bugün

ergenlik döneminden sonra adı "konusmamak" olan olay. yaş büyüdükce küsmek kelimesi çocukca gelir.
olayın ardından suçlu olan tarafın pişman olması ve ardından kendini kahretmesi ile tamamlanacak olaylar bütünü.
darılma hâli. nedenleri ve süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yer yer 3. kişiler için de sorun yaşanmasına neden olan eylem. anlaşamamak üzerine kuruludur.
değer vermekten, sevmekten kaynaklanan hayal kırıklığıdır.

oluyor arada bu bana darılıyorum kendime küsüyorum ararsan o kadar çok neden var ki hangisini söylesem bilemiyorum. çok kırgınım çok. geçmiyor. kendimi nelere sarsam kanım durur bilemiyorum. çok kanıyorum çok. öyle böyle değil. bilmiyorsun. görsen anlarsın.

arkasına saklanacak anım yok sığınamıyorum geçmişe. anı yaşıyorum. cümlelerimi hoyratça saçıyorum. içimden ne geliyorsa yazıyorum. ve pişman oluyorum ölesiye. korkuyorum. gözünde değerimin düşmesinden. ama ben böyleyim değişemiyorum. susamıyorum. sustur beni dudaklarınla. bilirsin sana dayanamam.

saklanmak istiyorum kendime. kendime saklanırsam beni kimse bulamaz değil mi? sen de bulamazsın. zaten umrunda mı beni bulmak. değil. biliyorum.

en çok ben konuştum en çok ben sevdim en çok ben düşündüm seni. enlere buladım kendimi. en çok ben incindim. işte sırf bu yüzden aşkın e hali oldun ses vermedin.
(bkz: hıh)
çocukken küsmek, ergenlikte kırılmak ve yaş daha ileri giderken de darılmak, gücenmek, konuşmamak ve daha ileri giderek hayatından silmek anlamlarındadır.
her yaşta kullanılabilen çok içten bir kelime. sık sık deriz;

+küstüm, lütfen konuşmayalım bir kaç gün.
şu an itibariyle tüm yazarlara karşı edindiğim davranış şeklidir.
sırt çevirmektir. hayata ya da onu oluşturan öğelerden herhangi birine..

(bkz: boz)
ben seninle konuşmuyorum demek değildir, direkt konuşmamaktır.
öyle sözler ve davranışlarla karşılaşırsınız ki karşınızdakini ya hiç görmek istemezsiniz bir daha ya da çok sevdiğiniz ve vazgeçmek istemediğiniz biriyse bir süre uzak kalmak, konuşmamak, hiç iletişim kurmamak istersiniz. bu süreçte acı da çekersiniz, sinir harbi de yaşarsınız, çevrenizdekilere de çatarsınız, etrafınızda olup bitenlere de kendi hayatınıza da odaklanamazsınız.
sonra beklersiniz geri dönüp siniriniz geçtikten ve affedebilecek duygu durumuna eriştikten sonra siz, onun gelip özrünü dilemesini.. gelirse yola devam edersiniz, gelmezse siz de vazgeçersiniz.
küsenin daha fazla yıprandığı durumdur. saçmalıktır, ergen hareketidir, olgun olmadığının günyüzüne çıkmasıdır.

--spoiler--
eğer küs olmasaydık küsmek üzerine birşeyler konuşabilirdik ancak gerek yok.
--spoiler--
hem bedenen hem de ruhen birine karşı alınan tavırdır.
küstüğün kişiyi artık gözden çıkarmaktır. genelde bu kişiler en yakınında olup seni hayal kırıklığına uğratanlardır.
ergenlerin yaptığı saçma hareket.
mermisiz tank olmaktır.
çoluk çocuk işidir.
çok muhabbetin tez ayrılık getirmesidir.
"küsmek nedir bilir misin küsmek dürüstlüktür çocukçadır ve ondan dolayı saftır yalansızdır küsmek, seni seviyorumdur vazgeçememektir beni anlatır küsmek kızdım ama hala burdayımdır gitmiyorumdur, gidemiyorumdur küsmek, nazlanmaktır yakın bulmaktır, benim için değerlisindir küsmek sevdiğini söyle demektir hadi anla demektir küsmek umuttur acabaları bitirmektir emin olmaktır yani diyeceğim o ki ben sana küsüm."
sonsuz ayrılığın olduğu bir dünyada. hiç kimseye hiç bir şey için hayatımızın sonuna kadar küsmeye değmez.
küsmek dürüstlüktür, çocukçadır ve ondan dolayı saftır... yalansızdır.
küsmek seni seviyorumdur, vazgeçememektir, beni anladır.
küsmek kızdım ama hala buradayımdır, gidemiyorumdur, gitmiyorumdur.
küsmek nazlanmaktır, yakın bilmektir, benim için değerlisindir.
küsmek umuttur, acılarını bitirmektir.
küsmek emin olmaktır.
küsmek bir bitiş değil, yeni bir başlangıçtır.
oğlak burcu için küsmek yoktur. direkt siler.
belki kirilmanin çocukça bir tepkisidir ama sevgidendir.
Küsmek nedir bilir misin?
küsmek dürüstlüktür..
çocukçadır ve ondan dolayı saftır..
yalansızdır..
küsmek; seni seviyorumdur..
vazgeçememektir...
beni anlatır küsmek.
kızdım ama hala buradayımdır, gitmiyorumdur, gidemiyorumdur..
küsmek; nazlanmaktır, yakın bulmaktır, benim için değerlisindir..
küsmek, sevdiğini söyle demektir.. hadi anla demektir..
küsmek; umuttur, acabaları bitirmektir, emin olmaktır..
yani, diyeceğim o ki:
ben sana küstüm...
ilişkiler iki kutupludur. Küsmek, diğer kutbu yok saymaktır. Dengeyi bozmak, ilişkinin enerjisini dağıtmaktır. Sorun çözme değil, sorun erteleme politikasıdır küsmek.
türk, türke küsmez. diğerlerine küsebilir hatta diğerlerini öldüredebilir.