bugün

her ezanda dışarıda bir yerlerde duyulan sestir.

sessizliğin ortasında bunu duyuyorsanız, güvenli bir yere sığınmanızda fayda vardır. zira 1 dakika sonra arkadaşları da gelip size 1500 mlik koşu yaptırabilirler.
Eğer ki uluyan köpeğin evcil olduğu ve sahibinin sizin komşunuz olduğu biliniyorsa, zamansız uluyan köpeğe camdan başı çıkartmak suretiyle "başını ye" "başını ye" tatsızlığında defalarca haykırtan durumdur. uluyan köpek serzenişlerinize geri dönütte bulunmuyorsa, yemeğine zehir atılarak cenab-ı hak tarafından iradesinin elinden alınmasına yardımcı olunur. kötüdür, vicdan azabı yaşatır.

(bkz: acımazsız gerçekler)
anadoluda köpekler uluyunca uğursuzluk geleceğine inanılır.
eğer bir evin önünde uzun süre sürüyorsa o evden bir cenaze çıkacağına inanılan sestir.
köpeklerin yalnız kalmalarından dolayı gerçekleştirdiği eylemdir. sürüyü toplama çağrısı olarak algılanmaktadır. ya da dişi köpeğin kokusunu aldıktan sonra ona ulaşamayan erkek köpeklerin de uluduğu gözlenmiştir. sonuç olarak toplanmak, bir araya gelmek için aracı olan eylemdir.
(bkz: başını ye) derler bizimkiler *
kırgız, türk ve taci folklöründe, akşam ezanı ve yatsı ezanı arasında köpek ulumasının, çevreden bir kişinin ölümüne işaret ettiğine inanılır.
ülkü ocağı yakınındaysanız sık sık duyarsınız.
Şu an levent'te beşiktaş belediyesi civarında bir köpek acı acı üç saattir uluyor.

Hayır insanı bir garip korku sarıyor, en başta deprem korkusu. Öyle böyle değil, duysanız yavrusunu anasını babasını yitirmiş az önce dersiniz, öyle bir derinden ses veriyor.

Umarım benim parapsikolojik paranoyaklıklarımın ayağa kalkmasından öte bir şey olmaz.
eğer güzel uluyorsa bi çok sanatçıdan daha iyi dalağı vardır.
ıssız sokak ta tek korkulan şeydir.

ben: aloo bebeğim köpek kovalayacak galiba beni.
hatun: yaa kıyamam.
ben: ya çükümü yerse.
hatun: yesin de kurtulalım.
ben: oha.
anadolu'da uğursuzluk sayılır. bilhassa yaşlı köpek uluması ve bilhassa akşam ezanından sonra uluması.
köpekler ruhani varlıkları görebilmektedirler.
ezan okunduğunda kötü ruhani varlıklar ezan sesini duymamak için kaçışmaya başlarlar.
köpekler bu kaçışmaları gördüğü için havlar.
Bu ara pek çok defa duyduğum ses. Sonumuz hayrolsun sözlük.
Gün ışımışken şu anda bir köpek ortalığı inim inim inletiyor.
Noluyor lan büyük istanbul depremi mi geliyor? Genelde gece ulur köpekler, ne hissetti de böyle acıklı acıklı uluyor bu hayvan?

insanı diken üstünde oturtan uluma.
geceleri insanı uykusundan kaldırır tedirgin eder.
kervanın yürüdüğünü haber veriyor olabilir.