bugün

mersinde bulunan bir adanın ismidir. adanın üzerinde bir kale harabesi bulunmaktadır. kalenin hikayesi ise şu şekildedir;
bir zamanlar bir kral varmış ve bu kralın da çok güzel bir kızı varmış. bir gün ülkeye çok ünlü bir falcı gelmiş. ünü o kadar yayılmış ki kral bile duymuş bu falcıyı. hemen huzuruna istetmiş. falcı gelmiş tabii ki emre karşı gelmek olmaz. Kral ondan falına bakmasını istemiş. falcı kabul etmemiş, eğer kötü bir şet çıkarsa falda, beni cezalandırırsınız demiş. kral cezalandırmayacağını söylemiş ve falcı falına bakmış kralın. falda prensesin saraya gelen bir üzüm sandığında saklanan bir yılan tarafından sokularak öldürüleceği çıkmış. Kral bunu duyunca çok korkmuş, hemen denizin ortasındaki adaya küçük bir kale yaptırmış ve kızını oraya yerleştirmiş. tüm giriş çıkışları kontrol ediliyormuş kaleye. her giren şey aranıyormuş didik didik. bir gün bir sandık üzüm gelmiş, gelen eşyaların arasından aranmadan geçmiş. prenses sandığın içerisindeki üzümü yemek için elini sokmuş ve içerideki yılan prensesi ısırmış ve prenses oracıkta ölmüş. o adaya ve üzerindeki kaleye daha sonra kızkalesi denmiş.

aynı zamanda bu hikaye istanbul boğazında bulunan kızkulesi için de anlatılır.
gördüğüm en temiz su ve en mükemmel kuma sahip sahilin açıklarındaki kaledir.
tantuni ile birlikte mersin in en bilinen simgesidir. adi ve hakkinda anlatilan efsaneler fena halde kiz kulesine benzer, yillarca kiz kulesinin gölgesinde kalmistir. mersin li arkadasiniz kizarak bu efsanenin orjinalinin kendilerinin kiz kalesine ait oldugunu anlatmaya calisir, falan filan. . yolumuz duserse gormeyi arzu ediyoruz..
5 yaşında kıyıdan yüzerek gittiğim için benim tarihimde de onemli bir yeri olan ve son yıllarda daha iyi ışıklandırmaya sahip kale.
tantuni yapan bilimum işyerlernin duvarlarında tarihi yazılı olan tarihi eserimiz tantuninin başlangıç yeri olarak göze çarpar
mersinin simgesi haline gelen kızkalesi ,kayalıklardan kurulu ve görkemli bir yapıya sahip.kıyıdan 150-200 metre uzaklıkta ve denizin ortasında bulunan kızkalesi 8 tane kuleyle güçlendirilmiştir.kızkalesi mersinin yazın en fazla turist çeken yerlerindendir.doğal yapısının büyük değişikliklere uğramaması dikkat çeken bir başka özelliğidir.
(bkz: korikos)
mersine gelinince gidilesi harika bir yer..
deniz suyunun çok sıcak ve tuz oranının tansiyon yükseltecek kadar yüksek olduğu tatil beldesi. hayır insan denize girdiğini anlamıyor. yerleşim yeri olarak güzel olsa da, 'kızkalesi' denen kale neden ışıkla ya da yeşillendirmeyle daha görkemli hale getirilmiyor?
adını yansıtmayan, sadece kale olan kaledir.
edit: abazan beklentiler içine girmek zaman kaybıdır.
mersinin batısında bulunan denizin ortasında bulunan çok iyi korunmuş romalılardan kalma kaledir.
mersin'in erdemli ilçesine bağlı bir belde. silifke ile erdemli arasında yer alır. bu ara ilçe olma durumu var. bakalım olabilecek mi.
yazları kürtler tarafından istila edilen turistik bir yer.

kışları ise kedi ve köpek nüfusunun insanlardan daha çok olduğu bi yer.
yıllardır değişmemiş olan yerdir. en son 2001 dolaylarında gittim, bir de bu yaz gittim. aynı. zerre değişim yok. o harika doku korunmuş.
görsel
erdemli'nin mahallesi olduktan sonra daha güzelleşmeye başlamıştır. sahil temizliği titiz bir şekilde yapılıyor, peysaj düzenlemesi; yeşil alan,park, çiçek dikimi ile başka bir kızkalesi olacak önümüzdeki günlerde.
mersin'in erdemli ilçesine bağlı kasaba. erdemli silifke arasında yer alır.
mersin'in en güzel sahil kasabalarından.

görsel
görsel
görsel
Gidecektik bu yaz.
kız kalesine gitmek için hevesle deniz bisikleti kiralarsın 15 dakika sonra saatine 25 lira verdiğine pişmanlık duyar ve paranla rezil olursun.

tecrübe konuşuyor.
:)
33, korykos.
görsel
Mersin de yaşadığım zamanlar çok giderdim. Gerçi kışın giderdik biz. Sezon kapalı olduğu için pek bir şeyde görmezdik.
Cidden güzel bir yer ama artık yabancılar ile dolduğundan dolayı gitmek pek ilgimi çekmiyor. Önceden 8-9 defa gitmişliğim var.
erdemli'de bir belde.

bekle beni bebeğim.
görsel
mersin'de bulunan muhteşem tatil mekanı.
param olsun ilk işim bir karavan almak ve akdeniz sahillerini dolaşmak.