 10.
  amaç Doğu'da bir terör örgütü peydahlamaktı, başardılar. başına ne gelirse cahil bıraktıklarından gelir. hiç sekmez.
  8 -1 ... nend