1. 1.
    Bir gerçek.

Buna bazı semitik geri toplumların taptıkları uyduruk ilahlar da dahil.

Sizleri Türklerin babası, evrenin yaratıcısı kök Tengri'ye Davet ediyorum.
    1 -3 ... albay nuriyev
  2. 2.
    Vardır. istersem boka taparım hamk.
    ... furkancalavera
  3. 3.
    Bir iddiadir.

Suphesiz ki bir tengrim goklerdeki tanrimdir. Fakat boyle iddialarda bulunmaya gerek yok. Nitekim tengri inanci misyoner bir inanc degil. Iceriginde cihat yok teolojik anlaminda soyluyorum "isa nin mujdesini dagitmak" yok tengricilik inanciyla diger sami dinlerin en temel farki sami dinler agaci hayvani meyveyi kendilerine verilmis nimet olarak gorurler. Tengri inancima mensup insan ise bilir ki bunlar bir dogal dongunun ve kutlu bir dengenin parcasidir. Bugun toroslarda musluman olan nice yoruk cocuklari agaclardan portakal koparttiklarinda o porakala tesekkur etmeyi ogreniyor. Ruhlarinin dogaya ait oldugunu biliyor ic yasami ile dis yasamini dengelemeye calisiyor bu insan kendine yahudi de dese musluman da dese belli ki oz be oz koktengriye inaniyor hala. Yani tanrimiz bizim yuregimizde hep yasar biz dogaya saygili oldukca ona ait oldukca zaten ulasacagimiz yer tanridir. "Tapacak" denmis biz koktengriye tapmayiz. Tapinanlar paganlar hristiyanlar vs olabilir ama biz tanri yi biliriz inaniriz. Velhasil inancimizin dogasinda olmayan misyonerlik inanlari icin de olumlu sonuclar dogurmaz. Gittikce magazinel bir hal alir yarin neo tengricilik gibi sacma salak ozenti seyler duyabiliriz. O yuzden ozunu sakinanla kalsin tengri. Zaten ulasan ulasir. Ulasamayan tengriciyim dese de sami ya da paganist bir eksende olursa demesiyle bir sey olmaz.
    2 ... alpagu acar
  4. 4.
    Tek gerçek tanrı ahuramazdadır.
    -1 ... ebu zindik
  5. 5.
    Tanrı ne gökte ne yerdedir. Ne tanrının evi vardır. Ne de ibadet ihtiyacı. Samanyolu galaksisine çarpma icin adım adım yaklaşan bir andromeda galaksisi var. Bunu görmeyecek insan cok hatta belki çarpma sırasında dünyadan kaçıp başka yerlere gitmiş olacağız. Demem o ki tanrının işi bu. Ne yapsın senin ritüelini.
    1 -1 ... benimhalaumudumvar
  6. 6.
    Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd ve senalarımla...

Allah birdir, tektir. O alemlerin rabbidir velhasıl o ne güzel vekildir.
    ... selimbey