bugün

ünlü türk milliyetçisi ziya gökalp in unutulmaz sözüdür..

"Türkleri sevmeyen bir Kürt Kürt değildir, Kürtleri sevmeyen bir Türk de Türk değildir."

sanki gökalp şimdi batının zengin piçlerinin başka ülkelerin namusuna göz dikme hevesi yolunda tecavüze kalktığı bir ülkede yaşayan bir kesimin prezervatif olarak kullanıldığını görmüş gibi söylemiş..
kendi kendine ikilemde kalmış ne gerek var en iyi kürt ölü kürt derdim ben.
edit: beni - lemeniz için geçen zaman 2 dakika. geç kalmadınız tebrikler.
değişen şartlarda değişmemek aptallıktır. gökalp bu sözü iyi niyet ile söylemişti ancak şu zamanın şartlarında hükmü olmayan bir sözdür. keza ben gökalp zamanında yaşamış olsam bile o tarihte de benim için geçersiz bir söz olurdu.

kürt sevmiyorum ne yani sevmek zorunda mıyım?

Ek: ziya gökalp'e kürt diyen zevatlar kendi secerelerine baksınlar. diyarbakır türkmen şehridir! ziya gökalp de tükmendir!

ek2: milliyetçiliği "bahçelerde maydanoz gel bize bazı bazı" gibi yaşayan ruhu ergen yaşı olgun kişiler başkalarının milliyetçiliğine dil uzatmasın.
ziya gökalpin diyarbakır doğumlu olmasından dolayı söylediği sözdür. tabi o dönemde kürtler böle şerefsiz olmadıkları için söylemiştir. bugün olanları bilse mezarında ters dönerdi adamcağız. cumhuriyet dönemi edebiyatında en önemli vatanperver edebiyatçılarımızdandır.kürt olmasına rağmen.
"yok" diye kesip atmak istemiyorum ama bu konularda oldukça okumuş etmiş biri olarak varlığından haberdar olmadığım sözdür...

varsa da üstad bu arkadaşları 1925 - 2012 arasında tanımış fırsatı olsaydı bu kadar iddialı konuşmazdı...
Kürtleri başka gören türk türk değildir. Kendini ötekileştiren kürt bizden değildir.
son derece yerinde bir tespittir. binlerce yıldır aynı coğrafyayı paylaşmış insanların birbirinden nefret etmesi en zoru iken kolayı neden başaramadık sorunsalıdır.

Ben türküm ama kürtleri (pkk ve destekçileri hariç) severim ve sayarım.
askerde sarılıp ağladığım kürt kanka mı neden sevmeyeyim ?
Ziya Gökalpin kürtlüğü tartışılır çünkü Osmanlı derinlemesine bir nüfus değişimi yapmıştır. iş Yavuz Sultan Selim'in devşirme akıldanelerinin gazıyla doğu anadoludaki türkmen alevilerin,toprak vaad ederek kürtler tarafından kıyılmasıyla başlar.
Ben kendi yengesiyle evlenenleri sevmek zorunda mıyım?
Atatürk ziya gökalp için akıl babamdır der, oryantalistlerin islamı ve türklüğü yok etmesi için bu uğurda mücadele etmiş insanları kötülemesine kanmamalı.