bugün

cocuk gerillalarin bir baska silahi. icinde beyaz bir toz vardir, yakinca pisir pisir oraya buraya gider ama hic bir zaman bir kizin pesine takildigi gorulmemistir. hep benim pesime duserdi it kilikli sey. aslinda kim tirsarsa onun pesine dusuyor, yapay zeka var yani.
ev ortamında uygulandığında eninde sonunda tül perdelere yapışan lanet patlayıcı, cenin c4.
çok ses ve duman çıkaran bir çeşit maytap,çatapat.Çocukken bakkallarda satılırdı.
çocukken içindeki tozları bir yere toplayıp yakardık,duman çıkardı bizde sevinirdik,çocuk aklımı desem,salaklıkmı desem,ne desem...
torpilin bir alt modeli.
nedendir bilinmez ben hiç kız kacırdıgını görmedim..hatta kacanda hep biz olurduk:( genclik işte..
(bkz: evlenmek maksadıyla kız kaçırmak)
sözleri sebahattin ali'ye müziği ahmet kaya'ya ait olan şarkı. *
Dağlar dik çeşmeler kuru
Yarimin benzi çok sarı
Ölüm var dönülmez geri
Yürü yağız atım yürü.

Yarim bu gece yoruldu
Kaçırdığıma darıldı
Bak daha sıkı sarıldı
Yürü yağız atım yürü.

Dağlar geçilmiyor kardan
Aman yok ki candarmadan
Ayrılamam ben bu yardan
Yürü yağız atım yürü.

Peşime düştü takipler
Boynumu bekliyor ipler
Zeybekler seni ayıplar
Yürü yağız atım yürü.
ekürileri için:
(bkz: çatapat)
(bkz: torpil)
(bkz: erkekkaciran)
bir bayram klasiği.
çocuk halimle bana neler yaptırmıştır;

1)bunların içi boşaltılıp aluminyum folyoya doldurulur. birisinin fitili içine sokulur ve hayvanlar gibi sıkıştırılır. daha sonra alternatif torpilimiz bilimum yerde patlatılır.

2)-ilerleyen yaşlarda-yine içi boşaltılır. bu sefer boruya *doldurulur. borunun bir ucundan yine fitil çıkarılır. gerisine mukavva sıkıştırırlır. en son olarak da koli bandıyla yine hayvan gibi sarılır. bu daha şiddetli ses çıkarmakla birlikte kısmen zararlı da olabilir.

3)bunların hiçbirini denemeyin. çocuk aklı tamamen şans esri bir şey olamdı ama olabilirdi.

4) (bkz: taharet borusundan bomba yapmak)
küçük olurdu bunlar şeytan kızkaçıran denirdi. şimdi acaba isim babası kim çok merak ediyorum. gidip elini öpücem aq. kız kaçıran ne alakaysa. bide bunun büyükleri vardı.füze * denirdi bunlara. ben bunu aldıydım.içini açtım barutuna bali falan eklediydim. aklım sıra çok daha güçlü bir yakıta sahip olucak saddam'ın skut füzesi gibi gidip amerika'nın belasını s.kicekti. aslında belasını melasını s.kmiyceğini dayımın benden hevesli oluşundan anlamalıydım. her neyse. ama noldu sevgili yazarlar hım? bunuda başka bir günde söyliyeceğim. tamam lan tamam olduğu yerde patladı gecenin bi yarısı. hayvan gibi ses çıkardı da ben ve dayımgiller ışıkları kapatıp saklandıydık. nasıl bie psikoloji ise. ne kadar ilkel değil mi? koca adamlar eve saklanıyoruz komşulardan çekinip. çocuk gibi bir de ışığı kapattık. hey allah ım yaa.
son derece gereksiz ve tehlikeli bir oyun aracı.
nice koç yiğitler in tek gözlerini kör eden gereksiz hede.
dünyanın en gereksiz cihazlarından biridir. anadoluda bir çok çocuğun kör olma sebebi olmuş olabilir. dünyada başka bir ülkede böyle gereksiz ve sadist ruhlu caani bir oyuncak var mıdır bilinmemektedir.
bayramda toplanan paraların suyunu çekmesindeki en büyük etken.* * *
cinsiyet ayrımcısı torpil.
getireni de olsa güzel olacak olan bayram oyuncağı.

(bkz: kızgetiren)
Bayramda dilenilen tüm paranın harçanmasına sebeb olan zıkkım.
(bkz: sende para varmı alıpta fitilleri birleştirip yakak)
arka mahalle bakkalı şeysi. hala da var o bakkallarda.
çocukken içindeki beyaz renkli tozu, ortasından fitili girecek şekilde çiviyle delinmiş karasal anten borusunun içinde döküp, kenarları penseyle kapatmak suretiyle torpilden daha etkili ses çıkartmasını sağladığımız oyuncağımız.
Dağlar dik, çeşmeler kuru
Yarimin benzi çok sarı
Ölüm var, dönülmez geri
Yürü yağız atım yürü...

Dağlar geçilmiyor kardan
Aman yok candarmalardan
Ayrılamadım bu yardan
Yürü yağız atım yürü...

Yarim bu gece yoruldu
Kaçırdığıma darıldı
Bak daha sıkı sarıldı
Yürü yağız atım yürü...

Nasıl titriyor korkudan
Kaldırdım onu uykudan
Sesler geliyor doğudan
Yürü yağız atım yürü...

Peşime düştü takipler
Boynumu bekliyor ipler
Zeybekler seni ayıplar
Yürü yağız atım yürü...

Sabahattin Ali.
duyduğum da tebessüm ettiğim bir köy ismi.
sadece kızların peşinden gittigine inandığım hiç kaçmadıgım maytap.
güncel Önemli Başlıklar