1. 1.
    evet nazlı gençlerin yegane sorunu, 15 matematik netiyle mühendis olacağını sanıp üniversiteye gidip ondan sonra lise 5-6-7-8 i okuyup gelen tipler sonradan özel sektörde iş yok diye ağlarlar, ulan ben özel sektör patronu olsam senin gibi adamı değil mühendis çaycı diye almam.

edit: sanki devlet kafalarına silah dayamış git oku diye, okuma kardeşim okuma! bu kadar basit git garson ol, bulaşıkçı ol, çaycı ol üniversite eğitimi ne zamandan beri zorunlu oldu bizim niye haberimiz yok?

Edit2: komik geri dönüşler alıyorum Yok özelde odtü mezunu kuzenime 2 bin veriyorlar, aynen odtülüye iki bin erzincanlıya da iki bin hahahaha..... odtülünün iki bin aldığı piyasa size ne yapar gerisini siz düşünün, yok devlette kadroymuş devletin kadrosunu tek başına itü karşılar zaten, sen ygs yapamamışsın gelmiş kpss mi kasacaksın hadi yavrum hadi hayat toz pembe değil gidin sanayide yiyin sırtınıza levyeyi.
    13 -21 ... id est
  2. 2.
    "iyi üniversiteye tm den gidip, dişçilik okumak istiyorum diye ağlamak"tan daha iyidir. *bu kişi benim.En azından zekidir. Ben olmayacak hayaller kurup ağlamayı kendine iş edinmiş biri olarak söylüyorum. Mutlu olacağınız yere gidin. Offf of
    11 ... winnie the teletabi
  3. 3.
    Ağlama zamanını erteleyen insandır.
    4 -1 ... gokkurt
  4. 4.
    yıl 2017 olmuş hala türkiyede "üniversite " okuyan var.

ahahahahah...

t: hayalperest insandır.
    3 ... naprawmnie
  5. 5.
    üniversiteler, gençlerin ve özellikle de kızların, "türkiye bilinci"ne varmalarını sağlıyor. bir zamanlar aynı işlevi erkekler için "askere gitme" sağlıyordu.
    1 ... monk of monkmountain
  6. 6.
    türkiye'de üniversiteye gitmek,
    tarkan'ı gaziosmanpaşa şanzelize cafede dinlemek kadar anlamsız.
    5 ... munir bey
  7. 7.
    devletin problemi ögrencilere mâl ediliyor.Lisede kaliteli egitim verilmezse burda öğrencinin suçu ne? bu sorunu yamamak icin ya da sorunu ertelemek icin diyelim her ilçeye teknik imkanlari yetersiz universiteleri açarlar durun bakalim nereye kadar gidecek bu durum bir yerden patlak verir.
    3 -1 ... mfcigenc
  8. 8.
    Üniversite de kendini geliştiren kendinden emin adam kötü bir üniversite de okusa da iyi üniversite okumuş insanların önüne geçebilir çünkü kendini geliştiriyordur amk.
    ... sherlockholmesss
  9. 9.
    ve bu kötü üniversiteleri gençleri işsizlikle teselli etmek için açmaları.
    1 ... erenamo
  10. 10.
    sınava girdiğim dönem; iyi bir derece ile türkiye'nin özellikle alanında en iyi olarak bahsedilen üniversitelerinden birine yerleştim. öyle ki bölümde elinizi sallasanız okullarının birincisi olarak gelmiş insanlara çarpıyor. hepsi genellikle anadoludan gelmiş, orta halli ailelerin çalışkan, hırslı çocukları. imkanların ve seçeneklerin azlığının da etkisi ile var gücüyle ders çalışan, iyi bir üniversiteye girdiğinde hayatının kurtulacağını sanan pırıl pırıl insanlar. ellerinden gelen tek şeyi yapıp; okuyup, araştırıp, çalışıyorlar. bu insanların abartısız %90'ı çok çalıştı, çok öğrendi. gel gelelim üniversite bitip mezun olunca öyle hayallerde olduğu gibi büyük şirketlerin iyi öğrenci peşinde koşmadığını, cv lerde referansların not ortalamasından daha dikkat çekici olduğunu gördük hep beraber. gerçekten tarafsız şekilde baktığım zaman alanının büyük bir çoğunluğundan kat be kat iyi olanlar, kendimle kıyasladığımda da beni hem bilgi hem de beceri olarak üçe beşe katlayacak insanlar tamamen maddi kaygılarla ya kamu alanında çalışmaya ya da çok düşük ücretlerle, özel sektörün çalış çalış çalış ama para yok politikasıyla boğuşmaya aşladılar. bu genç, yetenekli ve azimli yeni mezunlara gerekli istihdam ve imkanlar sağlanmış olsaydı bu gün hem alanlarının hem de kendilerinin çok iyi yerde olacaklarına zerre şüphem yok.

peki ne oluyor?

eskiden o büyük şirketlerin sahibi zenginler olup en azından çalışanlar bi yere kadar bilgi ve beceri ile yükseliyordu. giderek ceolar, yönetici pozisyonları kısaca para ve statü sağlayacak her alan torpil çok pardon referans ile gelen genellikle özel üniversite mezunu-burslu hariç-kişilerce dolduruldu. asıl işi yapan ama para ve statüsünden kısılan pozisyonlara da işte yukarıda saydığım cv si birinciliklerle dolu, çalışkan ve becerikli insanlar asgariye yakın ücretlerle yerleştirildiler. bu gün bir kısmı bu şekilde çalışıyorken bir kısmı da kamuda vs kısır döngü şeklinde potansiyelinin çok çok altında verimlilik ve ücretlerle çalışıyorlar.

kısacası;

bana göre sorun hem mantar gibi türeyen özel üniversiteleri çoğaltmak, hem kalitesiz eğitim, hem devlet üniversitelerini yıpratmak; ama her şeyden ötesi hak eden ve potansiyeli olan insanları boş yere harcamak...
    13 ... vengo