1. 1.
    hayati önem taşıyan bağış türüdür. bir insana umut olmanın en kolay yollarından biridir.
    kızılay'a gidip "kök hücre bağışı yapmak istiyorum" dediğinizde dolduracağınız form ile birlikte vereceğiniz 3 tüp kan yeterli olacaktır. yaşamak yetmez yaşatmak ta gerek. herşey parayla değil arkadaşlar. iyilik yapmanın bin bir yolu var. kendi vicdanınızın, ruhunuzun huzur bulması için yapın. yaptırın. kolundan tutun en yakın arkadaşınızı götürün.

not 1 : sadece kızılay binalarında değil mobil araçlarında da bu işlemi yapabilirsiniz.

not 2 : başlığının açılmamış olması şaşırttı.
    4 ... birbaskayerde
  2. 2.
    up up up.
    kendi başlığını üste taşımaya çalışan yazar.
    1 ... birbaskayerde
  3. 2.
    yan tarafta akıp giden konulara bakınca bu başlığın 3-5 troll ün nick başlığından daha az dikkat çekmesi kanıma dokunuyor.
    1 ... birbaskayerde
  4. 4.
    Az önce yaptıgımdır. Sürekli erteliyordum ama artık kararlıydım bazı aksilikler çıksa da gittim.

Gittim bir form doldurdum ve sadece 3 tüp kan aldılar. Herhangi bir agrı yaşamıyorsunuz hastanede yaptırdıgınız kan tahlilinden farkı yok. 10 dakikanızı bile almıyor. Eğer kronik bir rahatsızlığın yoksa o günlerde ilac almış olmanız da sorun olmuyor.(siz yine de aldıgınız ilacı hastalıgınızı belirtin. Benim bir rahatsızlıgık yoktu sadece ritalin almıstım)

Sonunda yaptım su bağışı diye mutlu olurken bi yandan da belki tutan kisi simdiye ölmüstür daha önce gelseydim kurtulabilirdi gibi şeylerle kendime kızıyorum.

Siz benim gibi olmayın arkadaslar bir 10 dakikanızı ayırıp hemen ilk fırsatta gidin. Aksilikler çıksın bazı işler yarım kalsın hiçbir şey bir candan daha önemli değil ya!
    10 ... brokoli gibi
  5. 5.
    Düsünüyorum bunu yapacagim biraz arastirmam lazim bu önemli bir sey fazla ertelememem lazim.
    3 ... karton toplayan cocuk
  6. 6.
    Benden üç tüp kan alınırsa yaşam değerlerim önemli ölçüde düşermiş o yüzden kanı alamadıkları için bağışta bulunamadım. Önümüzdeki bağışlara bakıcas.
    ... deep house
  7. 7.
    kök hücre bağışı

BU GÜZEL EVLADIMIZ iÇiN RiCA ETMiYOR ARTIK YALVARIYORUM. BiR ŞEYLER YAPALIM LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN.
    4 ... birbaskayerde
  8. 8.
    Sadece kan veriyorsunuz. Bu kadar basit bir işlem.
    4 ... nammu
  9. 9.
    Kök hücre bağışı ile ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum.

ilk önce sizden 3 tüp kan alınır ve bu kan bilgisayar ortamında taranarak, sağlık bakanlığı kök hücre veri tabanına atılır.

Diyelim ki sizin kök hücreleriniz bir kişi ile % 100 uyum sağladı.
    Sağlık bakanlığı sizi arayıp uyumlu bir hastaya kök hücre verip veremeyeceğinizi sorar.

Diyelim ki evet dediniz. Sağlık bakanlığı size bir ambulans tahsis ediyor. Evinizden alıp kök hücrenin alınacağı hastaneye götürüyor.
    Eğer çalışıyorsanız sizin adınıza işyerinizden rapor alıyor.

Hastanede bir tane de refakatçiniz olması gerekiyor. Sağlık bakanlığı aynı sizin olduğu gibi onun da yeme, içme ve barınma masraflarının tamamını karşılıyor.

Sonra size 5 gün boyunca her gün iğne veriliyor. Kök hücrelerinizin 2 katına çıkarılması sağlanıyor.

Aynı zamanda kök hücrenin transfer edileceği hastanın da mevcut kök hücreleri olabildiğince zayıflatılıyor ki uyumsuzluk ihtimali iyice düşsün.
    Burası işin en kritik noktası. Bu aşama, hastanın ölme riski en yüksek olduğu aşama.
    Eğer siz bu aşamada "ben vazgeçtim, kök hücre vermeyeceğim" derseniz büyük ihtimalle bu hasta kısa süre içinde ölüyor. Yani ben vazgeçtim, oynamıyorum demenizin bedeli çok ağır olabilir.

6. Gün doktor sizi bir makineye bağlıyor. Bu makine 3 saat boyunca bir kolunuzdan kanı alıyor, kanın içindeki kök hücreleri ayrıştırıp diğer koldan geri veriyor.

Uygun miktara ulaşılınca işlem bitiyor.

Ancak % 10'luk başka bir ihtimal de var.
    Doktor kök hücrelerinizi koldan alınan kandan değil de direk ilikten de almak zorunda kalabiliyor.
    Bu durumda sizi genel anestezi ile uyutuyorlar. Kalçanızdan girilen bir iğne ile iliğinizden yeterli kök hücre alınıp hastaya naklediliyor.
    Yaklaşık 2 saat Sonra uyandırılıyorsunuz.

Tüm işlemler bittikten sonra 4 gün daha gözlem altında tutuluyorsunuz.
    Kök hücre değerlerinizin tekrar yükseltilmesi için ilaç veya iğne takviyesi alıyorsunuz.
    10. Gün yine sağlık bakanlığının ambulansı sizi evinize kadar getirip bırakıyor.

Olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Çok meşakatli bir iş ama nihayetinde bir insanın canını kurtarmak da çok kolay bir şey değil ve de çok kutsal, çok insani bir görev.

Kök hücre bağışı, sanıldığı gibi 3 tüp kan vermek demek değil yani.
    6 ... hayat guzel