1. 1.
  işçilerimizin içler acısı durumunu da ortaya koyan açıklamadır. Hal bu ki yaşam odaları olsaydı bu işçilerimiz ölmeyecek, yaşam odalarında kurtarılmayı bekleyecekti. Ama bizde işçiye değer kıymet vermek yerine yetkililer bu işin fıtratında var deyip geçiştiriyor.
  1 -1 ... mirasss
 2. 2.
  "Maden, kiremit, tuğla gibi herhangi bir şey yerde iken 'toprak' diye isimlendirilir, çünkü yeryüzü bütün bunları içerir. Yerden ayrıldığında, kendi adına kavuşur ve 'yeryüzü' adını yitirir. Bu nedenle toprağın dışındaki şeylerde temizleyicilik özelliği kalkar. Toprağın yerden ayrılıp ayrılmaması birdir, çünkü toprak temizdir ve onu temizlikte kullanan insan ondan yaratılmıştır.

  Toprak, Adem'i şereflendirmek üzere, özü gereği temizdir. Bu nedenle Allah, yerden başka adı olan şeyleri değil, sadece toprak hakkında temizlikle ilgili hüküm vermiştir. O (arz) yerden ayrılınca, yer adını yitirir ve bu kez toprak adı verilir. Tuğla da yerden ayrılınca yer adını yitirir ve tuğla adı kendisine verilir ve yerden ayrıldıktan sonra onunla temizlenilmez. Çünkü Allah insanı ondan değil, topraktan yarattı."

  -Muhiddin-i Arabi hazretleri-
  ... miftah